ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունիսի 25-ին ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սանգվան Յոգեշվարին, ով ավարտում է իր պաշտոնավարումը մեր երկրում:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել դեսպանի ներդրումը հայ-հնդկական կապերի ամրապնդման գործում` նշելով, որ փոխգործակցության բազմաթիվ օրինակներ կան ամենատարբեր ոլորտներում: Այդուհանդերձ, ըստ Արարատ Միրզոյանի` երկկողմ հարաբերություններում առկա է դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ, այդ թվում` տնտեսության, կրթության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության ոլորտներում: ԱԺ նախագահի համոզմամբ` գործակցության ընդլայնմանը էապես կնպաստի երկու մայրաքաղաքների միջեւ ուղիղ օդային հաղորդակցության վերականգնումը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը, անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի կարեւորությանը, առանձնացրել է ինչպես բարեկամական խմբերի աշխատանքների ակտիվությունը, բարձր մակարդակով հանդիպումները, այնպես էլ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համագործակցությունը, տարբեր հարցերի շուրջ փոխհամաձայնեցված գործունեությունը: Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հնդկաստանի խորհրդարանի ղեկավարին ուղղված` Հայաստան այցելելու հրավերը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության եւ գնահատանքի խոսքերի համար` Սանգվան Յոգեշվարը կանգ է առել այն համատեղ ծրագրերի վրա, որոնք մինչ այս իրականացվել են: Նա եւս ընդգծել է, որ համագործակցության զգալի մեծ հեռանկարներ կան, որոնք դեռ սպասում են իրենց կենսագործմանը: Երկկողմ հարաբերությունները որակելով որպես դինամիկ զարգացող` դեսպանը դրանց հետագա զարգացման առումով կարեւորել է բարձր մակարդակով շփումները, օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության խորացումը, գործարար շրջանակների կապերի ակտիվացումը:
Հաջողություն մաղթելով հետագա գործունեության մեջ` Արարատ Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ Սանգվան Յոգեշվարն ամենուր կլինի Հայաստանի բարեկամների թվում:

25 июня Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Индии в Армении Йогешвара Сангвана, завершающего свою дипломатическую миссию в РА.
Глава парламента высоко оценил вклад посла в упрочение армяно-индийских связей, отметив, что налицо множество примеров взаимодействия в самых различных сферах. Тем не менее, по Мирзояну, в двусторонних отношениях есть все еще неиспользованный весомый потенциал, в том числе в сферах экономики, образования, высоких технологий, сельского хозяйства. Спикер убежден, что расширению сотрудничества существенно поспособствует восстановление прямого воздушного сообщения между двумя столицами.
Глава законодательного органа, говоря о важности межпарламентского сотрудничества, особо выделил как активизацию работ групп дружбы, встреч на высоком уровне, так и сотрудничество на международных парламентских площадках, взаимосогласованную деятельность по различным вопросам. А.Мирзоян подтвердил приглашение главе парламента Индии посетить Армению.
Поблагодарив за теплый прием и высокую оценку, Йогешвар Сангван остановился на уже осуществленных совместных программах. Он также подчеркнул, что есть широкие перспективы сотрудничества, ожидающие претворения в жизнь. Оценив двусторонние отношения как динамично развивающиеся, посол в плане их дальнейшего развития подчеркнул важность контактов на высоком уровне, углубления взаимодействия между законодательными органами, активизации деловых связей.
Пожелав успехов в дальнейшей деятельности, А.Мирзоян выразил уверенность, что Йогешвар Сангван повсюду будет в числе друзей Армении.