ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում Նաիրա Զոհրաբյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 8-ին քննարկվել է հանձնաժողովի կողմից ՀՀ-ում Կանանց հարցերով խորհրդի անդամի առաջադրման եւ ընտրության հարցը:
ԱԺ պատգամավոր Մարիա Կարապետյանի տեղեկացմամբ՝ կանանց հարցերով խորհրդում Ազգային ժողովի դիրքորոշումը կներկայացնի 4 պատգամավոր, որոնցից 3-ը կլինեն ներկայացուցիչներ խմբակցություններից, 1-ը՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովից:
Մարիա Կարապետյանը խորհրդում հանձնաժողովի ներկայացուցիչ է առաջադրել «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Թագուհի Ղազարյանի թեկնածությունը. ով միաձայն ընտրվել է:
Հանձնաժողովում նաեւ քննարկվել է քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետապնդման, հետամտման եւ նրանց շուրջ ատելության եւ անհանդուրժողականության մթնոլորտի հրահրման հարցը:
Մարիա Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ մի խումբ պատգամավորներ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում խստորեն դատապարտվում է քաղաքացիական հասարակության եւ նրանց ներկայացուցիչների, լրատվության միջոցների եւ լրագրողների, դատական իշխանության ներկայացուցիչների, իրավապաշտպանների, այլ անհատների եւ խմբերի նկատմամբ հետապնդման, ահաբեկման, սպառնալիքի եւ ոտնձգության դրսեւորումները, ատելության եւ թշնամանքի հրահրումը եւ խրախուսումը:

On October 8, at the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs moderated by Naira Zohrabyan the item of the nomination and election of the Member of the Council on Women's Issues in the RA by the Committee was debated.
According to the NA deputy Maria Karapetyan, in the Council on Women's Issues four deputies National Assembly will present the position, and three representatives out of them from the factions, and one from the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs.
Maria Karapetyan nominated the candidacy of the member of My Step Faction Taguhi Ghazaryan as a representative of the Committee in the Council, who was unanimously elected.
Maria Karapetyan has informed that a group of MPs have made statements, where the manifestations of persecution, terrorism, threat and encroachment, the provocation and encouragement of hatred and animosity towards the civil society and their representatives, the media and the journalists, the representatives of the judicial power, law defenders, other individuals and groups is condemned.