Պյոտր Սվիտալսկին հյուրընկալվել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Հուլիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու, ներկայացուցչության քաղաքական, մամուլի եւ տեղեկատվության բաժնի ղեկավար Եկատերինա Դորոդնովայի եւ համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սեռանո դե լա Ռոսայի հետ:
Պյոտր Սվիտալսկին այս տարվա օգոստոսին ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանում. հանձնաժողովի անդամները շնորհակալություն են հայտնել դեսպանին անցած չորս տարիների ընթացքում կատարած աշխատանքի համար եւ համոզմունք հայտնել, որ նա շարունակելու է մնալ Հայաստանի լավ բարեկամը:
Զրուցակիցները քննարկել են ԵՄ կառույցների եւ Հայաստանի խորհրդարանականների համագործակցության ընթացքն ու հեռանկարները, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի՝ կիրարկման գործընթացում խորհրդարանական ներգրավվածությանն ու դրա ընթացքի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողությանը, վիզաների ազատականացման երկխոսությանը, արդարադատության եւ դատական համակարգում սպասվող բարեփոխումներին, հակակոռուպցիոն մեխանիզմների ներդրմանը, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանի զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությանն ու դրանում ԵՄ ներգրավվածությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Piotr Świtalski Hosted in RA NA Standing Committee on European Integration
On July 4, the members of the RA NA Standing Committee on European Integration met with the Head of the Delegation of the European to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski, the Head of the Political, Press and Information Section of the Representation Ekaterina Dorodnova and the Head of Cooperation Section Gonzalo Serrano de la Rosa.
Piotr Świtalski completes his mission in Armenia in August of this year: the Committee members expressed their gratitude to the Ambassador for the work done during the past four years and expressed conviction that he would continue to remain the good friend of Armenia.
The interlocutors discussed a number of issues concerning the procedure and perspectives of cooperation between the EU structures and Armenia’s parliamentarians, the parliamentary involvement of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership and the parliamentary oversight towards its procedure, the dialogue for the visa liberalisation, the reforms being expected in the justice and judicial system, the input of the anti-corruption mechanisms, as well as the long-term strategy of Armenia’s development and the EU engagement in it.