Հայաստանի Հանրապետության եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովների միջխորհրդարանական հանձնաժողովի բելառուսական կողմի պատվիրակությունը սեպտեմբերի 6-ին հանձնաժողովի համանախագահ ԲՀ  Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ Բոլեսլավ Պիրշտուկի գլխավորությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Պատվիրակությանն ուղեկցել են միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը, ԱԺ պատգամավորներ Ալեքսեյ Սանդիկովը, Արմեն Եղիազարյանը, ԲՀ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Ղեւոնդյանը, Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկը:
Բելառուս խորհրդարանականները ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Նրանք եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել հուշամատյանում:
Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահը նշել է, որ ինչպես Հայաստանն, այնպես էլ Բելառուսն իրենց պատմության ընթացքում ծանր ժամանակներ են ապրել: «Դժվար է անգամ պատկերացնել, թե որքան ծանր է եղել, ինչպիսի բարբարոսություն: Պատմությունից պետք է դասեր քաղել, որպեսզի այն չկրկնվի եւ պետք է ստեղծել խաղաղ ու համերաշխ ապրելու պայմաններ»,- ասել է Բոլեսլավ Պիրշտուկը:
Նույն օրը երկու երկրների խորհրդարանականներն այցելել են «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն: Հյուրերը ծանոթացել են կենտրոնի պատմությանը, շրջել սրահներով, դիտել «Թումոյի» վերաբերյալ տեսաֆիլմ:
Այնուհետեւ Վահե Էնֆիաջյանն ու Բոլեսլավ Պիրշտուկը ստորագրել են համատեղ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ արձանագրություններ եւ հետագա միջխորհրդարանական ու ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության հուշագիր: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է բելառուսական կողմի հետ գործակցությունը եւ նշել, որ այն լինելու է շարունակական:
Բելառուսի ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահը նույնպես կարեւոր է համարել երկուստեք համագործակցությունն ու հույս հայտնել, որ առաջիկայում հայ գործընկերների աջակցությամբ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն կբացվի նաեւ Մինսկում:

6 сентября белорусская сторона Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между НС РА и НС Республики Беларусь во главе с вице-спикером Палаты представителей Б.Пирштуком посетила мемориал Геноцида армян 1915 года в Цицернакаберде. Делегацию сопровождали сопредседатель МПК вице-спикер НС РА В.Энфиаджян, депутаты НС А.Сандиков, А.Егиазарян, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в РБ А.Гевондян, Чрезвычайный и Полномочный посол РБ в РА И.Назарук.
Белорусские парламентарии возложили цветы к Вечному огню, почтили молчанием память Святых великомучеников. Они побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами, экспозицией, внесли запись в Памятную книгу.
Вице-спикер Палаты представителей отметил, что как Армения, так и Беларусь в ходе своей истории   пережили трудные времена. “Трудно даже представить, как было тяжело, какое царило варварство.   Необходимо извлекать уроки из истории, чтобы не повторялось подобное, создавать условия для жизни в мире и согласии”, - отметил Б.Пирштук.
В тот же день парламентарии обеих стран посетили Центр креативных технологий ТУМО, где ознакомились с историей центра, просмотрели видеофильм.
Затем В.Энфиаджян и Б.Пирштук подписали протоколы по проделанной совместной работе, Меморандум о межпарламентском сотрудничестве и в рамках ЕАЭС.   Вице-спикер НС РА подчеркнул важность последовательного сотрудничества с белорусской стороной.
Вице-спикер Палаты представителей НС Беларуси также отметил двустороннее сотрудничество и выразил надежду, что в ближайшем будущем при содействии армянских коллег Центр креативных технологий ТУМО откроется также в Минске.