Վահե Էնֆիաջյանն ընդունել է Հայաստանում Տաջիկստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը հունիսի 11-ին ընդունել է Հայաստանում Տաջիկստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իմմոմուդին Սատորովին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը փաստել են, որ հայ-տաջիկական հարաբերություններն արդյունավետ զարգանում են, սակայն պետք է ջանքեր գործադրել չօգտագործված ներուժի ամբողջական իրացման ուղղությամբ: Անդրադարձ է կատարվել օրենսդիր մարմինների համագործակցությանն ու միջխորհրդարանական երկխոսության խորացմանը. այս համատեքստում կարեւոր նշանակություն է տրվել պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությանը, փոխայցերի ակտիվացմանը:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Կարեւորվել է Հայաստանի եւ Տաջիկստանի պատվիրակությունների արդյունավետ համագործակցությունը մասնավորապես ԱՊՀ ՄԽՎ-ում եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում, միջազգային ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ պայքարի հարցում համատեղ ջանքերն ու փոխաջակցությունը:
Հյուրը հետաքրքրվել է ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի անդամակցության տեսլականով եւ ձեռքբերումներով, ինչի առնչությամբ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը մանրամասներ է ներկայացրել:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Զրուցակիցները փաստել են, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ կրթության, գիտության, մշակույթի, նորագույն տեխնոլոգիաների, անվտանգության եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին: Առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցում ընդգծվել է հայ-տաջիկական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի կարեւորությունը:

Vahe Enfiajyan Receives Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Tajikistan to Armenia
On June 11, the RA NA Vice President Vahe Enfiajyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Tajikistan to Armenia Imomuddin Sattorov.
During the meeting the sides have documented that the Armenian-Tajik relations effectively develop, but we should make efforts for the complete realization of the unused potential. They touched upon the cooperation of the legislative bodies and the deepening of the inter-parliamentary dialogue: in this context great importance was attached to the activities of the Parliamentary Friendship Groups and the activation of the mutual visits.
Issues on the cooperation in the inter-parliamentary structures were discussed. the effective cooperation of the delegations of Armenia and Tajikistan, particularly in the IPA CIS and the CSTO PA, the joint efforts and mutual support in the fight against international terrorism and extremism was highlighted.
The guest was interested in the vision of Armenia’s membership to the EEU and the achievements, in relation to which the NA Vice President Vahe Enfiajyan presented details.
The sides also reflected upon the Nagorno Karabakh conflict settlement. The interlocutors documented that the problem should be solved exclusively through peaceful negotiations.
Both sides referred to the perspectives of cooperation in the spheres of education, science, culture, newest technologies, security and a number of other spheres. In the development of the trade-economic relations the importance of the Inter-Governmental Committee on the Armenian-Tajik Economic Cooperation was underlined.