ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խաչատրյանը սեպտեմբերի 13-ին հանդիպել է ԵԱՀԿ ազգային սպառնալիքների ստորաբաժանման ոստիկանության ռազմավարական հարցերի բաժնի համայնքային ոստիկանության գծով խորհրդական Մոնա Նորդբերգի հետ:
Արմեն Խաչատրյանը, ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում, կարեւորել է միջազգային կառույցների հետ գործակցությունն ու նրանց աջակցությամբ ոստիկանության համակարգում նախատեսվող բարեփոխումներն ու ոլորտում ծրագրերի իրականացումը:
Մոնա Նորդբերգը ներկայացրել է «ՀՀ-ում ոստիկանություն-հասարակություն գործընկերության ամրապնդում»  ծրագիրը, դրանով նախատեսված միջոցառումները: Կարեւոր է համարվել ոստիկան-հանրություն հարաբերություններում հմտությունների զարգացումը, ինչի համար ոստիկանության կրթահամալիրի որոշ դասախոսներ կվերապատրաստվեն:
Ոստիկան-ԶԼՄ-ներ փոխըմբռնումը զարգացնելու նպատակով կկազմակերպվի կլոր սեղան՝ ընտանեկան բռնությունների լուսաբանման հարցերով: «Այս դեպքերով հրապարակումները պետք է լինեն նպատակային»,-նշել է Մոնա Նորդբերգը: Ըստ նրա՝ նախատեսվում է իրականացնել նաեւ հարցում՝ թավշյա հեղափոխությունից հետո ա՞րդյոք բարձրացել է հանրության վստահությունը ոստիկանության նկատմամբ:
Արմեն Խաչատրյանը, խոսելով ոստիկանաքկան համակարգում կառուցվածքային բարեփոխումների վերաբերյալ, տեղեկացրել է, որ խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ արդեն ընդունել է «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի հիմքում եվրոպական երկրների փորձն է: Պատգամավորը կարեւորել է պարեկային ոստիկանության համակարգի ներդրումը, ինչը հնարավորություն է տալու արագ արձագանքել բոլոր իրավախախտումներին: «Ոստիկանը գործառույթները իրականացնելիս պետք է տեսանելի լինի հանրության շրջանում իր դրական կերպարով»,- ասել է Արմեն Խաչատրյանը: Ըստ նրա՝ նաեւ փոխվելու է կադրերի ընտրության քաղաքականությունը: Կարեւորվելու են ոչ միայն արհեստավարժությունը, այլեւ բարոյահոգեբանական հատկանիշները:

13 сентября член Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян встретился с советником по линии муниципальной полиции отдела по стратегическим вопросам полиции Департамента национальных угроз ОБСЕ Моной Нордберг.
А.Хачатрян, приветствуя гостью в НС, подчеркнул важность сотрудничества с международными структурами и реализации с их помощью намечаемых в системе полиции реформ и программ.
Мона Нордберг представила программу “Укрепление партнерства полиция – общество в РА”, предусмотренные мероприятия. Сочтено важным совершенствование навыков в отношениях     полицейский – общество, для чего пройдут переквалификацию некоторые преподаватели полицейского учебно-образовательного комплекса.
С целью углубления взаимопонимания полицейский – СМИ будет организован круглый стол по вопросам освещения семейного насилия. “В этих случаях публикации должны быть целевыми”, - заметила Мона Нордберг и добавила, что намечается опрос, действительно ли после бархатной революции повысилось доверие общества к полиции.
А.Хачатрян, коснувшись структурных реформ в системе полиции, проинформировал, что парламент уже принял в первом чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон РА “Об обеспечении безопасности дорожного движения” и смежные законы, в основе которых опыт европейских стран. Депутат подчеркнул важность внедрения системы патрульной полиции, что позволит оперативно реагировать на все правонарушения. “При осуществлении функций полицейский должен обладать позитивным имиджем в обществе”, - заметил А.Хачатрян. По его мнению, должна измениться и кадровая политика. Должны быть оценены не только профессионализм, но и   морально-психологические качества.