Աշխատանքային քննարկում՝ շախմատ առարկայի դասավանդման նպատակահարմարության վերաբերյալ
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Մխիթար Հայրապետյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 11-ին աշխատանքային քննարկում է անցկացրել հանրակրթական դպրոցներում շախմատ առարկայի պարտադիր դասավանդման նպատակահարմարության հարցի վերաբերյալ: Մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ոլորտի մասնագետներ:
Նախարարի կարծիքով՝ առարկան պետք է դասավանդվի դպրոցներում, քանի որ Հայաստանը միջազգային ասպարեզում համարվում է շախմատային գերտերություն: Շատ երկրներ ուսումնասիրում են հայկական փորձը: Արայիկ Հարությունյանը նաեւ տեղեկացրել է,  որ աշակերտների ծնողներից ստացել են բողոքներ կապված դասավանդման մեթոդաբանության հետ, նաեւ առաջարկվել է չգնահատել առարկան: Խնդիրը քննարկման փուլում է:
Պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը ներկայացրել է մարզերի դպրոցներում շախմատի դասավանդման առկա իրավիճակը: Մշտական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է բարձր տեխնոլոգիաների կիրառումը շախմատի ուսուցման գործընթացում, ինչը կնպաստի դասավանդման արդյունավետության բարձրացմանը:
Պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը կարեւորել է մասնագետների նպատակային վերապատրաստման գործընթացի կազմակերպումը, անդրադարձել  ֆինանսական խնդիրներին:

Working Discussion on Expediency of Teaching Subject of Chess
On October 11, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport moderated by Mkhitar Hayrapetyan held a working discussion on the issue of expedience of compulsory teaching subject of chess at general schools. The NA deputies, the RA Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Harutyunyan and specialists of the sphere took part in it.
According to the Minister, the subject shall be taught at schools, as Armenia is considered to be a chess super power in the international sphere. Many countries study the Armenian experience. Arayik Harutyunyan has informed that they have received complaints related to teaching methodology, has also proposed not to give marks for the subject. The problem is at the phase of discussion.
The MP Lilit Stepanyan presented the situation of teaching chess at schools of the marzes. The Chair of the Standing Committee underlined the use of high technologies in chess teaching process, which would promote the rise of teaching efficiency.
The MP Artak Manukyan highlighted the organization of the specialists’ purposeful training process and touched upon the financial problems.