ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներ Անուշ Բեղլոյանը, Գոռ Գեւորգյանը եւ ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սոնա Ղազարյանը հունիսի 24-ին հանդիպել են Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նյուգեն Ման Թիենի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Անուշ Բեղլոյանը նշել է, որ Վիետնամը մեր երկրի համար կարեւոր գործընկեր է, եւ այս այցը լավ հնարավորություն է քննարկելու երկու երկրների միջեւ  համագործակցության հեռանկարները: Պատգամավորն ընդգծել է Հայաստանի` արեւմուտքի եւ արեւելքի միջեւ  գտնվելու աշխարհագրական դիրքը եւ նշել, որ դա դրական ազդեցություն  կարող է ունենալ   առեւտրային ու տրանսպորտային ուղիների տեսանկյունից փոխգործակցության  զարգացման գործում:
Անուշ Բեղլոյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԱԺ-ն վավերացրել է Հայաստանի եւ Կորեայի կառավարությունների միջեւ ստորագրված ներդրումների խրախուսման եւ փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագիրը, որը հեշտացված առեւտրային տարրեր է ենթադրում ավիացիայի եւ  ռազմարդյունաբերության ոլորտներում: Ըստ պատգամավորի՝ հաշվի առնելով Վիետնամի եւ Կորեայի Հանրապետությունների միջեւ եղած բարիդրացիական հարաբերությունները,  երկկողմ համագործակցության հեռանկարներ  են բացվում նաեւ այս համաձայնագրի շրջանակում:
Վիետնամի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահի տեղակալը ներկայացրել է իր  երկրի տնտեսական ցուցանիշները, կարեւորել Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացումը: Այս համատեքստում նա հատկապես ընդգծել է զբոսաշրջության զարգացման  ու օդային ուղիղ չվերթների իրականացման հարցերը:

24 июня члены Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Беглоян, Г.Геворкян и член Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции С.Казарян встретились с делегацией, возглавляемой заместителем председателя Комитета по внешним отношениям НС Социалистической Республики Вьетнам Нгуеном Ман Тиеном.
Приветствуя гостей в НС, А.Беглоян отметила, что данный визит – хорошая возможность для обсуждения перспектив сотрудничества между двумя странами. Депутат подчеркнула географическое положение Армении между Западом и Востоком и отметила, что это может оказать позитивное влияние на развитие взаимодействия в русле торговых и транспортных путей.
А.Беглоян сообщила, что НС РА ратифицировала Соглашение между правительствами Армении и Республики Корея о поощрении и взаимной защите инвестиций, что предполагает облегченные торговые элементы в авиационной и военно-промышленной сферах. По мнению депутата, учитывая налаженные между Вьетнамом и Республикой Корея добрососедские отношения, открываются перспективы двустороннего сотрудничества также в рамках этого соглашения.
Заместитель председателя Комитета по внешним отношениям НС Вьетнама представил экономические показатели своей страны, подчеркнул важность развития сотрудничества с РА в различных сферах. В этом контексте он особо выделил вопросы развития туризма и прямого авиасообщения.