ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Մոլդովայի Հանրապետության Խորհրդարանի նախագահ Զինաիդա Գրեչանիի հետ
Եվրասիայի երկրների խորհրդարանների խոսնակների 4-րդ համաժողովի շրջանակում  Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր Սուլթանում սեպտեմբերի 23-ին կայացել է ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ Մոլդովայի Հանրապետության Խորհրդարանի նախագահ Զինաիդա Գրեչանիի հանդիպումը:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունները, որոնց ամրապնդման գործում մեծ է խորհրդարանների դերը: Ընդգծվել է պատգամավորների շրջանում բարեկամական խմբերում ընդգրկվելու հետաքրքրվածությունը:
Զինաիդա Գրեչանին, արժեւորելով Հայաստանի եւ Մոլդովայի միջեւ քաղաքական եւ տնտեսական կապերը, նշել է, որ  առկա են զարգացման հեռանկարներ հատկապես ապրանքաշրջանառության եւ գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Մոլդովական կողմն իր համակրանքն է հայտնել 2018 թվականի ապրիլին Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության արժեքներին, դրա արդյունքում մեկնարկած՝ քաղաքական, տնտեսական եւ իրավական ոլորտներում բարեփոխումների օրակարգին:
Արարատ Միրզոյանը, ընդգծելով Հայաստանի եւ Մոլդովայի միջեւ ձեւավորված պատմական, քաղաքական եւ հումանիտար կապերը, կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների համատեղ աշխատանքը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային հարթակներում: Խորհրդարանի  ղեկավարն արժեւորել է Մոլդովայի հայ համայնքի ուրույն դերը երկու երկրների հարաբերությունների խորացման հարցում:
Զինաիդա Գրեչանին ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահին հրավիրել է Մոլդովայի Հանրապետություն:
Հանդիպմանը մասնակցել են Մոլդովայի խորհրդարանի փոխխոսնակներ Միխայիլ Պոպշոյը եւ Ալեքսանդր Սլուսարյը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արման Բոշյանը եւ Վաղարշակ Հակոբյանը:

Председатель НС А.Мирзоян встретился с Председателем Парламента Республики Молдова З.Гречани
23 сентября в рамках 4-го Совещания спикеров парламентов стран Евразии в столице Казахстана Нур-Султане состоялась встреча Председателя НС А.Мирзояна и Председателя Парламента   Республики Молдова З.Гречани.
Стороны подчеркнули дружественные отношения между двумя странами, в упрочении которых весома роль парламентариев. Ощутима заинтересованность депутатов в их включении в группы дружбы.
З.Гречани, оценивая политические и экономические связи между Арменией и Молдовой, отметила, что налицо перспективы развития особенно в товарообороте и сельском хозяйстве.
Молдавская сторона выразила свои симпатии ценностям апрельской революции 2018 г. в Армении и, вследствие ее, повестке проводимых реформ в политической, экономической и правовой сферах.
А.Мирзоян, подчеркнув сформировавшиеся между Арменией и Молдовой исторические, политические и гуманитарные связи, особо выделил совместную работу парламентариев обеих стран как на двусторонних, так и международных площадках. Спикер НС оценил особую роль армянской общины Молдовы в углублении отношений двух государств.
З.Гречани пригласила Председателя НС РА в Республику Молдова.
Во встрече участвовали вице-спикеры молдавского парламента М.Попшой и А.Слюсарь, депутаты НС РА А.Бошян и В.Акопян.