Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովում
ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր լինել այստեղ՝ կազմակերպության սրահում, որ 70 տարի առաջ սկսել է համընդհանուր արժեքների վրա հիմնված հասարակություններ հաստատելու վճռականությամբ միավորված Եվրոպա ստեղծելու մի աննախադեպ, սակայն դժվարին ճամփորդություն՝ իր ուշադրության կենտրոնում ունենալով մարդուն, մարդու իրավունքները եւ ժողովրդավարությունը:
Օգտվելով այս հնարավորությունից՝ ես կցանկանայի կենտրոնանալ Հայաստանում վերջերս տեղի ունեցած փոփոխությունների եւ զարգացումների վրա: Ոչ բռնի, խաղաղ հեղափոխությունը, որն անցյալ տարի տեղի ունեցավ մեր երկրում կատարելապես ուղղված էր ունենալու ժողովրդավարություն, օրենքի գերակայություն, մարդու իրավունքներ, անկախ դատական համակարգ, ազատ եւ մրցակցային տնտեսություն: Հեղափոխությունը վերջ դրեց անարդարությանը, կոռուպցիային, օլիգարխիային, ընտրությունների արդյունքների կեղծման մղձավանջային շրջափուլին: Քաղաքացիների հուժկու ճնշման շնորհիվ 2018 թվականի մայիսին հակաժողովրդավարական ուժերը դուրս մղվեցին իշխանությունից: Նույն տարվա դեկտեմբերին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդրարանական ընտրությունները, որոնք միջազգային դիտորդների կողմից գնահատվեցին որպես աննախադեպ ազատ եւ ժողովրդավարական, վերջնականորեն ազդարարեցին որպես ժողովրդավարական փոփոխություններ՝ պայամանավորելով գործադիր եւ օրենսդիր իշխանությունների ներկայիս տեսքը: Այս մեկուկես տարվա ընթացքում մեզ արդեն հաջողվել է նախաձեռնել որոշ էական բարեփոխումներ քաղաքական, տնտեսական, դատական ոլորտներում՝ ապահովելու համար Հայաստանում ժողովրդավարական զարգացումների անշրջելիությունը: Սակայն դեռեւս գոյություն ունեն մարտահրավերներ եւ վտանգներ, որոնց առերեսվում է մեր երիտասարդ ժողովրդավարությունը: Հենց դրանց մասին կցանկանայի խոսել ձեզ հետ:
Լայնամասշտաբ պայքարը կոռուպցիայի դեմ, կոռուպցիոն, ապօրինի հարստացման, մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումների բազմաթիվ գործերի հետաքննությունները ինչ-որ պահի բնականաբար առնչվում են դատական համակարգի հետ: Դժբախտաբար, որոշ անձինք դատական համակարգում չեն վերափոխվել. ամենայն հավանականությամբ  անձամբ ներգրավված լինելով կոռուպցիայի եւ ապօրինի հարստացման մեջ (հետաքննությունները դեռեւս շարունակվում են եւ, չցանկանալով խախտել անմեղության կանխավարկածը, թույլ տվեք չասել ավելին) եւ/կամ ունենալով քաղաքական շահագրգռվածություն ու քաղաքական փոխկապակցվածություն կոռումպացված եւ հակաժողովրդավարական ուժերի հետ՝ ամբողջովին մերժվել են Հայաստանի քաղաքացիների կողմից մեկ տարի առաջ:
Ցավալի է նշել, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը անմասն չէ այս բացասական գործընթացներից եւ ժողովրդի կողմից ընկալվում է որպես համակարգային անարդարության եւ եւ նախորդ ռեժիմի վերջին դիրքի խորհրդանիշ: Այս մարմինը, որը կոչված է պաշտպանելու Սահմանադրությունը, ապահովելու դրա գերակայությունը եւ գործարկելու զսպումների եւ հակակշիռների մեխանիզմը, գործում է որպես քաղաքական շարժառիթներ ունեցող մի խումբ՝ շեղվելով իր սահմանադրական առաքելությունից եւ հետեւաբար՝ վտանգ հանդիսանալով այն ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների համար, որ միավորում են մեզ Եվրոպայի խորհրդի հովանու ներքո:
Տիկնայք եւ պարոնայք, մենք, լինելով Հայաստանի ժողովրդավարական եւ լեգիտիմ խորհրդարան եւ կառավարություն, չենք կարող աչք փակել մեր երկրում օրենքի գերակայության հետընթացի եւ ժողովրդավարական հաստատությունների ձախողման գործընթացի վրա: Այս իրավիճակը սահմանադրական անվտանգության եւ կայունության նկատմամբ վերահաս սպառնալիք է, որը կարող է խարխլել Հայաստանի նոր ժողովրդավարության հիմքերը, եթե չձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ: Դժբախտաբար, այսպիսի իրավիճակների համար, որոնք մենք կարող ենք սովորաբար տեսնել անցումային հասարակություններում կամ երիտասարդ ժողովրդավարություններում, չկան ապացուցված լուծումներ: Որոշ դեպքերում, երիտասարդ ժողովրդավարությունները ձախողում են հաղթահարել նման մարտահրավերները՝ մնալով ծուղակում, որտեղ գրավոր ընթացակարգերի բառացի մեկնաբանությունը ստորադասվում է օրենքի ոգուն եւ փիլիսոփայությանը:
Այնուամենայնիվ, ես ցանկանում եմ վերահաստատել, որ այն լուծումը, որ մենք կգտնենք Հայաստանում, կլինի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, ինստիտուցիոնալ արժեքների անվիճարկելի սկզբունքներին եւ օրենքի ոգուն համապատասխան: Քանի որ վերոնշյալները Հայաստանի հասարակության եւ Հայաստանի ղեկավարության առանցքային արժեքներն են, եւ մենք միանշանակորեն շարունակելու ենք այս արժեքների վրա հիմնված մեր ուղին:
Մեզ համար մեծ պատիվ է միավորված լինելով Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ հիմքում ունենալով այս ընդհանուր արժեքները եւ մենք կպայքարենք դրանց համար երկրի ներսում, տարածաշրջանում եւ աշխարհում»:

Ararat Mirzoyan Delivers a Speech at PACE European Conference of Presidents of Parliament
It is a real honor for me to be here today, in the Chamber of the organization that 70 years ago embarked on a fascinating, yet difficult journey of creating a Europe united in its determination to establish societies based on universal system of values with a human being, human rights and democracy at its center.
Using this opportunity, I would like to focus on recent changes and developments in Armenia. The non-violent peaceful revolution that happened in my country last year was purely about democracy, rule of law, human rights, independent judiciary and free and competitive economy. The revolution ended the nightmare era of injustice, systematic corruption, oligarchy, falsification of results of elections etc. Under the strong pressure of citizens, the anti-democratic forces were driven out from power in May 2018. The snap parliamentary elections in December of the same year, which were marked as unprecedented free and democratic by international observers, became the final manifestation of democratic changes designing current features of executive and legislative powers. During this one and a half year we have already managed to initiate some substantial political, economic, judicial reforms making sure that the democratic developments in Armenia are irreversible. However, there still exist some challenges and threats our young democracy is facing and countering that I would like to share with you.
The large scale fight against corruption, investigation of many cases on corruption, illegal enrichment, as well as massive violation of human rights at some point certainly deal with the judiciary. Unfortunately, some in Judiciary haven’t gone through the process of self-transformation being most probably and presumably themselves engaged in corruption and illegal enrichment (investigations are going on and respect for presumption of innocence doesn’t allow me to say more) and/or having strong visible political motivation and political affiliations to the corrupt and antidemocratic forces fully rejected a year ago by the citizens of Armenia.
I am sad to say, but the Constitutional Court of Armenia does not stay apart from these negative processes and in the eyes of people is perceived to be the symbol of the systematic injustice and a last stand of the past regime. The body, which ought to protect the constitution, ensure its supremacy and assure the checks and balances, is acting rather as a group of politically motivated people, deviating from their constitutional mission and consequently being a threat to common democratic values, which unite us under the umbrella of the Council of Europe.
We, the democratic and legitimate Parliament and the Government of Armenia, cannot keep a blind eye to the degradation of rule of law and collapsing of democratic institutions in our country. This situation is an imminent threat to constitutional security and stability which may ruin the new democratic fundament of Armenia if appropriate measures would not be implemented. Unfortunately, there are no proven universal solutions for such situations which we might usually see in transitional societies or young democracies. In some cases, young democracies fail to overcome these kinds of challenges remaining in a trap where literal interpretation of written procedures is underestimating the spirit and philosophy of law.
Anyway, I want to restate that the settlement we will find in Armenia, will be in accordance with incontestable principles of democracy, human rights, institutional values and the spirit of law. Because these are core values of Armenian leadership and Armenian society, and Armenia will definitely continue its way based on these values.
It is a big honour for us to be united with CoE having these values in common and we will stand for them locally, regionally and globally.”