Աշխատանքային հանդիպում-քննարկում` տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանի նախաձեռնությամբ հուլիսի 10-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում-քննարկում՝ տարածաշրջանային զարգացումների, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-Իրան փոխհարաբերությունների վերաբերյալ: Քննարկմանը ներկա են եղել պատգամավորներ՝ բոլոր խմբակցություններից:
Քննարկման ընթացքում որպես բանախոսներ հանդես են եկել իրանագետներ Գոհար Իսկանդարյանը, Վարդան Ոսկանյանը եւ ամերիկագետ Սուրեն Սարգսյանը: Հնչել են տարաբնույթ հարցեր, արվել հնարավոր կանխատեսումներ, ներկայացվել կարծիքներ Իրան-ԱՄՆ փոխհարաբերությունների եւ տարածաշրջանի վրա դրանց հնարավոր ազդեցությունների վերաբերյալ:
Կարեւորվել են նման քննարկումների շարունակականության ապահովումն ու դրանց արդյունավետության բարձրացման նպատակով գործնական հետագա առաջարկների ներկայացումը:

Рабочая встреча-обсуждение по региональным развитиям
10 июля по инициативе члена Постоянной комиссии НС по внешним связям Т.Айрапетян состоялась   рабочая встреча-обсуждение по региональным развитиям, в частности по взаимоотношениям США – Иран. На обсуждении присутствовали депутаты от всех парламентских фракций.
В ходе дебатов выступили докладчики ирановеды Г.Искандарян, В.Восканян и американист С.Саргсян. Подняты были различные вопросы, представлены прогнозы, а также мнения о взаимоотношениях США – Иран и их возможном воздействии на регион.
Подчеркнута важность обеспечения преемственности обсуждений и представления дальнейших дельных предложений с целью повышения их эффективности