Ազգային ժողովում մեկնարկել են «Էկոլոգիական քաղաքականության մասին» եւ «Էկոլոգիական տեղեկատվության մասին» օրենքների նախագծերի մշակման աշխատանքները
Սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում մեկնարկել են «Էկոլոգիական քաղաքականության մասին» եւ «Էկոլոգիական տեղեկատվության մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի մշակման աշխատանքները՝ հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանի եւ հանձնաժողովի անդամ Մերի Գալստյանի նախաձեռնությամբ:
Նախագծերի մշակման գործընթացում  հանձնաժողովի եւ ՄԱԿ-ի ԶԾ-ԳԷՀ «Գլոբալ բնապահպանական օգուտների ստեղծում շահագրգիռ կողմերի էկոլոգիական կրթության եւ իրազեկության բարձրացման միջոցով» ծրագրի եւ ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային եւ օգտագործում» ծրագրի միջեւ համագործակցության արդյունքում տրամադրվելու է փորձագիտական աջակցություն:
Քննարկման մասնակիցների գնահատմամբ՝ նախագծերն առանցքային նշանակություն ունեն ՀՀ էկոլոգիական օրենսդրության համակարգն ամբողջացնելու համատեքստում: Մասնավորապես, «Էկոլոգիական քաղաքականության մասին» ՀՀ օրենքը պետք է սահմանի շրջակա միջավայրի պահպանության եւ բնական ռեսուրսների կառավարման ոլորտի հիմնական գործիքները եւ իրավական ինստիտուտները: Դրանք պետք է ներդաշնակորեն զուգորդվեն ճյուղային օրենքներում ամրագրված գործիքների հետ:
Օրենսդրական նախաձեռնություններն առաջիկա երկու ամսում, ըստ բովանդակային բաժանումների, քննարկվելու են հանձնաժողովում ձեւավորված աշխատանքային խմբերում:
Հանրության շահերին  առնչվող այս նախագծերի ընդլայնված քննարկմանը կհրավիրվեն նաեւ շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման մասնակիցները կարեւորել եւ հրատապ են համարել  վերոնշյալ, ինչպես նաեւ բնապահպանությանն ու շրջակա միջավայրին, հանքարդյունաբերությանը, ջրային ռեսուրսների կառավարմանը վերաբերող  օրենսդրական նախաձեռնությունների եւ հայեցակարգերի մշակումն ու  ընդունումը:

В НС начата работа по разработке проектов законов “Об экологической политике” и “Об экологической информации”
3 сентября Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы по инициативе председателя комиссии В.Карапетяна и члена комиссии М.Галстян начала работу по разработке проектов законов “Об экологической политике” и “Об экологической информации”.
В процессе разработки проектов ожидается экспертная и финансовая помощь по соответствующим программам ООН и USAID .
Согласно участникам дебатов, проекты имеют ключевое значение в контексте упорядочения системы экологического законодательства РА. В частности, закон   “Об экологической политике” должен определить основные инструменты   и правовые институты сферы охраны окружающей среды и управления природными ресурсами.
Законодательные инициативы в предстоящие два месяца должны быть обсуждены в созданных в комиссии рабочих группах.
К расширенному обсуждению этих проектов в обществе будут привлечены также представители заинтересованных общественных организаций.
Участники встречи подчеркнули важность и актуальность разработки и принятия вышеуказанных законодательных инициатив, а в перспективе также программ и концепций по охране природы и окружающей среды, горнорудной промышленности, управлению водными ресурсами.