ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի՝ «Իմ քայլը» խմբակցության  անդամներ Անուշ Բեղլոյանը, Սոս Ավետիսյանը, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը ներկայացնող  Արման Բաբաջանյանը եւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը հունիսի 5-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսի ընթացքում  ներկայացրել են մանրամասներ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի եւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 30-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած համատեղ նիստի աշխատանքների վերաբերյալ:
Անուշ Բեղլոյանը նշել է, որ պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի ղեկավարությամբ, հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի հետ, ով կարեւորել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հետեւողական աշխատանքը: Պատգամավորի տեղեկացմամբ հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են միջխորհրդարանական հարթակներում ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Բանախոսն անդրադարձել է ոլորտային հանձնաժողովների ձեւաչափի արդյունավետությանը՝ նշելով, որ այն բաց եւ թափանցիկ քննարկումների հարթակ է, ինչը թույլ է տալիս ուսումնասիրել երկու երկրների փորձը, ուրվագծել նոր հեռանկարներ:
2019 թվականի հունիսի 26-27-ին Մոսկվայում տեղի է ունենալու ՌԴ-Հայաստան միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ քննարկվելու են համատեղ նիստում արծարծված հիմնահարցերը:
Արման Աբովյանի խոսքով` հանդիպումների ընթացքում ակնառու է եղել ռուսական կողմի հետաքրքրվածությունը՝ Հայաստանի հետ երկխոսությունը խորացնելու եւ համագործակցությունը զարգացնելու առումով:
Արման Բաբաջանյանն արձանագրել է, որ հանդիպումների ընթացքում փարատվել են ռուսական կողմի՝ հեղափոխությունից հետո առաջացած անհանգստությունները, մտահոգությունները: Եվս մեկ անգամ ընդգծվել է, որ համագործակցության առկա ձեւաչափերը վերանայման ենթակա չեն:
Սոս Ավետիսյանը հավելել է, որ հանդիպումներն ու քննարկումներն անցել են անկեղծ, վստահության մթնոլորտում:
Լրագրողների հարցերը վերաբերել են հայ-ռուսական հարաբերություններին, ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ հետագա համագործակցությանը:

5 июня члены Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Беглоян, С.Аветисян (“Мой шаг”), А.Бабаджанян (“Просвещенная Армения”) и А.Абовян (ППА) на созванной пресс-конференции представили подробности состоявшегося 30 мая в Москве совместного заседания Комитета СФ ФС РФ по международным делам   и  Постоянной комиссии НС по внешним связям.
А.Беглоян отметила, что делегация во главе с председателем внешнеполитической комиссии Р.Рубиняном встретилась с заместителем председателя Комитета СФ ФС РФ по международным делам Ю.Воробьевым, подчеркнувшим последовательную работу армяно-российской межпарламентской комиссии. По Беглоян, на совместном заседании   комиссий обсуждены вопросы, представляющие на международных площадках общий интерес. Она обратилась к эффективности формата отраслевых комиссий, являющегося ареной открытых и прозрачных дебатов, что позволяет изучить опыт двух стран, наметить новые перспективы.
26-27 июня 2019 г. в Москве состоится заседание межпарламентской комиссии РФ – РА, на котором должны обсуждаться поднятые на совместном заседании вопросы.
По А.Абовяну, в ходе встреч стала очевидной заинтересованность российской стороны в углублении диалога и развитии сотрудничества с Арменией.
Своими наблюдениями и мнениями от совместного заседания и состоявшихся встреч в Москве поделились также С.Аветисян и А.Бабаджанян.