Վահե Էնֆիաջյանի ելույթը ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 53-րդ նիստում
Սեպտեմբերի 18-ին Թուրքիայի Գիրեսուն քաղաքում տեղի է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 53-րդ նիստը, որտեղ ելույթ է ունեցել նաեւ  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը: Խորհրդարանի ղեկավարի տեղակալն իր ելույթում նշել է.
«Հարգարժան գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, ողջունում եմ տնտեսական, առեւտրային, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերով կոմիտեի 53-րդ նիստի բոլոր մասնակիցներին:
Արդյունավետ եւ գրագետ տնտեսական քաղաքականությունը միշտ լուրջ երաշխիքներ է տալիս համագործակցող երկրների կողմից առավել բարենպաստ քաղաքականություն վարելու համար:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի Գլխավոր Վեհաժողովն այն կազմակերպություններից մեկն է, որտեղ վերոնշյալ գաղափարախոսությունը քննարկվում է անդամ-պետությունների կողմից, եւ հնարավորության դեպքում պետք է կիրառել վերջինիս իրականացման համար բոլոր անհրաժեշտ միջոցները:
Վստահ եմ, որ մենք ունենք լավ հեռանկարներ մեր գործընկեր երկրների հետ ընդհանուր ծրագրերն իրականացնելու համար, սակայն դրանք լիովին չեն իրականացվում` որոշակի հանգամանքների լույսի ներքո:
Այս ուղղությամբ անհրաժեշտ է ավելի սերտ համագործակցություն եւ մեծ ուշադրություն պետք է հատկացնել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ գործակցության ձեւաչափերին:
Գործընկերներ, ինչպես ես, այնպես էլ կարծում եմ ներկաներից մեծ մասը կուզենային Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովը տեսնել որպես Սեւծովյան համագործակցության կազմակերպության մասնակից-երկրների խորհրդարանականների միջեւ արդյունավետ համագործակցության հարթակ, այլ ոչ` թշնամանքի եւ քարոզչության վայր:
Հարգելի գործընկերներ, կ ուզենայի անդրադառնալ Բաքվում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի Գլխավոր վեհաժողովի հիսուներեքերորդ լիագումար նստաշրջանի նիստի ընթացքում Էլդար Գուլիեւի կողմից արված հայտարարությանը:
Պարոն Գուլիեւը, Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարության ագրեսիվ հռետորաբանության եւ քաղաքականության ոգով, ոչ միայն խեղաթյուրեց, այս ամբիոնն ինձ թույլ չի տալիս կիրառել առավել ստույգ բնորոշումը, իրավիճակն ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության գոտում, այլ նաեւ հանդես եկավ իմ երկրի դեմ պատերազմի սպառնալիքով: Սա ադրբեջանական կողմի եւս մեկ փորձ է` Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետության դեմ նոր պատերազմ սկսելու իրավունքն իրեն վերապահելու համար:
Մենք անընդունելի ենք համարում ինչպես մարդկանց կողմից իրենց ճակատագիրը որոշելու իրավունքը՝ որպես ագրեսիվ գործողություն ներկայացնելու փորձերը, այնպես էլ ագրեսիվ հակահայկական քաղաքականության պատասխանատվությունից խուսափելը, որը վերածվել է զինված ագրեսիայի Արցախի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ:
Անիմաստ է նաեւ խաղաղ բնակչությանը սպանող դիվերսանտներին ներկայացնել որպես ռազմագերիներ:
Ինչ վերաբերում է էթնիկ զտումներին, ապա պարոն Գուլիեւը ցանկանում է  ամբողջ մեղքն ուրիշների վրա բարդել: Աշխարհը հիշում է Սումգայիթում, Բաքվում եւ Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում տեղի ունեցած հայկական ջարդերը, որոնք խլեցին հարյուրավոր խաղաղ մարդկանց կյանքեր, ինչպես նաեւ Մարագա գյուղում խաղաղ բնակչության կոտորածը: Հայկական կողմը չի հրահրել պատերազմը, որի հետեւանքներից մեկը եղավ երկու կողմերից փախստականների հոսքը` այդ թվում Ադրբեջանից փախած շուրջ 350 հազար հայեր:
Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարություններից հետեւում է, որ պաշտոնական Բաքվի ռազմավարական նպատակը ոչ միայն Արցախի գրավումն է, այլ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի եւ նույնիսկ մայրաքաղաք Երեւանի գրավումը:
Կարծում եմ՝ կհամաձայնեք ինձ հետ, որ նմանօրինակ հայտարարությունները չեն կարող նպաստել կողմերի միջեւ երկխոսությանը:
Այս ուղղությամբ ուզում եմ ընդգծել, որ մեր երկիրը միշտ բարձր մակարդակով հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը պետք է ընդունելի լինի Արցախի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Միաժամանակ Հայաստանի ղեկավարությունը եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ կողմնակից է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այնուամենայնիվ, մենք Բաքվից դեռ խաղաղասիրական ոչինչ չենք լսել:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ շատ երկրներում խորհրդարանները հանդիսանում են հիմնական ժողովրդավարական ինստիտուտը՝ ազատ ընտրությունների միջոցով ժողովրդի կամքի մարմնացումը:
Մենք կարող ենք վստահաբար ասել, որ նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրությունները լիովին համապատասխանում են այս դրույթին: Մենք նաեւ վստահ ենք, որ ընտրություններն Արցախի Հանրապետությունում կընթանան ժողովրդավարական բարձր չափանիշներին համապատասխան: Արցախում տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների վերջին ընտրությունները հաստատում են մեր վստահությունը:
Մենք կարծում ենք, որ օրինական օրենսդիր իշխանությունը երկրի ժողովրդավարական զարգացման եւ խաղաղ քաղաքականության անհրաժեշտ տարր է: Հենց այս ամենը հիմք ընդունելով` մենք լիահույս ենք, որ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի գործընկերների հետ գործակցությունը կլինի արգասաբեր »:

Выступление В.Энфиаджяна на 53-м заседании Комитета ПАЧЭС по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам
18 сентября в турецком городе Гиресун состоялось 53-е заседание Комитета ПАЧЭС по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам, на котором с нижеприведенной речью выступил вице-спикер НС РА В.Энфиаджян:
“Уважаемые коллеги, дамы и господа!
Приветствую всех участников 53-го заседания Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам.
Эффективная и грамотная экономическая политика всегда дает серьезные гарантии для проведения более благоприятной политики взаимодействующих стран.
Генеральная Ассамблея ПАЧЭС является одной из организаций, в которой вышеупомянутая идеология обсуждается государствами-членами и по возможности следует применять все средства для реализации.
Уверен, что у нас есть хорошие перспективы для реализации общих программ с нашими странами-партнерами, но они не полностью реализуются в свете определенных обстоятельств.
В этом направлении необходимо более тесное сотрудничество и большое внимание следует уделять как двусторонним, так и многосторонним форматам сотрудничества.
Коллеги, мне, и думаю, что большинству присутствующих, хотелось бы видеть ПАЧЭС  платформой для продуктивного диалога между парламентариями стран-участниц Организации Черноморского Сотрудничества, а не местом распространения вражды и пропаганды.
Хотелось бы коснуться заявления Эльгара Гулиева на заседании 53-го Пленарного заседания Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС в Баку.
Г-н Гулиев, в духе агрессивной риторики и политики руководства Азербайджанской Республики, не только исказил — данная трибуна не позволяет мне употребить более точное выражение — ситуацию в зоне азербайджано-арцахского конфликта, но и выступил с угрозой войны в адрес моей страны. Это очередная попытка азербайджанской стороны закрепить за собой право развязать новую войну против Армении и Республики Арцах.
Мы считаем неприемлемыми попытки представить право народа самому определять свою судьбу как акт агрессии, равно как и попытки переложить ответственность за последствия агрессивной антиармянской политики, вылившейся в вооруженную агрессию против Республики Арцах и Республики Армения на обороняющуюся сторону.
Бесполезно также  выдавать диверсантов, убивших мирных граждан, за военнопленных.
Касательно этнических чисток – г-н Гулиев явно пытается свалить все с больной головы на здоровую. Мир помнит армянские погромы в Сумгаите, Баку и других населенных пунктов Азербайджана, унесших жизни сотен мирных людей, резню гражданского населения в селе Марага. Не армянская сторона развязала войну, одним из последствий которой стали потоки беженцев с обеих сторон, в том числе 350 тысяч армян, бежавших из Азербайджана.
Из заявлений главы Азербайджана следует, что стратегической целью официального Баку является захват не только Арцаха, но и Сюникской области Республики Армения и даже ее столицы Еревана.
Я полагаю, вы согласитесь со мной, что подобные заявления не могут способствовать диалогу между сторонами.
В связи с этим хочу подчеркнуть, что наша страна всегда на высшем уровне заявляла, что урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта должно быть приемлемо для народов Арцаха, Армении и Азербайджанской Республики.
Тем самым руководство Армении еще раз подтвердило свою приверженность мирному урегулированию конфликта. Однако мы до сих пор не слышали ничего миролюбивого из Баку.
В большинстве стран участниц ПАЧЭС парламенты являются основным демократическим институтом, олицетворением волеизъявления народа посредством свободных выборов.
Мы можем с уверенностью сказать, что прошлогодние парламентские выборы в Армении полностью соответствуют этому определению. Мы также уверены, что предстоящие выборы в Республике Арцах также пройдут в соответствии с высокими демократическими стандартами. Недавние выборы в органы местного самоопределения в Арцахе подтверждают нашу уверенность.
Мы считаем, что легитимная законодательная власть является необходимым элементом демократического развития страны и ее мирной политики. Именно исходя из этого мы надеемся на плодотворное сотрудничество с коллегами из ПАЧЭС.