Վահե Էնֆիաջյանի ելույթը ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 53-րդ նիստում
Սեպտեմբերի 18-ին Թուրքիայի Գիրեսուն քաղաքում տեղի է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 53-րդ նիստը, որտեղ ելույթ է ունեցել նաեւ  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը: Խորհրդարանի ղեկավարի տեղակալն իր ելույթում նշել է.
«Հարգարժան գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, ողջունում եմ տնտեսական, առեւտրային, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերով կոմիտեի 53-րդ նիստի բոլոր մասնակիցներին:
Արդյունավետ եւ գրագետ տնտեսական քաղաքականությունը միշտ լուրջ երաշխիքներ է տալիս համագործակցող երկրների կողմից առավել բարենպաստ քաղաքականություն վարելու համար:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի Գլխավոր Վեհաժողովն այն կազմակերպություններից մեկն է, որտեղ վերոնշյալ գաղափարախոսությունը քննարկվում է անդամ-պետությունների կողմից, եւ հնարավորության դեպքում պետք է կիրառել վերջինիս իրականացման համար բոլոր անհրաժեշտ միջոցները:
Վստահ եմ, որ մենք ունենք լավ հեռանկարներ մեր գործընկեր երկրների հետ ընդհանուր ծրագրերն իրականացնելու համար, սակայն դրանք լիովին չեն իրականացվում` որոշակի հանգամանքների լույսի ներքո:
Այս ուղղությամբ անհրաժեշտ է ավելի սերտ համագործակցություն եւ մեծ ուշադրություն պետք է հատկացնել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ գործակցության ձեւաչափերին:
Գործընկերներ, ինչպես ես, այնպես էլ կարծում եմ ներկաներից մեծ մասը կուզենային Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովը տեսնել որպես Սեւծովյան համագործակցության կազմակերպության մասնակից-երկրների խորհրդարանականների միջեւ արդյունավետ համագործակցության հարթակ, այլ ոչ` թշնամանքի եւ քարոզչության վայր:
Հարգելի գործընկերներ, կ ուզենայի անդրադառնալ Բաքվում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի Գլխավոր վեհաժողովի հիսուներեքերորդ լիագումար նստաշրջանի նիստի ընթացքում Էլդար Գուլիեւի կողմից արված հայտարարությանը:
Պարոն Գուլիեւը, Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարության ագրեսիվ հռետորաբանության եւ քաղաքականության ոգով, ոչ միայն խեղաթյուրեց, այս ամբիոնն ինձ թույլ չի տալիս կիրառել առավել ստույգ բնորոշումը, իրավիճակն ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության գոտում, այլ նաեւ հանդես եկավ իմ երկրի դեմ պատերազմի սպառնալիքով: Սա ադրբեջանական կողմի եւս մեկ փորձ է` Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետության դեմ նոր պատերազմ սկսելու իրավունքն իրեն վերապահելու համար:
Մենք անընդունելի ենք համարում ինչպես մարդկանց կողմից իրենց ճակատագիրը որոշելու իրավունքը՝ որպես ագրեսիվ գործողություն ներկայացնելու փորձերը, այնպես էլ ագրեսիվ հակահայկական քաղաքականության պատասխանատվությունից խուսափելը, որը վերածվել է զինված ագրեսիայի Արցախի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ:
Անիմաստ է նաեւ խաղաղ բնակչությանը սպանող դիվերսանտներին ներկայացնել որպես ռազմագերիներ:
Ինչ վերաբերում է էթնիկ զտումներին, ապա պարոն Գուլիեւը ցանկանում է  ամբողջ մեղքն ուրիշների վրա բարդել: Աշխարհը հիշում է Սումգայիթում, Բաքվում եւ Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում տեղի ունեցած հայկական ջարդերը, որոնք խլեցին հարյուրավոր խաղաղ մարդկանց կյանքեր, ինչպես նաեւ Մարագա գյուղում խաղաղ բնակչության կոտորածը: Հայկական կողմը չի հրահրել պատերազմը, որի հետեւանքներից մեկը եղավ երկու կողմերից փախստականների հոսքը` այդ թվում Ադրբեջանից փախած շուրջ 350 հազար հայեր:
Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարություններից հետեւում է, որ պաշտոնական Բաքվի ռազմավարական նպատակը ոչ միայն Արցախի գրավումն է, այլ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի եւ նույնիսկ մայրաքաղաք Երեւանի գրավումը:
Կարծում եմ՝ կհամաձայնեք ինձ հետ, որ նմանօրինակ հայտարարությունները չեն կարող նպաստել կողմերի միջեւ երկխոսությանը:
Այս ուղղությամբ ուզում եմ ընդգծել, որ մեր երկիրը միշտ բարձր մակարդակով հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը պետք է ընդունելի լինի Արցախի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Միաժամանակ Հայաստանի ղեկավարությունը եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ կողմնակից է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այնուամենայնիվ, մենք Բաքվից դեռ խաղաղասիրական ոչինչ չենք լսել:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ շատ երկրներում խորհրդարանները հանդիսանում են հիմնական ժողովրդավարական ինստիտուտը՝ ազատ ընտրությունների միջոցով ժողովրդի կամքի մարմնացումը:
Մենք կարող ենք վստահաբար ասել, որ նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրությունները լիովին համապատասխանում են այս դրույթին: Մենք նաեւ վստահ ենք, որ ընտրություններն Արցախի Հանրապետությունում կընթանան ժողովրդավարական բարձր չափանիշներին համապատասխան: Արցախում տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների վերջին ընտրությունները հաստատում են մեր վստահությունը:
Մենք կարծում ենք, որ օրինական օրենսդիր իշխանությունը երկրի ժողովրդավարական զարգացման եւ խաղաղ քաղաքականության անհրաժեշտ տարր է: Հենց այս ամենը հիմք ընդունելով` մենք լիահույս ենք, որ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի գործընկերների հետ գործակցությունը կլինի արգասաբեր »:

Vahe Enfiajyan’s Speech at 53rd Meeting of the PABSEC Committee on Economic, Commercial, Technological and Environment Affairs
On September 18, in the city of Giresun, Turkey the 53rd Meeting of the PABSEC Committee on Economic, Commercial, Technological and Environment Affairs was held, where the Vice President of the RA National Assembly Vahe Enfiajyan also delivered a speech. The Deputy Speaker of the Parliament in his speech noted:
“Dear colleagues, ladies and gentlemen, I welcome all the participants of the 53rd Meeting of the PABSEC Committee on Economic, Commercial, Technological and Environment Affairs!
The effective and literate economic policy always gives serious guarantees for pursuing more favourable policy by the coordinating countries.
The Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation is one of the organizations, where the abovementioned ideology is discussed by the member states, and if possible, we should use all necessary means for the latter's implementation.
I am sure that we have good perspectives for implementing the general programmes with the partner countries, however they are not fully carried out under the light of certain circumstances.
In this direction we should provide closer cooperation and attention, in the bilateral, as well as multilateral partnership formats.
Colleagues, I think that as me, as well as great part of the attendees would like to see the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation as a platform of effective cooperation between the parliamentarians of the participant-countries of the Black Sea Cooperation Organization, but not a place for animosity and campaign.
Dear colleagues, I would like to touch upon the announcement made by Eldar Guliyev during the 53rd Plenary Meeting of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation in Baku.
Mr Guliyev not only distorted the situation in the Azerbaijani-Artsakh conflict zone, but also threatened by war against my country with the aggressive rhetoric and policy of the leadership of the Republic of Azerbaijan; this tribune does not allow using more distinct characterization. This is one more effort of the Azerbaijani side for reserving them the right of beginning a new war against Armenia and Artsakh Republic.
We consider inadmissible the right of deciding their destiny by the people as the efforts of presenting aggressive action, as well as avoiding the responsibility of the aggressive anti-Armenian policy which has turned into armed aggression against Artsakh Republic and the Republic of Armenia.
It is also senseless to present the saboteurs killing the civilians as military prisoners.
With regards to ethnic cleansing, Mr Guliyev wants to put the whole guilt on the others. The world remembers the Armenian massacres in Sumgait, in Baku and other settlements of Azerbaijan which has taken hundreds of civilians' lives, as well as the civilians' massacre in the village of Maragha. The Armenian side cannot instigate the war, and one of the consequences was the flow of the refugees from both sides, including about 350.000 Armenians escaped from Azerbaijan.
The announcements of the Head of Azerbaijan mean that the strategic goal of Baku is not only the invasion of Artsakh, but also the invasion of Syunik Marz/Region of the Republic of Armenia and even the capital Yerevan.
I believe you will agree with me that such announcements cannot promote the dialogue between the sides.
In this direction I would like to underline that our country has always announced at high level that the settlement of Nagorno Karabakh conflict shall be admissible for the peoples of Artsakh, Armenia and Azerbaijan.
At the same time the leaders of Armenia once again have underscored that they are for the peaceful settlement of the conflict. Nevertheless, we have heard nothing peaceful from Baku.
In many member countries of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation the parliaments are considered to be as a main democratic institute – the embodiment of the people's will through free elections.
We can confidently say that the elections held in Armenia on the previous year correspond with this provision. We are also sure that the elections will be held in the Artsakh Republic in accordance with democratic high standards. The last elections of the local self-government held in Artsakh confirm our trust.
We believe that the legal legislative power is a necessary element of democratic development and peaceful policy. Taking as a basis all this we are full of hope that the cooperation with the colleagues of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation will be fruitful.”