ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 6-ին ընդունել է Արցախի Հանրապետության «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ նման հանդիպումները պետք է ավելի հաճախակի տեղի ունենան եւ Հայաստանի Հանրապետության ու Արցախի Հանրապետության օրակարգերի անընդհատ սինխրոնացումը եւ ներդաշնակեցումը պետք է իրենց ամենօրյա գործունեության մի մասը լինեն: ՀՀ ԱԺ նախագահն արձանագրել է, որ Հայաստանի կողմից տարբեր ուղղություններով Արցախին հատկացվող ծրագրերը շեշտակիորեն աճել են՝ սկսած պաշտպանության ոլորտից վերջացրած սոցիալական զանազան ծրագրերով, եւ այս ջանքերը պետք է կրկնապատկվեն ու եռապատկվեն: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ժամանակն է՝ տարբերակելու զանազան ինֆորմացիոն մանիպուլյացիաներն իրական գործընթացներից: Նա խոսել է Արցախում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների մասին, որոնց ընթացքում առաջին անգամ ՀՀ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների կողմից դիտորդական առաքելություն իրականացվեց եւ որոնք, չնայած որոշ ապոկալիպտիկ կանխատեսումների, ճիշտ հակառակը ցույց տվեցին՝ հերթական անգամ ապացուցվեց, որ Արցախում ազատ, անկախ, ժողովրդավարական ընտրություններ են անցկացվում: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է, որ Արցախում եկող տարի սպասվող նախագահական ընտրությունները եւս պետք է լինեն չափազանց թափանցիկ, ազատ, արդար, մրցակցային, ոչինչ չպետք է ստվերի այս ընտրությունների ժողովրդական բնույթը: «Եւ, ինչպես ասում են, թող հաղթի նա, ով կհավաքի Արցախի ընտրողների առավելագույն ձայները, ու մենք այս հարցում միանշանակ աջակցելու ենք Արցախին եւ կանգնած ենք արցախցիների կողքին»,- շեշտել է Արարատ Միրզոյանը:
«Ազատ հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման նախաձեռնության համար, նշել է, որ սա խմբակցության ձեւաչափով առաջին հանդիպումն է, եւ Արցախում սպասվող համապետական ընտրություններից առաջ հայաստանյան քաղաքական ուժերի հետ շփումը կարեւոր ու անհրաժեշտ է: Նա համաձայնել է, որ Արցախում եկող տարի սպասվող համապետական ընտրության արդյունքների վերաբերյալ ոչ մի կասկած չպետք է լինի: Նա ողջունել է ՀՀ-ի դիտորդական մասնակցությունը՝ շեշտելով, որ դա առաջին հերթին կարեւոր է Արցախի ժողովրդի համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններն անշրջելի են, ՀՀ իշխանություններն ունեն անհրաժեշտ կամք եւ վճռականություն՝ ժողովրդավարական բոլոր բարեփոխումներն իրականացնելու համար: «Բոլոր այն ուժերը, որոնք կկանգնեն այս փոփոխությունների ճանապարհին, կխոչընդոտեն ժողովրդավարական բարեփոխումները եւ կփորձեն Հայաստանը հետ քաշել հետադիմության շրջապտույտի մեջ, կխոչընդոտեն Հայաստանի զարգացումը, վստահ եմ, քաղաքացիների գնահատմամբ, կհայտնվեն պատմության անցքերում, բայց ոչ ներկայում կամ ապագայում»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Արայիկ Հարությունյանը երկրորդել է, որ իրենք եւս շահագրգռված են ինտեգրման նոր հարթություն տեղափոխվելու առումով:

6 ноября Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе с лидером партии Республики Арцах “Азат Айреник” (“Свободная Родина”) А.Арутюняном.
Приветствуя членов делегации, А.Мирзоян отметил, что подобные встречи должны быть более частыми, а постоянная синхронизация и гармонизация повесток дня РА и Республики Арцах – частью их повседневной деятельности. Спикер НС РА констатировал, что программы Армении для Арцаха заметно увеличились, начиная с оборонной сферы и кончая различными социальными программами, и эти усилия должны быть удвоены-утроены. А.Мирзоян отметил, что пора различать разнообразные информационные манипуляции от реальных процессов. Он коснулся выборов органов местного самоуправления в Арцахе, в ходе которых впервые институтами гражданского общества Республики Армения  была осуществлена наблюдательная миссия и которые, несмотря на определенные апокалиптические прогнозы, показали прямо обратное – в очередной раз было доказано, что в Арцахе проводятся свободные, независимые, демократические выборы. В этом контексте А.Мирзоян подчеркнул, что ожидающиеся в следующем году президентские выборы в Арцахе также должны быть крайне прозрачными, свободными, справедливыми, конкурентными – ничто не должно бросить тень на народный характер этих выборов.   “И, как говорят, пусть победит тот, кто наберет наибольшие голоса избирателей Арцаха, и мы в этом вопросе однозначно будем содействовать Арцаху и стоять рядом с арцахцами”, - заявил А.Мирзоян.
Руководитель партии “Азат Айреник” А.Арутюнян, поблагодарив за инициативу встречи, отметил, что это первое общение в формате фракции, и перед предстоящими общегосударственными выборами в Арцахе контакт с политическими силами Армении важен и необходим.   Он согласился, что   никаких сомнений в итогах намеченных на будущий год общегосударственных выборах в Арцахе не должно быть. Лидер партии приветствовал участие наблюдателей РА, подчеркнув, что это в первую очередь важно для народа Арцаха.
Председатель НС особо выделил, что перемены в Армении необратимы, власти РА обладают необходимой волей и решимостью в реализации всех демократических реформ. “Все те силы, которые встанут на пути этих изменений, воспрепятствуют демократическим реформам и попытаются втянуть Армению в водоворот регресса, воспрепятствуют развитию Армении и, уверен, в оценке граждан окажутся на задворках истории, но не в настоящем или грядущем”, - отметил А.Мирзоян.