ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 23-ին հանդիպել է ամերիկյան «Էս Ի Այ Յու» կազմակերպության Կալիֆորնիայի գրասենյակի պատասխանատուների հետ: Կազմակերպությունը զբաղվում է աշխատավորների շահերի պաշտպանության հարցերով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում արհմիությունների մասին օրենսդրությանն առնչվող հարցեր:
Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության կողմից ներկայացվել է արհմիությունների ստեղծման եւ կազմավորման նոր մոդել, որը, ցավոք, չի արժանացել խորհրդարանի հավանությանը:
Կողմերը մտահոգիչ են համարել, որ Հայաստանում աշխատող մարդու շահերն իրավական առումով պաշտպանված չեն: Այս համատեքստում Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում քաղաքական ուժերի միջեւ կսկսվեն քննարկումներ՝ գործուն արհմիությունների մասին օրենք ունենալու հարցի վերաբերյալ:
Կալիֆորնիայի գրասենյակի տնօրեն Շուշան Բաղբուդարյանը նշել է, որ իրենց կազմակերպության շահառուներ են հանդիսանում 2.5 մլն աշխատողներ: Հյուրի խոսքով՝ կազմակերպությունը պատրաստ է վերոնշյալ հարցում Հայաստանի կառավարությանը ցուցաբերել անհրաժեշտ օժանդակություն՝ փորձի փոխանակում իրականացնելու միջոցով նպաստել մեր երկրում արհմիությունների գործուն ցանց ստեղծելուն:

Подчеркнута важность разработки в Армении действенного закона о профсоюзах
23 сентября председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Н.Зограбян встретилась с официальными представителями California Office of the American SEIU. Организация занимается вопросами защиты интересов работников .
В ходе встречи обсуждены вопросы законодательства Армении о профсоюзах.
Н.Зограбян заметила, что фракцией ППА представлена новая модель формирования профсоюзов, которая, к сожалению, не удостоилась одобрения парламента.
Стороны выразили озабоченность тем, что интересы работников в Армении не защищены в правовом аспекте. В этом контексте Н.Зограбян сообщила, что вскоре между политическими силами пройдут дебаты по разработке действенного закона о профсоюзах.
Директор Калифорнийского офиса Ш.Бахбударян отметила, что выгодополучателями их организации являются 2,5 млн работников. По ее словам, организация готова в вышеуказанном вопросе оказать  необходимую помощь правительству Армении – путем обмена опытом   содействовать созданию в РА действенной сети профсоюзов.