ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Մոլդովայի Հանրապետության Խորհրդարանի նախագահ Զինաիդա Գրեչանիի հետ
Եվրասիայի երկրների խորհրդարանների խոսնակների 4-րդ համաժողովի շրջանակում  Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր Սուլթանում սեպտեմբերի 23-ին կայացել է ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ Մոլդովայի Հանրապետության Խորհրդարանի նախագահ Զինաիդա Գրեչանիի հանդիպումը:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունները, որոնց ամրապնդման գործում մեծ է խորհրդարանների դերը: Ընդգծվել է պատգամավորների շրջանում բարեկամական խմբերում ընդգրկվելու հետաքրքրվածությունը:
Զինաիդա Գրեչանին, արժեւորելով Հայաստանի եւ Մոլդովայի միջեւ քաղաքական եւ տնտեսական կապերը, նշել է, որ  առկա են զարգացման հեռանկարներ հատկապես ապրանքաշրջանառության եւ գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Մոլդովական կողմն իր համակրանքն է հայտնել 2018 թվականի ապրիլին Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության արժեքներին, դրա արդյունքում մեկնարկած՝ քաղաքական, տնտեսական եւ իրավական ոլորտներում բարեփոխումների օրակարգին:
Արարատ Միրզոյանը, ընդգծելով Հայաստանի եւ Մոլդովայի միջեւ ձեւավորված պատմական, քաղաքական եւ հումանիտար կապերը, կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների համատեղ աշխատանքը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային հարթակներում: Խորհրդարանի  ղեկավարն արժեւորել է Մոլդովայի հայ համայնքի ուրույն դերը երկու երկրների հարաբերությունների խորացման հարցում:
Զինաիդա Գրեչանին ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահին հրավիրել է Մոլդովայի Հանրապետություն:
Հանդիպմանը մասնակցել են Մոլդովայի խորհրդարանի փոխխոսնակներ Միխայիլ Պոպշոյը եւ Ալեքսանդր Սլուսարյը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արման Բոշյանը եւ Վաղարշակ Հակոբյանը:

On September 23, within the framework of the Fourth Meeting of Speakers of the Eurasian Countries' Parliaments (MSEAP) the meeting of the Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan with the Speaker of the Parliament of the Republic of Moldova Zinaida Greceanîi was held in the Capital of Kazakhstan Nur-Sultan.
The parties have highlighted the friendly relations between the two countries, noting that the role of the parliaments is great in their strengthening. The interest of being included in the Friendship Groups among the MPs was underlined.
Evaluating the political and economic ties between Armenia and Moldova Zinaida Greceanîi has noted that there are perspectives of development especially in the spheres of goods turnover and agriculture.
The Moldovan side expressed its sympathy to the values of the revolution that took place in Armenia in April 2018, as a result of which the agenda of reforms in the political, economic and legal spheres launched.
Underlining the historical, political and humanitarian ties formed between Armenia and Moldova Ararat Mirzoyan highlighted the joint work of the two countries’ parliamentarians, on the bilateral, as well as international platforms. The Head of the Parliament assessed the peculiar role of the Armenian community of Moldova in deepening of the two countries’ relations.
Zinaida Greceanîi invited the Speaker of the RA National Assembly to the Republic of Moldova.
The Deputy Speakers of Moldovan Parliament Popșoi Mihail and Alexandru Slusari, the RA NA deputies Arman Boshyan and Vagharshak Hakobyan took part in the meeting.