Հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վահե Էնֆիաջյանը, խմբի անդամներ Լիլիթ Մակունցը, Հարություն Բաբայանը հանդիպել են պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Բուլղարիայի Հանրապետության արդարադատության համակարգի բարեփոխումերի հարցերով փոխվարչապետ եւ  արտաքին գործերի նախարար Եկատերինա Զախարիեւայի հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Ազգային ժողովի փոխխոսնակն անդրադարձել է երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական հարաբերություններին՝ ընդգծելով  Բուլղարիայում ապրող հայ համայնքի դերը:
Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակությունը երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման եւ համագործակցության խորացման գործում՝ ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբում ընդգրկված են խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչներ:
Վահե Էնֆիաջյանն ընդգծել է խորհրդարանական ամենատարբեր հարթակներում Բուլղարիայի խորհրդարանականների հետ փոխգործակցությունը, մասնավորապես Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներում:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Բուլղարիայի Հանրապետությանը Արցախի հարցում ցուցաբերած հավասարակշիռ դիրքորոշման համար:
Եկատերինա Զախարիեւան նշել է որ երկկողմ հարաբերությունները հիմնված են պատմական բարեկամության եւ բազմաթիվ մշակութային հիմքերի վրա, ինչն իր նպաստն է բերում այսօրվա միջպետական հարաբերությունների համապարփակ զարգացմանը: Այս համատեքստում հյուրն ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանությունից հետո բուլղար ժողովուրդը հյուրընկալել է մազապուրծ եղած տասնյակ հազարավոր հայերի:
Անդրադառնալով հայ-բուլղարական միջպետական հարաբերություններին՝ նա կարեւորել է Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադեւի այցը Հայաստան եւ նշել, որ այս տարի էլ նախատեսվում է վարչապետի այցը  Հայաստան:
Ընդգծելով հայ-բուլղարական հարաբերությունների ամրապնդումը՝ փոխվարչապետը կարեւորել է Երեւան-Սոֆիա ուղիղ թռիչքների անհրաժեշտությունը, որը կնպաստի տնտեսական ու զբոսաշրջային բնագավառներում համագործակցության խորացմանը եւ ակտիվացմանը:
Եկատերինա Զախարիեւան պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Հայաստանին տարբեր ծրագրերի իրագործման ջանքերին:
Կարեւորելով խորհրդարանական փոխայցերի անհրաժեշտությունը՝ Վահե Էնֆիաջյանը տեղեկացրել է, որ 2020թ-ին նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի այցը Բուլղարիա:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը, ՀՀ-ում Բուլղարիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, Բուլղարիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը:

28 октября вице-спикер НС, руководитель депутатской группы дружбы Армения – Болгария В.Энфиаджян, члены группы Л.Макунц и А.Бабаян встретились с находящейся в Армении с официальным визитом вице-премьером по вопросам реформ правовой системы и министром иностранных дел  Республики Болгария Е.Захариевой.
Приветствуя гостей в парламенте, вице-спикер НС обратился к существующим между двумя странами дружественным отношениям, подчеркнув роль армянской общины Болгарии.
Отметив роль парламентской дипломатии в укреплении двусторонних отношений и углублении сотрудничества, В.Энфиаджян сообщил, что в группу дружбы Армения – Болгария вовлечены представители всех парламентских фракций.
Вице-спикер НС подчеркнул взаимодействие с болгарскими   депутатами на самых различных парламентариями платформах, в частности в ПАЧЭС.
Он поблагодарил Республику Болгария за сбалансированный подход к вопросу Арцаха.
Коснувшись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, В.Энфиаджян поблагодарил власти Болгарии за ратификацию документа.
Е.Захариева отметила, что в основе двусторонних отношений – историческая   дружба и культурная база, что содействует сегодняшнему всеобъемлющему развитию межгосударственных отношений. В этом контексте она подчеркнула, что болгарский народ принял десятки тысяч спасшихся от геноцида армян.
Коснувшись армяно-болгарских межгосударственных отношений, Е.Захариева подчеркнула важность визита президента Болгарии Румена Радева в Армению и отметила, что в этом году намечается визит в РА болгарского премьер-министра.
Подчеркнув важность упрочения армяно-болгарских отношений, вице-премьер коснулась необходимости открытия прямого авиарейса Ереван – София, который способствовал бы углублению и активизации сотрудничества в сферах экономики и туризма.
Е.Захариева выразила готовность содействовать Армении в реализации различных программ.
Выделив необходимость взаимных поездок,   В.Энфиаджян сообщил, что в 2020 г. предусматривается визит Председателя НС А.Мирзояна в Болгарию.
Во встрече участвовали заместитель министра иностранных дел РА А.Адонц, Чрезвычайный и Полномочный посол Болгарии в РА М.Павлова Цоцоркова-Каймактчиева, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Болгарии А.Саргсян.