ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հունիսի 18-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
Հունիսի 27-28-ը ՌԴ մայրաքաղաքում տեղի է ունենալու ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին մասնակցելու է նաեւ Էդմոն Մարուքյանը: ՌԴ դեսպանի հետ քննարկվել են միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստի օրակարգին առնչվող մի շարք հարցեր: ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը որոշում է կայացրել առաջարկել հայկական եւ ռուսական կողմերին միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստերից մեկի աշխատանքները կազմակերպել Գյումրիում:
Դեսպանն Էդմոն Մարուքյանին է հանձնել Մոսկվայում հուլիսին կայանալիք «Պառլամենտարիզմի զարգացումը» թեմայով միջազգային համաժողովին մասնակցելու հրավեր:

18 июня руководитель фракции “Просвещенная Армения” Э.Марукян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в РА С.Копыркиным.
27-28 июня в столице РФ состоится очередное заседание Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ, в котором примет участие также Э.Марукян. С послом РФ обсужден ряд вопросов повестки дня очередного заседания МПК. Фракция “Просвещенная Армения” вынесла решение предложить армянской и российской сторонам организовать работу одного из заседаний МПК в Гюмри.
Посол вручил Э.Марукяну приглашение на проводимый в июле в Москве международный форум “Развитие парламентаризма”.