ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հունիսի 6-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
Դեսպանը Նաիրա Զոհրաբյանի` որպես ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության հիմնական անդամի հետ քննարկել է ԵԽԽՎ առաջիկա նստաշրջանում Ռուսաստանի պատվիրակության ձայնի իրավունքի վերականգնմանը վերաբերող խնդիրներ:
Քննարկվել են նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական իրադարձություններին վերաբերող մի շարք հարցեր, ԼՂ հակամարտության շուրջ վերջին զարգացումները: Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող օրենսդրական այն նախաձեռնությունները, որոնք առաջիկայում կառավարությունը ներկայացնելու է խորհրդարանի եւ իր գլխավորած հանձնաժողովի քննարկմանը:

6 июня председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и социальным вопросам Н.Зограбян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в РА С.Копыркиным.
Посол обсудил с Н.Зограбян, как основным членом делегации НС РА в ПАСЕ,  проблему восстановления права голоса делегации России на предстоящей сессии ПАСЕ.
Обсужден также ряд вопросов, касающихся внутриполитических событий в Армении, последних развитий вокруг Нагорно-Карабахского конфликта. Председатель комиссии представила законодательные инициативы по защите прав человека, которые правительство в ближайшее время представит к обсуждению в парламенте и в возглавляемой ею комиссии.