Ամփոփվել են ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային նստաշրջանի աշխատանքները
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ Հայկ Կոնջորյանի ղեկավարությամբ, հուլիսի 4-8-ը մասնակցել է Լյուքսեմբուրգում կայացած վեհաժողովի ամառային նստաշրջանին: Հուլիսի 10-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության՝ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամներ Հայկ Կոնջորյանը, Համազասպ Դանիելյանը եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանն անդրադարձել են կատարված աշխատանքներին:
Ըստ Հայկ Կոնջորյանի՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունն այս կազմով առաջին անգամ է մասնակցել վեհաժողովի լիագումար նիստի աշխատանքներին: Նա նշել է, որ ի տարբերություն Վրաստանի ու Ադրբեջանի, Հայաստանի ներկայացուցիչները ԵԱՀԿ ԽՎ-ում չեն զբաղեցնում որեւէ պաշտոն:
Հայ խորհրդարանականների ջանքերով կանխվել է ադրբեջանական խավիարային դիվանագիտության հերթական հակահայկական փաստաթղթի ընդունումը: ԱԳՆ աշխատակազմի, ՀՀ ԱԺ պատգամավորների շաբաթներ տեւած համակարգված, փաստարկված աշխատանքների արդյունքում շրջանառվող բանաձեւի նախնական տարբերակից դուրս է բերվել «Ադրբեջանի 7 շրջաններ» ձեւակերպումը:
Փաստաթղթում առանձին դրույթով ընդունվել է ֆրանսիացի պատգամավոր Ժան Բիզեի կողմից ներկայացված առաջարկը, ըստ որի՝ արձանագրվել է. «Ճանաչելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը, նպատակ ունենալով հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ եւ տեւական կարգավորմանը, ողջունելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների վերջին շրջանի կառուցողական երկխոսությունը, որը միտված է ստեղծել խաղաղությանը նպաստող միջավայր եւ ձեռնարկել միջոցառումներ մարդասիրական ոլորտում»: Մեկ այլ դրույթով քաջալերվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդներին ակտիվացնել երկխոսությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդության համատեքստում, եւ կիրառել կոնկրետ ու շոշափելի միջոցառումներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ, եւ համաձայն Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնարար սկզբունքների՝ զերծ մնալ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից, հարգել տարածքային ամբողջականությունը, ժողովուրդների իրավահավասարությունը եւ ինքնորոշման իրավունքը:
ԵԱՀԿ ԽՎ-ի մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովն ընդունել է դրույթ, որով ողջունվում է Իտալիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը եւ Ֆրանսիայի կողմից ապրիլի 24-ի սահմանումը որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր՝ կոչ անելով այլ ազգային խորհրդարաններին եւս հետեւել այդ օրինակին:
Անի Սամսոնյանի խոսքով՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն մի հարթակ է, որտեղ չպետք է սահմանափակվել միայն ազգային հարցերով, պետք է մասնակցել համընդհանուր խնդիրների լուծմանն ուղղված աշխատանքներին: Նա լիագումար նիստի՝ կոռուպցիայի կանխարգելմանը եւ դրա դեմ պայքարին վերաբերող քննարկումների ժամանակ անդրադաձել է Հայաստանում իրականացվող քայլերին:
Համազասպ Դանիելյանը ԵԱՀԿ ԽՎ տնտեսական հանձնաժողովին ներկայացրել է երկու առաջարկ, որոնք ընդունվել են ձայների մեծ առավելությամբ: Առաջարկները վերաբերել են թվայնացման ռիսկերին, թվայնացման հետ կապված լրացուցիչ հնարավորություններին, ինչպես նաեւ տնտեսական հարցերում մարդու իրավունքների առաջնահերթ դիտարկմանը:
Համազասպ Դանիելյանի ներկայացմամբ՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության աջակիցների թվում շատ էին մարդիկ, ովքեր իրազեկ էին Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին, ողջունում էին իրականացվող ժողովրդավարական գործընթացները եւ աջակցության պատրաստակամություն հայտնում:

On July 4-8, the RA NA delegation to the OSCE PA led by Hayk Konjoryan took part in the Summer Session of the Assembly held in Luxembourg. At July 10 press conference, the members of My Step Faction Hayk Konjoryan, Hamazasp Danielyan and the deputy of the Bright Armenia Faction Ani Samsonyan from the RA NA Delegation to the OSCE PA touched upon the works done.
According to Hayk Konjoryan, the Armenian Parliamentary Delegation to the OSCE PA took part in the works of the Plenary Sitting of the Assembly for the first time. He has noted that unlike Georgia and Azerbaijan, the representatives of Armenia cannot occupy any position in the OSCE PA.
By the Armenian parliamentarians’ efforts the adoption of the next anti-Armenian document of the Azerbaijani caviar diplomacy was prevented. As a result of the coordinated works of the Staff of the Ministry of Foreign Affairs and the RA NA deputies lasted for several weeks, the formulation Seven Regions of Azerbaijan was removed from the preliminary version of the resolution.
The recommendation presented by the French deputy Jean Bizet was accepted by a separate provision in the document, according to which, “Recognizing the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, aiming at reaching the peaceful and lasting settlement of Nagonro Karabakh problem, welcoming the constructive dialogue of the recent period between the leaders of Armenia and Azerbaijan, which is intended to create an environment promoting the peace and undertake events in the humanitarian sphere.” Another provision encourages the leaders of Armenia and Azerbaijan to activate the dialogue in the context of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and apply concrete and tangible events for the peaceful settlement of Nagonro Karabakh conflict, and according to the fundamental principles of Helsinki Final Act be deprived of the use of the force and force threat, respect the territorial integrity, the peoples’ legal equality and the right to self-determination.
The OSCE PA Democracy, Human Rights and Humanitarian Questions adopted a provision, which welcomes the recognition of the Armenian Genocide by the Parliament of Italy and the establishment of April 24 by France as Armenian Genocide Memorial Day, calling on other national parliaments also to follow that example.
According to Ani Samsonyan, the OSCE PA is a platform where should not be limited only by national issues, and we should take part in the works directed to the solution of the general problems. She touched upon the steps being implemented in Armenia during the debates concerning the corruption prevention and fight against it.
Hamazasp Danielyan presented two recommendations to the OSCE PA Committee on Economic Affairs, Science, Technology, and Environment, which were adopted by the great majority of votes. The recommendations related to the digitalization risks, the additional opportunities related to digitalization, as well as prior observation of the human rights in the economic issues.
As Hamazasp Danielyan has presented, there were people among the supporters of the Armenian delegation to the OSCE PA, who were aware of the changes made in Armenia, welcomed the democratic processes and expressed readiness for support.