Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովում
ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր լինել այստեղ՝ կազմակերպության սրահում, որ 70 տարի առաջ սկսել է համընդհանուր արժեքների վրա հիմնված հասարակություններ հաստատելու վճռականությամբ միավորված Եվրոպա ստեղծելու մի աննախադեպ, սակայն դժվարին ճամփորդություն՝ իր ուշադրության կենտրոնում ունենալով մարդուն, մարդու իրավունքները եւ ժողովրդավարությունը:
Օգտվելով այս հնարավորությունից՝ ես կցանկանայի կենտրոնանալ Հայաստանում վերջերս տեղի ունեցած փոփոխությունների եւ զարգացումների վրա: Ոչ բռնի, խաղաղ հեղափոխությունը, որն անցյալ տարի տեղի ունեցավ մեր երկրում կատարելապես ուղղված էր ունենալու ժողովրդավարություն, օրենքի գերակայություն, մարդու իրավունքներ, անկախ դատական համակարգ, ազատ եւ մրցակցային տնտեսություն: Հեղափոխությունը վերջ դրեց անարդարությանը, կոռուպցիային, օլիգարխիային, ընտրությունների արդյունքների կեղծման մղձավանջային շրջափուլին: Քաղաքացիների հուժկու ճնշման շնորհիվ 2018 թվականի մայիսին հակաժողովրդավարական ուժերը դուրս մղվեցին իշխանությունից: Նույն տարվա դեկտեմբերին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդրարանական ընտրությունները, որոնք միջազգային դիտորդների կողմից գնահատվեցին որպես աննախադեպ ազատ եւ ժողովրդավարական, վերջնականորեն ազդարարեցին որպես ժողովրդավարական փոփոխություններ՝ պայամանավորելով գործադիր եւ օրենսդիր իշխանությունների ներկայիս տեսքը: Այս մեկուկես տարվա ընթացքում մեզ արդեն հաջողվել է նախաձեռնել որոշ էական բարեփոխումներ քաղաքական, տնտեսական, դատական ոլորտներում՝ ապահովելու համար Հայաստանում ժողովրդավարական զարգացումների անշրջելիությունը: Սակայն դեռեւս գոյություն ունեն մարտահրավերներ եւ վտանգներ, որոնց առերեսվում է մեր երիտասարդ ժողովրդավարությունը: Հենց դրանց մասին կցանկանայի խոսել ձեզ հետ:
Լայնամասշտաբ պայքարը կոռուպցիայի դեմ, կոռուպցիոն, ապօրինի հարստացման, մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումների բազմաթիվ գործերի հետաքննությունները ինչ-որ պահի բնականաբար առնչվում են դատական համակարգի հետ: Դժբախտաբար, որոշ անձինք դատական համակարգում չեն վերափոխվել. ամենայն հավանականությամբ  անձամբ ներգրավված լինելով կոռուպցիայի եւ ապօրինի հարստացման մեջ (հետաքննությունները դեռեւս շարունակվում են եւ, չցանկանալով խախտել անմեղության կանխավարկածը, թույլ տվեք չասել ավելին) եւ/կամ ունենալով քաղաքական շահագրգռվածություն ու քաղաքական փոխկապակցվածություն կոռումպացված եւ հակաժողովրդավարական ուժերի հետ՝ ամբողջովին մերժվել են Հայաստանի քաղաքացիների կողմից մեկ տարի առաջ:
Ցավալի է նշել, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը անմասն չէ այս բացասական գործընթացներից եւ ժողովրդի կողմից ընկալվում է որպես համակարգային անարդարության եւ եւ նախորդ ռեժիմի վերջին դիրքի խորհրդանիշ: Այս մարմինը, որը կոչված է պաշտպանելու Սահմանադրությունը, ապահովելու դրա գերակայությունը եւ գործարկելու զսպումների եւ հակակշիռների մեխանիզմը, գործում է որպես քաղաքական շարժառիթներ ունեցող մի խումբ՝ շեղվելով իր սահմանադրական առաքելությունից եւ հետեւաբար՝ վտանգ հանդիսանալով այն ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների համար, որ միավորում են մեզ Եվրոպայի խորհրդի հովանու ներքո:
Տիկնայք եւ պարոնայք, մենք, լինելով Հայաստանի ժողովրդավարական եւ լեգիտիմ խորհրդարան եւ կառավարություն, չենք կարող աչք փակել մեր երկրում օրենքի գերակայության հետընթացի եւ ժողովրդավարական հաստատությունների ձախողման գործընթացի վրա: Այս իրավիճակը սահմանադրական անվտանգության եւ կայունության նկատմամբ վերահաս սպառնալիք է, որը կարող է խարխլել Հայաստանի նոր ժողովրդավարության հիմքերը, եթե չձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ: Դժբախտաբար, այսպիսի իրավիճակների համար, որոնք մենք կարող ենք սովորաբար տեսնել անցումային հասարակություններում կամ երիտասարդ ժողովրդավարություններում, չկան ապացուցված լուծումներ: Որոշ դեպքերում, երիտասարդ ժողովրդավարությունները ձախողում են հաղթահարել նման մարտահրավերները՝ մնալով ծուղակում, որտեղ գրավոր ընթացակարգերի բառացի մեկնաբանությունը ստորադասվում է օրենքի ոգուն եւ փիլիսոփայությանը:
Այնուամենայնիվ, ես ցանկանում եմ վերահաստատել, որ այն լուծումը, որ մենք կգտնենք Հայաստանում, կլինի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, ինստիտուցիոնալ արժեքների անվիճարկելի սկզբունքներին եւ օրենքի ոգուն համապատասխան: Քանի որ վերոնշյալները Հայաստանի հասարակության եւ Հայաստանի ղեկավարության առանցքային արժեքներն են, եւ մենք միանշանակորեն շարունակելու ենք այս արժեքների վրա հիմնված մեր ուղին:
Մեզ համար մեծ պատիվ է միավորված լինելով Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ հիմքում ունենալով այս ընդհանուր արժեքները եւ մենք կպայքարենք դրանց համար երկրի ներսում, տարածաշրջանում եւ աշխարհում»:

Выступление А.Мирзояна на Европейской конференции спикеров парламентов ПАСЕ
Для меня большая честь быть здесь сегодня в зале организации, 70 лет назад начавшей беспрецедентное, трудное путешествие по созданию объединенной Европы – в решимости утвердить основанные на всеобщих ценностях общества, в центре внимания которых человек, права человека и демократия.
Пользуясь предоставленной возможностью, хотел бы сосредоточиться на последних переменах и развитиях в Армении. Ненасильственная мирная революция, произошедшая в нашей стране в прошлом году, была нацелена на демократию, верховенство закона, права человека, независимую судебную систему, свободную и конкурентоспособную экономику. Революция положила конец несправедливости, коррупции, олигархии и кошмару фальсификации итогов выборов. В мае 2018 г. под сильным давлением граждан антидемократические силы были свергнуты. Досрочные парламентские выборы в декабре того же года, по мнению международных наблюдателей признанные беспрецедентно свободными и демократичными, наконец, были объявлены демократическими изменениями при нынешнем типе исполнительной и законодательной власти. За последние полтора года нам удалось инициировать некоторые ощутимые реформы в политической, экономической и судебной сферах с целью обеспечения необратимости демократического развития Армении. Но все еще есть вызовы и опасности, с которыми сталкивается наша молодая демократия. Именно о них   хотелось бы поговорить с вами.
Масштабная борьба с коррупцией, расследования многочисленных дел о коррупционном, незаконном обогащении и массовых нарушениях прав человека в какой-то момент связываются,   естественно, с судебной системой. К сожалению, определенные лица в судебной системе не изменились – скорее всего, будучи лично вовлеченными в коррупцию и незаконное обогащение (расследования все еще продолжаются и, не желая нарушения презумпции невиновности, позвольте не сказать большего) и/или имея политическую заинтересованность и политическую взаимосвязь с коррумпированными и антидемократическим силами, они полностью отвергнуты гражданами Армении год назад.
С сожалением   приходится отметить, что Конституционный суд Армении не безучастен к этим негативным процессам и воспринимается народом как последний бастион   системной несправедливости и прежнего режима. Этот орган, призванный защищать Конституцию, обеспечивать ее верховенство и применение механизма сдерживаний и противовесов, действует как политически мотивированная группа, отклоняясь от своей конституционной миссии и, следовательно,   представляя угрозу общим демократическим ценностям, объединяющим нас под эгидой Совета Европы.
Дамы и господа! Являясь демократическим и легитимным парламентом и правительством Армении, мы не можем закрывать глаза на регресс верховенства закона и крах демократических институтов в нашей стране. Эта ситуация – неминуемая угроза конституционной безопасности и стабильности, способная подорвать основы новой демократии в Армении, если не будут приняты соответствующие меры. К сожалению, не существует проверенных решений таких ситуаций, которые мы обычно видим в переходных обществах или молодых демократиях. В некоторых случаях молодые демократии не могут преодолеть подобные вызовы, оставаясь в ловушке, где буквальное толкование письменных процедур подчиняется духу и философии закона.
Впрочем, хотел бы подтвердить, что решение, которое мы найдем в Армении, будет соответствовать неоспоримым принципам демократии, прав человека, институциональных ценностей и духа закона. Потому что вышесказанное – ключевые ценности армянского общества и руководства Армении, и мы однозначно продолжим основанный на этих ценностей наш путь.
Для нас большая честь быть объединенными с Советом Европы на основе этих общих ценностей, и мы будем бороться за них в стране, в регионе и в мире”.