Ամփոփվել են ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքները
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հոկտեմբերի 10-ին հրավիրած ասուլիսում մանրամասներ է ներկայացրել հոկտեմբերի 4-6-ը Մարոկկոյի Մարակեշ քաղաքում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԽՎ-ի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներից:
Բանախոսի հավաստմամբ՝ առաջին անգամ Վեհաժողովի աշխատանքները կազմակերպվել են Աֆրիկյան երկրում՝ «Միջերկրածովյան  ֆորում»  խորագրով:
Հայկական կողմն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել տարածաշրջանային համագործակցության վերաբերյալ քննարկումներին: Շեշտադրվել է տնտեսության ներառականության կարեւորությունը, իսկ տնտեսական հարաբերություններում` խտրականության բացառումը: Կարեւորվել է հակամարտության գոտիներում տնտեսական գործունեություն ծավալողների նկատմամբ հատուկ վերաբերմունքը: Նշվել է նաեւ, որ այդ գոտիներում բնակվողները նույնպես պետք է օգտվեն ԵԱՀԿ տարածաշրջանում առկա մարդու հիմնարար իրավունքներից:
Քննարկվել են բնապահպանական մարտահրավերներին առնչվող հարցեր: Տեղի է ունեցել Մշտական հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում եղել են քաղաքական ելույթներ: Ադրբեջանական պատվիրակության անդամները հերթական անգամ փորձ են արել ԼՂ  հիմնախնդիրը ներկայացնել աղավաղված ձեւով՝ պնդելով, թե Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է:
Հայկ Կոնջորյանը պատասխան ելույթում հանգամանալի ներկայացրել է հիմնախնդիրը: Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել հարեւան պետության կազմում, եւ խնդիրը պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Աշխատանքների վերջին օրը տեղի են ունեցել քննարկումներ՝ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում խտրականության եւ անհանդուրժողականության վերաբերյալ: Հայկական կողմը դատապարտել է կրոնին առնչվող անհանդուրժողականությունը:
Կայացել են նաեւ մի շարք հանդիպումներ ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների հետ:
ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գեորգի Ծերեթելիի  հետ քննարկել են մի շարք հարցեր՝ այդ թվում կառույցի ղեկավարի՝ առաջիկայում Երեւան կատարվելիք այցի վերաբերյալ:

Обобщена работа осенней сессии ПА ОБСЕ
10 октября руководитель делегации НС РА в ПА ОБСЕ А.Конджорян на созванной пресс-конференции представил подробности   работы осенней сессии ПА ОБСЕ, состоявшейся  4-6 октября в Марракеше (Марокко).
А.Конджорян проинформировал, что впервые работа Ассамблеи под девизом “Средиземноморский форум” прошла в африканской стране.
Армянская сторона приняла активное участие в дебатах по региональному сотрудничеству. Подчеркнуты важность инклюзивной экономики, исключения дискриминации в экономических отношениях, особого отношения к бизнесменам, осуществляющим экономическую деятельность в зонах конфликтов. Отмечено, что живущие в указанных зонах также должны пользоваться существующими в регионе ОБСЕ основными правами человека.
Обсуждены были также экологические вызовы. Состоялось заседание постоянной комиссии, в ходе которого прозвучали политические выступления. Члены азербайджанской делегации в очередной раз попытались исказить суть Нагорно-Карабахской проблемы, утверждая, что НК – неделимая часть Азербайджана.
А.Конджорян в ответном выступлении подробно представил проблему. Он заявил, что Нагорный Карабах никогда не был в составе соседнего государства, и конфликт должен быть разрешен только мирным путем, в рамках МГ ОБСЕ.
В последний день работы Ассамблеи состоялись дебаты по дискриминации и нетерпимости в регионе ОБСЕ. Армянская сторона осудила религиозную нетерпимость.
Состоялся также ряд встреч с представителями государств-членов ОБСЕ.
Глава делегации НС обсудил с председателем ПА ОБСЕ Г.Церетели ряд вопросов, в том числе намечаемый визит руководителя структуры в Ереван.