ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 25-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հետ:
Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ներկա մակարդակից եւ կարեւորել բարձր մակարդակի կանոնավոր երկխոսության շարունակականությունը: Նա շեշտել է, որ դրա կարեւորագույն բաղկացուցիչն են երկու խորհրդարանների միջեւ շփումները՝ հատկապես միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում:
Կողմերը բարձր են գնահատել նաեւ հայ-ֆրանսիական բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ համագործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը, մասնավորապես, բարձր է գնահատել Արցախի հետ Ֆրանսիայի Սենատի անդամների բարեկամության շրջանակի գործունեությունը, այդ թվում՝ դրա անդամների եւ ընդհանրապես խորհրդարանական պատվիրակությունների այցերը Արցախ:
Անդրադառնալով ԵՄ շրջանակում համագործակցությանը՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ազգային Ժողովը միջազգային իր բոլոր գործընկերներին հորդորում է հնարավորինս կարճ ժամկետում ավարտել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացման գործընթացը, որից հետո հնարավոր կլինի մեկնարկել վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը Եվրամիության հետ: Նա, մասնավորապես, շեշտել է, որ Թավշյա հեղափոխությունից հետո եւ ժողովրդավարության զարգացմանը զուգահեռ հայ հասարակության շրջանում կան մեծ սպասումներ, եւ Հայաստանն ակնկալում է բարեկամ Ֆրանսիայի աջակցությունն այդ հարցում:
Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման արդի փուլին՝ ընդգծելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության բոլոր իրավունքները պետք է հարգվեն, անկախ այն հանգամանքից՝ Արցախը ճանաչված պետություն է, թե՝ ոչ:
Կարեւորվել է Եվրոպայում առկա միտումը՝ դյուրացնելու միջազգային եւ Եվրոպայի խորհրդի կառույցների ներկայացուցիչների այցելությունը «գորշ գոտիներ»:
Վերահաստատելով հայ-ֆրանսիական առանձնահատուկ կապերը՝ Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն նշել է, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացումը գտնվում է Սենատի օրակարգում, եւ Սենատը մոտ ապագայում անդրադարձ կկատարի դրան: Բարձր գնահատելով Հայաստանի հանձնառությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ լուծմանը՝ Ժերար Լարշեն վերահաստատել է, որ Ֆրանսիան՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, կշարունակի ջանքեր գործադրել հիմնախնդրի խաղաղ եւ տեւական կարգավորման համար:

25 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился с Председателем Сената Франции Жераром Ларше – в рамках конференции спикеров парламентов государств-членов СЕ в Страсбурге.
А.Мирзоян выразил удовлетворение нынешним уровнем армяно-французских отношений и подчеркнул преемственность регулярного диалога на высоком уровне. Он отметил, что важнейшими его компонентами являются контакты между двумя парламентами,   особенно в международных парламентских организациях.
Стороны высоко оценили также тесное сотрудничество между группами армяно-французской дружбы.
А.Мирзоян, в частности, высоко оценил деятельность дружеского круга членов Сената Франции с Арцахом, в том числе их визиты и вообще поездки парламентских делегаций в Арцах.
Обратившись к сотрудничеству в рамках ЕС, А.Мирзоян отметил, что НС призывает всех своих международных партнеров по возможности в сжатые сроки завершить процесс ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА - ЕС, после чего возможно будет приступить к диалогу по либерализации виз с Евросоюзом. Он, в частности, подчеркнул, что после Бархатной революции и наряду с развитием демократии в армянском обществе есть большие ожидания, и Армения в этом вопросе надеется на содействие дружественной Франции.
По просьбе Председателя Сената Франции А.Мирзоян обратился к нынешнему этапу мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, подчеркнув, что все права населения НК должны уважаться, независимо от того, Арцах – признанное государство или нет.
Подчеркнута важность существующей в Европе тенденции – облегчить визиты представителей  международных структур и Совета Европы в “серые зоны”.
Подтверждая особые армяно-французские связи, Председатель Сената Франции Жерар Ларше отметил, что ратификация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС находится в повестке Сената, и Сенат в ближайшем будущем обратится к вопросу. Высоко оценив обязательство Армении в решении НК-конфликта исключительно мирным путем, г-н Ларше подтвердил, что Франция как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ продолжит прилагать усилия для мирного и долговременного урегулирования проблемы.