ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին խորհրդարան են այցելել Նոր Հաճն քաղաքի ավագ դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները։ Նրանք եղել են խորհրդարանի թանգարանում, ԱԺ նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել հերթական նիստերի աշխատանքին, ծանոթացել խորհրդարանական անցուդարձին։
«Բաց դասը» վարել է ԱԺ պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը։ Նա ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, օրինագծերի քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերը, «Իմ քայլը» խմբակցության գործունեությունը։ Ժողովրդավարության զարգացման գործում ԱԺ պատգամավորը կարեւորել է կուսակցությունների դերն ու նշանակությունը։ Հերիքնազ Տիգրանյանի հավաստմամբ՝ խորհրդարանական դիվանգիտությունը հնարավորություն է տալիս զարգացնելու միջազ•ային հարաբերությունները։
ԱԺ պատգամավորն աշակերտներին խորհուրդ է տվել չվախենալ երազելուց, քանի որ, ըստ նրա, երազանքն ի վերջո իրականություն է դառնում։
Հյուրերը նշել են, որ նմանօրինակ հանդիպումներից նոր ավյուն ու լիցք են ստանում, ինչպես նաեւ կողմնորոշվում են մասնագիտության ընտրության հարցում։

On October 24, within the framework of the RA NA Open Lesson programme the pupils and pedagogues of Senior School of Nor Hachn Town visited the parliament. They had been in the Parliament Museum, observed the work of the regular sitting from the box of the NA Session Hall and got acquainted with the parliamentary events.
The NA deputy Heriknaz Tigranyan conducted the Open Lesson. She presented the structure of the parliament, the procedures of the debate and the adoption of the bills and the activity of My Step Faction. In the devlopment of democracy the NA deputy highlighted the role and the significance of the parties. As Heriknaz Tigranyan has assured, the parliamentary diplomacy gives an opportunity to develop the international relations.
The NA deputy advised the pupils not to fear dreaming, as to her, the dream comes true eventually.
The guests have noted that after such meetings they get new energy, as well as get oriented in the choice of profession.