«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի թեկնածու է առաջադրել Աննա Ռազմիկի Մարգարյանին:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 144-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի ընտրության հարցը կքննարկվի հունիսի 28-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ գումարված Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանի ավարտից անմիջապես հետո ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրված Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում»,-նշված է խորհրդարանի ղեկավարի հայտարարության մեջ:

Under Paragraph 2 of Article 144 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia the NA Rules of Procedure, My Step Faction of the National Assembly nominated Anna Margaryan as a candidate for the member of the Supreme Judicial Council.
Under Paragraph 5 of Article 144 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia the NA Rules of Procedure, the item of the election of the member of the Supreme Judicial Council will be debated on June 28 immediately after the extraordinary session of the National Assembly to be convened on the initiative of the government in the extraordinary session of the National Assembly convened on the NA deputies’ initiative,’ the statement of the Head of the parliament reads.