Մեկնարկել է «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» քառամյա ծրագիրը
ՀՀ Ազգային ժողովին աջակցելու նպատակով միջազգային հանրությունը մեկտեղում է ջանքերը՝ բարձրացնելու այս կառույցի ընդհանուր արդյունավետությունը որպես քաղաքականություն մշակող հաստատություն, ամրապնդելու անհրաժեշտ կարողությունները սեփական մանդատի կենսագործման ու Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ-ներ) իրականացումը մոնիթորինգի ենթարկելու համար՝ կառավարման ժամանակակից ու նորարարական գործիքների ու մեխանիզմների կիրառման միջոցով:
Սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը, Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանության գործերի հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը եւ Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը պաշտոնապես հայտարարել են Ազգային ժողովին օժանդակության՝ «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» քառամյա ծրագրի մեկնարկը, որն իրականացվելու է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից:
Ծրագրի նպատակն է ուժեղացնել Հայաստանի օրենսդիր մարմինը, որպեսզի վերջինս իրականացնի օրենքների մշակման, վերահսկողության եւ ներկայացուցչականության ապահովման իր առանցքային գործառույթները՝ պետական կառավարման համակարգում իր նոր ու հիմնավորապես ընդլայնված դերի շրջանակում՝ կենտրոնանալով խորհրդարանական աշխատանքների որակի, թափանցիկության ու ներառականության մակարդակների բարձրացման վրա՝ համահունչ ԿԶՆ-ներին եւ ոչ ոքի չանտեսելու գլոբալ «Օրակարգ 2030»-ին:
Իր ողջույնի խոսքում, ընդգծելով ծրագրի կարեւորությունը, ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հատկապես շեշտել է. «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագիրը լուրջ նպաստ է՝ Ազգային ժողովի դերի բարձրացմանը եւ Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների ճանապարհին խորհրդարանի աշխատանքներն առավել արդյունավետ դարձնելուն միտված մեր ծրագրերում: Շնորհակալ ենք մեր միջազգային գործընկերներին կարեւոր այս բարեփոխումներում անմիջական ներգրավվածության եւ աջակցության համար»:
Ծրագրի բացման շնորհանդեսին Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը նշել է. «Ուրախ եմ, որ Միացյալ Թագավորության կառավարությունն աջակցում է այս նախաձեռնությանը՝ ֆինանսավորելով այն իր «Լավ կառավարման հիմնադրամի» միջոցով: Այս հիմնադրամի նպատակներից մեկն էլ կայացող ժողովրդավարական ինստիտուտներին աջակցելն է՝ Հայաստանում, ինչպես եւ Միացյալ Թագավորությունում, խորհրդարանը ժողովրդավարության ինստիտուցիոնալ հիմնասյունն է»:
«Շվեդիան հպարտ է գործընկեր լինել այս կարեւոր նախագծում: Մենք  ընդլայնում ենք մեր աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին, ներառյալ ժողովրդավարության ամրապնդմանը, որի մեջ խորհրդարանը հատուկ դերակատարում ունի»,- ասել է Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանության գործերի հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնը:
«Այսօր ավելի, քան երբեւէ, ժողովրդավարության խթանումը գտնվում է Ազգային ժողովի մանդատի առանցքում» Այս գործառույթն իրականացնելու համար խորհրդարանը կզինվի կառավարման նորարարական գործիքներով՝ դիմագրավելու բարդ ու համալիր մարտահրավերներին, բարձրացնելու հաշվետվողականությունը, արմատավորելու ապացուցահեն քաղաքականությունների մշակման գործելակերպը, որը թույլ կտա ներգրավել հանրությանը, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակությանը, եւ նրանց կընձեռնի հնարավորություններ՝ իրենց նպաստը բերելու օրենսդրական գործընթացներին»,- նշել է Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը:
Ծրագիրն իրականացվելու է ազգային եւ միջազգային շահագրգիռ գործընկերների հետ սերտ համագործակցության ու համակարգման միջոցով՝ ապահովելու լիարժեք սիներգիաներ խորհրդարանին օժանդակություն ցուցաբերող ընթացիկ ու առաջիկա ծրագրերի հետ, որոնք աջակցություն են ստանում Միացյալ Թագավորության, Եվրոպական միության, Գերմանիայի, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի եւ այլ դոնորների կողմից:

The international community combines its efforts to support the RA National Assembly and raising the general efficiency of this structure as an institution working out policy, strengthen the necessary capabilities for mandate implementation and monitoring fulfillment of the Sustainable Development Goals (SDGs) through the use of the management modern and innovation tools and mechanisms.
On September 18, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Judith Margareth Farnworth, the Charges d’Affaires of the Embassy of Sweden to Armenia Birger Karlsson, the UN Resident Coordinator to Armenia Shombi Sharp, the UNDP Representative to Armenia Dmitry Mariyasin official announced the launch of the four-year programme Modern Parliament for Armenia – an assistance to the National Assembly, which would be implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) Office in Armenia.
The goal of the programme is to strengthen the legislative body of Armenia in order to implement the elaboration of the laws, its key functions for the provision of the oversight and representation in the framework of its new and substantially expanded role in the state government system, concentrating on the quality of the parliamentary works, the rise of the transparency and inclusiveness levels, in consonance with the SDGs and not ignoring anybody the Agenda 2030 .
In his welcoming remarks, underlining the importance of the programme, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan especially stressed: the programme Modern Parliament for Armenia directed to the development of the RA National Assembly capabilities is a serious contribution to the rise of the National Assembly role and in our programmes aimed at making more effective the works of the parliaments on the ways of the ongoing reforms in Armenia. We are thankful to our international colleagues for the immediate involvement and support in these important reforms.”
At the launch of the programme the Ambassador of the United Kingdom Judith Margareth Farnworth noted: “I am glad that the United Kingdom supports this initiative, financing it through the Good Government Foundation. One of the goals of this Foundation is to support the democratic institutes in Armenia, as well as in the United Kingdom, the parliament is the institutional pillar of democracy.”
“Sweden is a proud partner in this programme. We expand our support in the reforms being implemented in Armenia, including the strengthening of democracy, where the parliament has a special role,” the Charges d’Affaires of the Embassy of Sweden to Armenia Birger Karlsson said.
“Today, more than ever the boosting of democracy is in the key of the National Assembly mandate.” The parliament will be equipped with the government innovative tools for implementing this function to face the complicated and complex challenges, to raise the accountability, to root the elaboration way of working of proof-laid policies, which will allow involving the community, including the civil society, and will give them opportunities to promote the legislative processes,” the UNDP Representative to Armenia Dmitry Mariyasin noted.
The programme will be implemented with the national and international concerned colleagues through cooperation and coordination to provide full synergies to the parliament with the assisting current and upcoming programmes which get support by the United Kingdom, the European Union, Germany, the UNDP and other donors.