Վահե Էնֆիաջյանն ընդունել է Հայաստանում Տաջիկստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը հունիսի 11-ին ընդունել է Հայաստանում Տաջիկստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իմմոմուդին Սատորովին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը փաստել են, որ հայ-տաջիկական հարաբերություններն արդյունավետ զարգանում են, սակայն պետք է ջանքեր գործադրել չօգտագործված ներուժի ամբողջական իրացման ուղղությամբ: Անդրադարձ է կատարվել օրենսդիր մարմինների համագործակցությանն ու միջխորհրդարանական երկխոսության խորացմանը. այս համատեքստում կարեւոր նշանակություն է տրվել պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությանը, փոխայցերի ակտիվացմանը:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Կարեւորվել է Հայաստանի եւ Տաջիկստանի պատվիրակությունների արդյունավետ համագործակցությունը մասնավորապես ԱՊՀ ՄԽՎ-ում եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում, միջազգային ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ պայքարի հարցում համատեղ ջանքերն ու փոխաջակցությունը:
Հյուրը հետաքրքրվել է ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի անդամակցության տեսլականով եւ ձեռքբերումներով, ինչի առնչությամբ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը մանրամասներ է ներկայացրել:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Զրուցակիցները փաստել են, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ կրթության, գիտության, մշակույթի, նորագույն տեխնոլոգիաների, անվտանգության եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին: Առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցում ընդգծվել է հայ-տաջիկական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի կարեւորությունը:

В.Энфиаджян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Таджикистана в Армении
11 июня вице-спикер НС В.Энфиаджян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Таджикистан в Армении И.Саторова.
В ходе встречи стороны констатировали, что армяно-таджикские отношения развиваются продуктивно, однако следует приложить усилия для полной реализации неиспользованного потенциала. Затронуты сотрудничество законодательных органов и углубление межпарламентского диалога – в этом контексте важны деятельность парламентских групп дружбы, активизация взаимных визитов.
Обсуждены вопросы взаимодействия в межпарламентских структурах. Подчеркнута важность эффективного сотрудничества делегаций Армении и Таджикистана, в частности, в МПА СНГ и ПА ОДКБ, совместных усилий и взаимопомощи в борьбе с международным терроризмом и экстремизмом.
В ответ на интерес гостя о   видении Арменией своего членства в ЕАЭС и достигнутыми в структуре успехами, вице-спикер НС дал исчерпывающий ответ.
Затронуто также урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта. Собеседники констатировали, что проблема должна быть разрешена исключительно путем мирных переговоров.
Стороны обратились к перспективам сотрудничества в сферах образования, науки, культуры, новейших технологий, безопасности и др. В развитии торгово-экономических отношений подчеркнута важность работы армяно-таджикской межгосударственной комиссии по экономическому сотрудничеству.