Բարեկամական խմբի անդամները հյուրընկալել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները սեպտեմբերի 6-ին հանդիպել են մեր երկրում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի հետ:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը կարեւորել է իր ղեկավարած խմբի առաջիկայում նախատեսվող այցն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել աշնանային նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված մի շարք օրենսդրական  նախաձեռնությունների, մասնավորապես դատաիրավական, տնտեսական բարեփոխումներին, ընտրական օրենսգրքին, կուսակցությունների մասին օրենքի նախագծին:
Բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը դեսպան Լին Թրեյսիին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում Ամերիկայի կառավարության կողմից իրականացվող բազմաթիվ ծրագրերի համար: Նա հույս է հայտնել, որ առաջիկայում հայ-ամերիկյան խորհրդարանական դիվանագիտական շրջանակներում կխորացվեն երկկողմ հարաբերությունները:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, կարեւորելով հայ-ամերիկյան հարաբերությունները, նշել է, որ հեղափոխությունից հետո ակնկալում է առավել ակտիվ համագործակցություն:
ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին նշել է, որ ուրախ կլինի սերտ կապեր ձեւավորել հայ-ամերիկյան բարեկամության պատգամավորական խմբի եւ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հետ՝ շարունակելու ընդլայնել ու խորացնել մեր երկու երկրների հարաբերությունները:

Члены группы дружбы встретились с послом США в РА
6 сентября члены парламентской группы дружбы Армения – США встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом США в РА Лин Трейси.
Руководитель группы дружбы Армения – США Л.Макунц подчеркнула важность намечаемого в США визита возглавляемой ею группы.
В ходе встречи затронут ряд включенных в повестку дня осенней сессии законодательных инициатив, в частности касающихся судебно-правовой сферы, экономических реформ, Избирательного кодекса, законопроекта о партиях.
Л.Макунц поблагодарила Лин Трейси за осуществляемые правительством США в Армении многочисленные программы. Она выразила надежду, что и впредь двусторонние отношения будут углубляться в рамках армяно-американской парламентской дипломатии.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян, особо выделив армяно-американские отношения, отметил, что после революции ожидает более активного сотрудничества.
Посол Лин Трейси заметила, что будет рада формированию более тесных связей с армяно-американской парламентской группой дружбы и внешнеполитической комиссией – с целью дальнейшего расширения и углубления отношений двух стран.