ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հետ։
Միքայել Մելքումյանն ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ, ինչպես նաեւ տնտեսության բնագավառում համագործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը։ Նշվել է, որ Չինաստանի հետ առեւտրաշրջանառությունը շուրջ 800 մլն դոլար է, ինչը մոտ 20 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ։
Կարեւոր է համարվել ՉԺՀ-ի հետ եւս ազատ առեւտրի գոտի ունենալը։ «Հարկավոր է ոչ միայն չինական ապրանքներ ներկրել հայկական շուկա, այլեւ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաներ, որոնց կիրառումը հնարավորություն կտա զարգացնելու տնտեսական բնագավառը»,-ասել է մշտական հանձնաժողովի նախագահը։ Նա ընդգծել է նաեւ համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու կարեւորությունը, չինական կողմի նախաձեռնած՝ «Մեկ ճանապարհ, մեկ տնտեսական գոտի» ծրագրին միանալը։ Միքայել Մելքումյանն արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին առաջարկել է համագործակցել իր գլխավորած հանձնաժողովի հետ։
Թիան Էրլունն իր պատրաստակամությունն է հայտնել այդ հարցում։ Նա կարեւորել է Հայաստանի հետ երկկողմ եւ ԵԱՏՄ շրջանակում բազմակողմ համագործակցությունը։ Ընդգծվել է հայ-չինական հարաբերությունների խորացումը տարբեր ոլորտներում եւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում։

25 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции М.Мелкумян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в РА Тиеном Эрлоном.
М.Мелкумян подчеркнул важность развития и расширения сотрудничества между парламентами двух стран, а также в сфере экономики. Отмечено, что товарооборот между РА и КНР составил около 800 млн долларов, что на 20% больше по сравнению с прошлым годом.
Подчеркнута важность создания зоны свободной торговли с Китаем. “Необходимо, чтобы на армянский рынок поступали не только китайские товары, но и современные высокие технологии, внедрение которых позволит развивать сферу экономики”, - заметил председатель профильной комиссии. Он особо выделил также создание совместных предприятий, присоединение к инициированной китайской стороной экономической программе “Один пояс – один путь”. Г-н Мелкумян предложил китайскому послу сотрудничать с возглавляемой им комиссией.
Тиен Эрлон выразил готовность к взаимодействию с парламентом. Он подчеркнул важность сотрудничества с Арменией как в двустороннем, так и многостороннем формате – в   рамках ЕАЭС. Отмечена необходимость углубления армяно-китайских отношений в различных сферах и сотрудничества в международных структурах.