Հունիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ԵԽԽՎ Վենետիկի հանձնաժողովի ներկայացուցիչներին:
Պարոն Ջովաննի Բուքիքիոն նշեց, որ 2000 թվականից Հայաստանը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում է եւ այդ ուղղությամբ բավականին մեծ աշխատանք է կատարվել, այնուհանդերձ իրական ժողովրդավարության հաստատման եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան հիմնական օրենք ունենալու համար կարեւոր են իշխանության հավասարակշռման սկզբունքները, ինչպես նաեւ` ոչ միայն հնարավորինս կատարյալ օրենսդրության առկայությունը, այլեւ ժողովրդավարական մթնոլորտը երկրում եւ երաշխիքները, որ ընդունված օրենքները կգործեն:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, ժողովրդավարության հաստատման գործընթացներում կարեւորելով համագործակցությունը Վենետիկի հանձնաժողովի հետ, նշեց, որ նախապես շրջանառվող եւ առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծերը որակական տարբերություններ ունեն, այնուհանդերձ կան մշակման ենթակա խնդիրներ` այդ թվում` դատական իշխանության անկախության, Երեւանի քաղաքապետի ընտրության, իշխանության իրավասությունների տարանջատման հարցերում:
Հավարտ հանդիպման պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց մինչեւ հունիսի վերջը եւս մեկ անգամ վերանայված տարբերակը համատեղ քննարկել Վենետիկի հանձնաժողովի անդամների հետ, ապա լրամշակված տարբերակը հրավիրվելիք արտահերթ նստաշրջանում ընդունել երկրորդ ընթերցմամբ: Հանրաքվեն այդ դեպքում կկայանա հոկտեմբերին:
Իր գոհունակությունը հայտնելով հանդիպումից` պարոն Բուքիքիոն Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին հավաստեց Վենետիկի հանձնաժողովի աջակցությունը եւ համատեղ աշխատանքի մշտական պատրաստակամությունը:

Чтобы была принята по возможности совершенная Конституция
Г-н Джованни Букикио отметил, что Армения с 2000 года находится в процессе конституционных перемен и хотя в этом направлении была проделана довольно большая работа, тем не менее для установления реальной демократии и принятия Основного закона, соответсвующего международным стандартам, важны принципы равновесия ветвей власти, а также, наличие не только по возможности совершенного законодательства, но и атмосферы демократии в стране и гарантии, что принятые законы будут действовать.
Предсеадтель НС Артур Багдасарян, подчеркнув важность сотрудничества с Венецианской комиссией в процессе установления демократии, отметил, что между проектами, находящимися в обращении, и проектами, принятыми в первом чтении, имеются качественные различия, и все же есть подлежащие доработке вопросы, в том числе вопросы, касающиеся независимости судебной власти, выборов мэра Еревана и разграничения правомочий власти.
В завершение встречи была достигнута договоренность о совместном с Венецианской комиссией обсуждении пересмотренного варианта Конституции до конца июня, затем принятии доработанного варианта во втором чтении в намеченном внеочередном заседании. В этом случае референдум состоится в октябре.
Г-н Букикио, выразив удовлетворение от встречи, заверил Председателя НС Артура Багдасаряна в содействии Венецианской комиссии и постоянной готовности к совместной работе.