ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Կանադա բարեկամական խմբի ղեկավար Արման Եղոյանն ու խմբի անդամները հոկտեմբերի 11-ին հանդիպել են կանադահայ գործարարների հետ, որոնք մեր երկրում են Հայաստան-Սփյուռք գործակցության համաժողովի շրջանակում:
Արման Եղոյանը կարեւորել է հայ-կանադական տնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու կանադահայ գործարարների հետ գործակցության ընդլայնումը: Նշվել է, որ ներկա դրությամբ գործում են 45 համատեղ ձեռնարկություններ:
Կանադահայ գործարար Հրաչ Գասպարին անհրաժեշտ է համարել Հայաստանում ներդրումների խթանումը: Նա ներկայացրել է տնտեսական հարաբերություններում առկա խնդիրները, ընդգծել  գործարար ոլորտի, հատկապես` ներդրումային քաղաքականության վերաբերյալ տեղեկացվածության բարձրացման անհրաժեշտությունը:
Հյուրերը կարեւորել են Հայաստանում Կանադայի դեսպանատուն ունենալը, ինչը, ըստ նրանց, հնարավորություն կտա տեղեկացված լինել ներդրումների մասին, մեր երկրի տնտեսության զարգացման ընթացքին:
Հանդիպման ընթացքում շեշտադրվել է ՏՏ ոլորտում համագործակցությունը,  միջազգային փորձի ներդրումը:
Հրաչ Գասպարիի տեղեկացմամբ՝ կանադահայ գործարար համայնքը պատրաստակամ է աջակցել Նոր Հայաստանի տնտեսական ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:

Oбсуждены проблемы армяно-канадского экономического взаимодействия
11 октября руководитель группы дружбы НС Армения – Канада А.Егоян и члены группы встретились с канадскими предпринимателями армянского происхождения, находящимися в РА в рамках форума по сотрудничеству Армения – Диаспора.
А.Егоян подчеркнул важность расширения армяно-канадских экономических отношений и взаимодействия с канадскими бизнесменами-армянами.   Отмечено, что ныне действуют 45 совместных предприятий.
Канадский бизнесмен Г.Гаспарян счел необходимым поощрение инвестиций в Армению. Он представил существующие в экономических отношениях проблемы, выделил необходимость повышения осведомленности в бизнес-сфере, особенно в инвестиционной политике.
Гости подчеркнули важность учреждения посольства Канады в РА, что, по их мнению, позволит быть более информированными относительно инвестиций, хода экономического развития Армении.
На встрече отмечена необходимость сотрудничества в области информационных технологий, внедрения международного опыта.
По Г.Гаспаряну, армянские деловые круги Канады готовы содействовать реализации экономических инвестиционных программ новой Армении.