ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 26-ին ընդունել է Ավստրալիայի Դաշնային եւ Նահանգային խորհրդարանների պատգամավորներ Ջոն Ալեքսանդրին, Հյու ՄաքԴերմոթին եւ Թրենթ Ցիմերմանին:
Պատվիրակության այցը կազմակերպվել է Ավստրալիայի Հայ ազգային կոմիտեի կողմից: Սա Ավստրալիայի Դաշնային խորհրդարանի պատգամավորների առաջին այցն է Հայաստան: Ավստրալացի պատգամավորներին ուղեկցել են Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը, Ավստրալիայում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ավստրալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արման Բոշյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հովհաննես Իգիթյանը, Լուսինե Բադալյանը, Արսեն Միխայլովը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ մեծ ակնկալիք ունի, որ Հայաստանի եւ Ավստրալիայի խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը հնարավոր կլինի շեշտակիորեն ավելացնել: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանում ուշադրությամբ են հետեւում Ավստրալիայի խորհրդարանում ծավալվող գործունեությանը՝ ուղղված Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչմանը, ինչպես նաեւ Արցախի հարցի արդարացի լուծմանը: «Մենք շատ բարձր ենք գնահատում այդ ուղղությամբ ձեր ջանքերը եւ երախտագիտություն ենք հայտնում»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները հավատարիմ են խաղաղ բանակցությունների գործընթացին եւ բոլոր միջազգային գործընկերներից ակնկալում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափին սատարող դիրքորոշում:
Արարատ Միրզոյանը հյուրերին ուրախությամբ տեղեկացրել է, որ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստվում են Ավստրալիայում բացել դեսպանատուն: «Կարծում եմ, որ երբ այս ծրագիրն իրականանա, սա մեծ, կարեւոր պայման կլինի հարաբերությունների առավել զարգացման համար»,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Հյուրերը կիսվել են Արցախ կատարած այցից տպավորություններով, մանրամասներ հայտնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներից եւ պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու Արցախին:
Հայաստան-Ավստրալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արման Բոշյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին՝ մեր հայրենիք եւ դրա փոքրիկ մաս՝ Արցախ կատարած  այցի համար, ինչպես նաեւ հայկական կազմակերպությանը՝ այցը կազմակերպելու եւ հյուրերին ուղեկցելու համար: Արման Բոշյանը շնորհավորել է Ջոն Ալեքսանդրին՝ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի շնորհած «Վաչագան Բարեպաշտ» եւ Հյու ՄքԴերմոթին՝ «Երախտագիտության» պետական պարգեւների համար: Արման Բոշյանը նշել է, որ պատրաստվում են նոր հարթություն տեղափոխել միջխորհրդարանական համագործակցությունը ու համոզված է, որ այն ակտիվ է լինելու եւ ծառայելու է երկու երկրների շահերին:

26 сентября Председатель НС А.Мирзоян принял депутатов парламента Австралии Джона Александера, Хью Мак-Дермотта и Трента Циммермана.
Визит делегации организован Армянским национальным комитетом Австралии. Это первый визит в Армению депутатов Федерального парламента Австралии. Австралийских депутатов сопровождают исполнительный директор бюро Ай Дата Австралии А.Кайсерян, представитель Республики Арцах в Австралии К.Микаелян.
Во встрече участвовали руководитель группы дружбы Армения – Австралия А.Бошян, депутаты НС О.Игитян, Л.Бадалян, А.Михайлов.
Приветствуя гостей, А.Мирзоян отметил, что надеется на значительное расширение сотрудничества между парламентами РА и Австралии. Он подчеркнул, что в Армении с интересом наблюдают за деятельностью австралийского парламента по официальному признанию Геноцида армян и справедливому решению Арцахского вопроса. “Мы очень высоко ценим ваши усилия в этом направлении и выражаем свою признательность”, - сказал спикер НС.
Глава парламента отметил, что новые власти Армении привержены процессу мирных переговоров и ожидают от всех международных партнеров поддержки позиции формата сопредседательства МГ ОБСЕ.
А.Мирзоян сообщил гостям, что власти Армении готовятся к открытию посольства в Австралии. “Думаю, реализация этой программы станет весомым,   важным условием для еще большего развития отношений”, - заметил спикер НС.
Гости поделились впечатлениями от поездки в Арцах, сообщили подробности проводимой работы по признанию Геноцида армян и выразили готовность содействовать Арцаху.
Руководитель группы дружбы Армения – Австралия А.Бошян поблагодарил гостей за посещение Армении и ее малой части – Арцаха, а армянских деятелей  – за организацию визита и сопровождение гостей в поездке. Он поздравил Джона Александера и Хью Мак-Дермотта с государственными наградами соответственно "Вачаган Барепашт" и "Благодарность", врученными им президентом Арцаха Б.Саакяном. А.Бошян сообщил о намерении перевести межпарламентское сотрудничество в новую плоскость, в уверенности, что оно будет активным и послужит интересам двух стран.