ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը մեծ ուշադրությամբ եւ ոգեւորությամբ հետեւում է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին հատկապես դատաիրավական ոլորտում՝ այս ենթատեքստում ընդգծելով ԱԺ կարեւոր դերակատարությունը: Հորդորելով շարունակել բարեփոխումները՝ ԵԽ գլխավոր քարտուղարը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել կազմակերպության կողմից իրականացվող աջակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ բարեփոխումների ճանապարհին Հայաստանը պատրաստ է լսել բոլորի կարծիքները, ընդգծել, որ սերտ համագործակցություն կա ԵԽ բոլոր կառույցների հետ, եւ Հայաստանը հաստատակամ է ավարտին հասցնել բարեփոխումները: Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է բարեփոխումներին խոչընդոտող հանգամանքներին, խոսել նաեւ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչն ի պատասխան շեշտել է, որ Հայաստանը օրինակելի երկիր է ԵԽ բոլոր կառույցների հետ համագործակցության առումով:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի կողմից միջազգային պարտավորությունների կատարման ընթացքը՝ անդրադարձ կատարելով նաեւ կանանց եւ երեխաների նկատմամբ բռնության կանխման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրմանը: Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը շեշտել է, որ, ելնելով իր երկրի փորձից, պատկերացնում է առկա բարդությունները եւ անթույլատրելի համարել բռնության դեմ պայքարը ներքաղաքական շահարկման առարկա դարձնելու փորձերը:

On October 24, within the framework of the Conference of Presidents of Parliament of the Member States of the Council of Europe the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić in Strasbourg.
Marija Pejčinović Burić has noted that the Council of Europe observes with great attention and enthusiasm the reforms being implemented in Armenia, especially in the judicial-legal sphere, in this context underlining the NA important role. Urging to continue the reforms, the CoE Secretary General expressed willingness to continue the support being implemented by the organization.
Ararat Mirzoyan has noted that on the path of the reforms Armenia is ready to listen to everybody’s opinions that there is close cooperation with the CoE all structures, and Armenia is adamant to bring to an end the reforms. Ararat Mirzoyan touched upon the circumstances impeding the reforms and also talked about the situation created over the Constitutional Court.
In response to his words Marija Pejčinović Burić has stressed that Armenia is an exemplary country in terms of cooperation with the CoE all structures.
The parties discussed the procedure of the fulfillment of the international obligations, also reflecting upon the investment of the effective mechanisms of preventing violence towards women and children. Marija Pejčinović Burić has underlined that stemming from the experience of her country she sees the existing complexities and has considered inadmissible the attempts of making the fight against violence a matter of inner-political speculation.