ՀՀ  Ազգային ժողովում հունիսի 7-ին տեղի է ունեցել ՌԴ պետական, հասարակական գործիչ, գրող, իրավագետ, քանդակագործ Ռաֆայիլ Զինուրովի «Ակնարկներ ռուսալեզու պատմագրությունում Հայաստանի նոր եւ նորագույն պատմության» գրքի շնորհանդեսը, որին ներկա  էին պատգամավորներ, պատմաբաններ, հայագետներ, գիտնականներ, լրագրողներ:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը բարձր է գնահատել հեղինակի կատարած աշխատանքն ու ժողովածուի պատմագիտական ուրույն արժեքը: Նա   շնորհակալություն է հայտնել հայ ժողովրդի մեծ բարեկամին:
Հայ հասարակական, քաղաքական գործիչ, Մոսկվայի «Դիալոգ» կազմակերպության համանախագահ Յուրի Նավոյանը տեղեկացրել է, որ աշխատությունը հրատարակվել է Ուֆայում: Ազգությամբ բաշկիր Ռաֆայիլ Զինուրովը վերլուծել է հայկական պատմագրության միջազգային ասպեկտները, թուրքական եւ ադրբեջանական «վայ» պատմագիրների ուսումնասիրությունները:  Բանախոսի դիտարկմամբ՝ քաղաքական ժամանակավոր հայտարարություններին, կարգախոսներին հեղինակը հակադրվել է մնայուն, խորքային ուսումնասիրություններով, որոնց հիման վրա է կառուցվում նաեւ հայ-ռուսական խորհրդարանական միջպետական, միջմշակութային համագործակցությունը:
Զինուրովի աշխատանքների վերաբերյալ գնահատանքի խոսք են ասել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանը, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Մելքոնյանը, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկազ Հովհաննիսյանը: Նրանք արժեւորել են օտարազգի պատմաբանի ուրույն վերլուծությունը, որով  պատասխան է տրվում հրապարակում առկա հակահայագիտական աշխատանքներին:
Ռաֆայիլ Զինուրովի խոսքով՝ համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ հայ ժողովուրդը մեծագույն տեղ եւ դեր ունի: Հայի պատմությունն ու ճակատագիրն են նրան ուղղորդել անդրադառնալու հայոց պատմությանը: Նրան հիացնում է հայի անկոտրում ոգին: Հեղինակն իր մտքում արդեն իսկ ուրվագծում է հերթական գործը, որը նվիրվելու է Հայաստանի առաջին հանրապետության պատմականությանը:  Նա խորհրդարանին է ընծայել իր քանդակներից  Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանի առաջին նախագահ Ավետիք Սահակյանի կիսանդրին:

On June 7, in the RA National Assembly the launch of the book RF state, public figure, writer, legist, sculptor Essays on New and Newest History of Armenia in Russian Historiography, where deputies, historians, Experts on Armenian Studies, scientists and journalists were present.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Mkhitar Hayrapetyan highly assessed the author’s work done and the historiographical special value of the book. He thanked the Armenian friend’s great friend.
The Armenian public, political figure, the Co-Chairman of the Dialogue Organization Yuri Navoyan informed that the work was published in Ufa. Rafayil Zinurov, Bashkir by his origin analyzed the international aspects of the Armenian historiography, the Turkish and the Azerbaijani “fake” historiographers’ studies. According to the speaker, the author anticipated the political modern statements, slogans with lasting, deep studies, and the Armenian-Russian parliamentary inter-state, inter-cultural cooperation is also built on that basis.
The RA NA deputy Vagharshak Hakobyan, the Director of the RA NA Institute of History, Professor Ashot Melkonyan, and the Doctor of Historical Sciences Haykaz Hovhannisyan expressed his appraisal on Zinurov’s works. They have evaluated the foreign historian’s specific analysis, with which an answer is given to the existing works of anti-Armenian studies.
According to Rafayil Zinurov, the Armenian people have a greatest place and role in the world civilization. The Armenians’ history and destiny directed him to touch upon the History of Armenia. The Armenians’ unbreakable spirit admires him. In his mind the author outlines the next work, which will be dedicated to the historicism of the First Republic of Armenia. He gave to the parliament as a present one of his sculptures – the bust of Avetik Sahakyan, the First Speaker of the Parliament of the First Republic of Armenia.