Տարբեր երկրների քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները` ԱԺ-ում
Հունիսի 15-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հանդիպում՝ «Դեմոկրատիան այսօր» կազմակերպության կողմից տարբեր երկրներից հրավիրված կանանց հետ, որի նպատակը հայ խորհրդարանականների եւ տարբեր պետությունների ու տարածաշրջանների քաղաքացիական հասարակության համար ընդհանուր խնդիրների շուրջ մտքերի փոխանակությունն էր:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը նշել է, որ 2018 թվականի գարնանը տեղի ունեցած ոչ բռնի թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունը հաջողել է այն սկզբունքների եւ արժեքների շնորհիվ, որոնցով առաջնորդվում էին քաղաքացիներն իրենց իշխանությունը երկրում հաստատելու համար: Որպես այդպիսիք բանախոսը նշել է արդարությունը, ազատությունը, հավասարությունը, բռնության բացառումը:
Պատգամավորը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած եւ ընթացող փոփոխությունները, անդրադարձել բարեփոխումների իրականացմանը` մասնավորապես կարեւորելով ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը, անցումային արդարադատությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, աղքատության հաղթահարումը, կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հնարավորությունների ապահովումը:
Մարիա Կարապետյանն անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման խնդրին՝ նշելով, որ այն բացառապես խաղաղ լուծում պետք է գտնի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության ձեւաչափում:
Պատգամավորը պատասխանել է հյուրերին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են մեր երկրում ընթացող բարեփոխումներին, կանանց մասնակցությանը բանակցային գործընթացներին, Ազգային ժողովի վերահսկողական գործառույթներին, սոցիալական լրատվական հարթակների գործունեությանը:

15 июня в НС состоялась встреча организации “Демократия сегодня” с приглашенными из различных стран женщинами, цель которой – обмен мнениями по проблемам,   общим для армянских парламентариев и гражданского общества различных государств и регионов.
Депутат фракции “Мой шаг” М.Карапетян отметила, что совершенная весной 2018 г. ненасильственная бархатная  революция удалась благодаря принципам и ценностям, которыми руководствовались граждане для установления своей власти в стране.  В качестве таковых она упомянула справедливость, свободу, равенство, исключение насилия.
М.Карапетян представила совершенные изменения и текущие события в Армении, обратилась к осуществляемым реформам, в частности, в демократических институтах, переходном правосудии, борьбе с коррупцией, преодолении бедности, обеспечении равных прав и возможностей женщин и мужчин.
Парламентарий затронула также урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта, отметив, что проблема должна найти исключительно мирное решение, в формате МГ ОБСЕ.
М.Карапетян ответила на волнующие гостей вопросы, которые касались проводимых в РА реформ, участия женщин в переговорных процессах, надзорных функций НС, деятельности в социальных информационных сетях.