Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի անդամները՝ խմբի անդամ Ռուստամ Բաքոյանի նախաձեռնությամբ, հանդիպել են Իրաքի խորհրդարանի ազգությամբ եզդի պատգամավոր Սաիբ Խըդըրի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Բարեկամական խմբի ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով պատվիրակության այցն Ազգային ժողով, նշել է, որ հայ եւ եզդի ժողովուրդները պատմականորեն միշտ եղել են բարեկամներ, եւ այդ եղբայրական հարաբերությունները ներկայում էլ շարունակվում են:
Այդ համատեքստում Հովհաննես Հովհաննիսյանը կարեւորել է օրեր առաջ եզդիական «Թաուս» Մալաք եւ յոթ հրեշտակներ» տաճարի օծումը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ նախատեսվում է այց Իրաք, որն էլ կնպաստի երկու երկրների համագործակցության զարգացմանը:
Իրաքի խորհրդարանի պատգամավորը, շնորհակալություն հայտնելով  հանդիպման համար, ներկայացրել է Սինջարի եզդիների խնդիրները, մասնավորապես առողջապահական, կրթական ոլորտներում:
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ իր՝ դեռեւս Իրաք այցության ընթացքում, ծանոթացել է սինջարաբնակ եզդիների բազմաթիվ խնդիրների եւ պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս օժանդակելու նրանց՝ այդ հարցերի լուծմանը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ տարվող քաղաքականությանը, նշվել է, որ հնարավորություններ են ստեղծված եզդիների հոգեւոր, մշակութային եւ ազգային արժեքների պահպանման ու զարգացման համար: Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներն ակտիվորեն մասնակցում են երկրի հասարակական, քաղաքական, մշակութային անցուդարձին:

Обсуждены вопросы езидов Ирака
1 октября члены группы парламентской дружбы Армения – Ирак по инициативе члена группы   Р.Бакояна встретились с делегацией, возглавляемой депутатом парламента Ирака езидского происхождения Саибом Хыдыром.
Руководитель группы дружбы О.Ованнисян, приветствуя визит делегации в НС, отметил, что армянский и езидский народы исторически всегда были дружественны, и эти братские отношения продолжаются поныне.
В этом русле О.Ованнисян подчеркнул важность освящения на днях езидского храма “Таус Малак и семь ангелов”.
Руководитель группы дружбы отметил, что посодействует развитию сотрудничества двух стран в ходе своего намечаемого визита в Ирак.
Иракский депутат, поблагодарив за встречу, представил проблемы езидов Синджара, в частности в сферах здравоохранения и образования.
Депутат НС РА, представитель езидской общины Армении Р.Бакоян, отметив, что еще в ходе своей поездки в Ирак ознакомился с многочисленными проблемами синджарских езидов, выразил готовность по возможности помочь им в решении поднятых вопросов.
Затронута проводимая политика в отношении нацменьшинств Армении, отмечено, что созданы все возможности для сохранения и развития духовных, культурных и национальных ценностей езидов.   Представители нацменьшинств РА активно участвуют в общественно-политической и культурной жизни страны.