Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանն ամփոփել է սեպտեմբերի 25-26-ը Ռուսաստանի Դաշնության, Սոչի քաղաքում տեղի ունեցած ՍԾՏՀ ԽՎ իրավաքաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 54-րդ նիստի աշխատանքները: Վահե Էնֆիաջյանի խոսքով՝ վեհաժողովի աշխատանքների ընթացքում քննարկվել են ճանապարհային ենթակառուցվածքների արդյունավետ փոխգործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Փոխնախագահն իր ելույթում անդրադարձել է մեր երկրի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից փակ սահմանների առկայությանը, որը խոչընդոտ է հանդիսանում ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ տարածաշրջանի բնականոն զարգացման համար: «Սեւծովյան ավազանի երկրներն ունեն մեծ ներուժ, որը ճիշտ ու գրագետ օգտագործելու դեպքում, հնարավոր է իրագործել եւ մասնակիցը դառնալ տնտեսական մեծ ու նոր նախագծերի»,- նշել է Վահե Էնֆիաջյանը:
Վեհաժողովի երկօրյա աշխատանքների ընթացքում քննարկվել են ճանպարհների արդյունավետ զարգացման քաղաքական բաղադրիչները, դրանց կարեւորությունն ու օրենսդրական հարթակներում ակտիվ շփումները:

On October 1, the RA NA Vice President, the member of the BSEC Parliamentary Assembly delegation Vahe Enfiajyan summed up the works of the 54th Legal and Political Affairs Committee Meeting held in the city of Sochi, the Russian Federation on September 25-26. According to Vahe Enfiajyan, during the Assembly activities the opportunities and perspectives of effective cooperation of the road infrastructures were discussed
In his speech the Vice President touched upon the availability of the close borders by our country, Azerbaijan and Turkey which is an obstacle for the natural development of the Republic of Armenia and the region. “The Black Sea Basin has a great potential, which in case of right and literate use, is possible to implement and make participant for economic big and new projects,” Vahe Enfiajyan noted.
During the two-day Assembly works the political elements of the roads’ effective development, their importance and active contacts on the legislative platforms were discussed.