ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը մեծ ուշադրությամբ եւ ոգեւորությամբ հետեւում է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին հատկապես դատաիրավական ոլորտում՝ այս ենթատեքստում ընդգծելով ԱԺ կարեւոր դերակատարությունը: Հորդորելով շարունակել բարեփոխումները՝ ԵԽ գլխավոր քարտուղարը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել կազմակերպության կողմից իրականացվող աջակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ բարեփոխումների ճանապարհին Հայաստանը պատրաստ է լսել բոլորի կարծիքները, ընդգծել, որ սերտ համագործակցություն կա ԵԽ բոլոր կառույցների հետ, եւ Հայաստանը հաստատակամ է ավարտին հասցնել բարեփոխումները: Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է բարեփոխումներին խոչընդոտող հանգամանքներին, խոսել նաեւ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչն ի պատասխան շեշտել է, որ Հայաստանը օրինակելի երկիր է ԵԽ բոլոր կառույցների հետ համագործակցության առումով:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի կողմից միջազգային պարտավորությունների կատարման ընթացքը՝ անդրադարձ կատարելով նաեւ կանանց եւ երեխաների նկատմամբ բռնության կանխման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրմանը: Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը շեշտել է, որ, ելնելով իր երկրի փորձից, պատկերացնում է առկա բարդությունները եւ անթույլատրելի համարել բռնության դեմ պայքարը ներքաղաքական շահարկման առարկա դարձնելու փորձերը:

24 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился с Генеральным секретарем СЕ Марией Пейчинович-Бурич – в рамках   конференции спикеров государств-членов Совета Европы (СЕ) в Страсбурге.
Г-жа Пейчинович-Бурич отметила, что СЕ с большим вниманием и воодушевлением следит за проводимыми в Армении реформами особенно в судебно-правовой сфере, подчеркнув в этом контексте важную роль НС. Призвав продолжать реформы, она выразила готовность организации и   впредь   оказывать содействие РА.
А.Мирзоян, отметив ценность всех высказываемых европейцами мнений о реформах в Армении, подчеркнул, что тесное сотрудничество налажено со всеми структурами СЕ, и РА готова довести реформы до конца. Спикер НС обратился к существующим препонам на пути реформ, а также к ситуации вокруг Конституционного суда.
Мария Пейчинович-Бурич заметила, что в плане сотрудничества со структурами СЕ Армения – образцовая страна.
Стороны обсудили ход выполнения международных обязательств Армении, обратившись также к внедрению эффективных механизмов предупреждения насилия в отношении женщин и детей. Г-жа Пейчинович-Бурич особо выделила, что, исходя из опыта ее страны, представляет существующие сложности и считает недопустимыми попытки сделать борьбу с насилием предметом внутриполитических спекуляций.