Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դիմիտրիս Սիլուրիսի հետ
Հուլիսի 4-ին Նիկոսիայում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Կիպրոսի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դիմիտրիս Սիլուրիսի հանդիպումը:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով պաշտոնական այցի հրավերի համար, ընդգծել է հայ եւ կիպրացի ժողովուրդների միջեւ հաստատված փոխըմբռնման ու վստահության մթնոլորտի, դարավոր եղբայրական կապերի, պատմական, մշակութային ընդհանրությունների եւ հոգեւոր արժեքների կարեւորությունը:
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատը դեռեւս 1975 թ-ին Եվրոպայում առաջինը, իսկ աշխարհում երկրորդն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ավելին, 2015 թ-ին միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձեւ, իսկ ապրիլի 24-ը պետականորեն սահմանել հիշատակի օր: Նույն համոզմունքով է, որ 2015 թվականի մարտի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովը միաձայն ընդունել է Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն:
Առանձնահատուկ կարեւորվել է երկու խորհրդարաններում գործող համագործակցության հանձնաժողովների ձեւաչափը, ինչպես նաեւ փոխգործակցությունը տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովներում՝ միմյանց համար զգայուն հարցերի բարենպաստ լուծմանը հասնելու նպատակով: Երկկողմ պատրաստակամություն է հայտնվել Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան փոխգործակցության ձեւաչափի շրջանակներում ստեղծել եռակողմ համագործակցության խորհրդարանական հարթակ:
Արարատ Միրզոյանը ՀՀ Ազգային ժողովի անունից շնորհակալություն է հայտնել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին այս տարվա հունիսի 28-ին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար:
Անդրադառնալով երկու երկրների համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է եղբայրական Կիպրոսի իշխանությունների սկզբունքային դիրքորոշումը Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին առնչվող բոլոր նշանակալի հարցերում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն ու անվտանգությունը Հայաստանի համար գլխավոր առաջնահերթություններ են, եւ հիմնախնդիրը չի կարող լուծվել առանց հակամարտության հիմնական կողմ հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղի որոշիչ խոսքի: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորումը՝ միջազգային հանրության կողմից մանդատ ունեցող կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների հովանու ներքո, եղել է ու կմնա միակ ձեւաչափը:
Ինչ վերաբերում է Կիպրոսի հիմնախնդրին, ԱԺ նախագահը վերահաստատել է հայկական կողմի աջակցությունը Կիպրոսին: Կողմերը դատապարտել են Կիպրոսի Հանրապետության բացառիկ տնտեսական գոտում Թուրքիայի ոտնձգությունները, որոնք խաթարում են տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ապահովումը:
Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դիմիտրիս Սիլուրիսը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությանը, կարեւորել է հայ-կիպրական պատմական եւ մշակութային դարավոր կապերը, որոնք ներկա բարձր մակարդակի համագործակցությունն էլ ավելի խորացնելու եւ գործնական մակարդակի հասցնելու հիմք են:
Կարեւորելով Կիպրոսի հայ համայնքի դերակատարությունը երկրի տնտեսական եւ հասարակական կյանքում՝ անդրադարձ է կատարվել մասնավորապես Մելքոնյան կրթական հաստատության ճակատագրին:
Դիմիտրիս Սիլուրիսը նշել է, որ ակտիվորեն կանդրադառնա եռակողմ ձեւաչափի միջխորհրդարանական հարթակի ձեւավորմանը:
Անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների միջեւ զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված աշխատանքներին, ինչպես նաեւ կրթության ոլորտում համալսարանների միջեւ համագործակցությանը:
Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը վերահաստատել է Կիպրոսի աջակցությունը հայկական կողմին բոլոր սկզբունքային հարցերում:

Встреча А.Мирзояна с председателем Палаты представителей Кипра Д.Силурисом
4 июля в Никосии состоялась встреча находящегося с официальным визитом в Республике Кипр Председателя НС А.Мирзояна с председателем Палаты представителей Республики Кипр Димитрисом Силурисом.
В ходе встречи А.Мирзоян, поблагодарив за приглашение в Кипр с официальным визитом, подчеркнул важность установившихся между армянским и кипрским народами атмосферы взаимопонимания и доверия, вековых братских связей, историко-культурных общностей и духовных ценностей.
Палата представителей Кипра еще в 1975 г. первой в Европе и второй в мире признала Геноцид армян, более того, в 2015 г. единогласно приняла резолюцию о криминализации отрицания Геноцида армян, а 24 апреля на государственном уровне установила как день памяти.   В той же логике НС РА 24 апреля 2015 г. единогласно приняла заявление об осуждении совершенного Османской империей геноцида понтийских греков и ассирийцев.
Особо подчеркнуты формат функционирующих в обоих парламентах комиссий сотрудничества, а также взаимодействие в различных парламентских ассамблеях – для достижения благоприятных друг для друга решений по чувствительным вопросам. Обоюдно выражена готовность в рамках формата взаимодействия Кипр – Армения – Греция   создать парламентскую платформу трехстороннего сотрудничества.
А.Мирзоян от имени НС РА выразил признательность членам Палаты представителей Кипра за ратификацию 28 июня с.г. Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
Обратившись к жизненно важным для обеих стран проблемам, спикер НС подчеркнул значение принципиальной позиции властей братского Кипра по всем существенным для Армении и армянского народа вопросам.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, А.Мирзоян отметил, что статус и безопасность НК – важнейшие для Армении приоритеты, и вопрос  не может быть разрешен без решающего слова Нагорного Карабаха, являющегося основной стороной конфликта. Мирное урегулирование НК-проблемы под эгидой структуры, имеющей мандат международного сообщества, – сопредседательства Минской группы ОБСЕ, был и останется единственным форматом.
По Кипрской проблеме Председатель НС подтвердил содействие армянской стороны Кипру. Стороны осудили посягательства Турции на исключительную экономическую зону Республики Кипр,   подрывающие обеспечение региональной безопасности и стабильности.
Председатель Палаты представителей Республики Кипр Димитрис Силурис, приветствуя делегацию во главе с А.Мирзояном, подчеркнул важность армяно-кипрских историко-культурных вековых связей, являющихся основой для еще большего углубления существующего высокого уровня сотрудничества.
Подчеркнута роль армянской общины Кипра в экономической и общественной жизни страны; в сфере образования затронута, в частности, судьба учебного заведения Мелконян.
Димитрис Силурис отметил, что активно посодействует формированию межпарламентской платформы в трехстороннем формате.
Подняты темы развития туризма между двумя странами, сотрудничества университетов.
Председатель Палаты представителей подтвердил поддержку Кипром армянской стороны во всех принципиальных вопросах.