ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանը նոյեմբերի 7-ին հանդիպել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մոհամմադ Ջավադ Ջամալի Նոբանդեգանիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ Իրանը Հայաստանի համար կարեւորագույն պետություն է եւ կարեւորագույն գործընկեր: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական խորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը վերաբերող, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին ու հակամարտությունների կարգավորմանն առնչվող հարցեր:
Խորհրդարանականները կարեւորել են տարածաշրջանում անվտանգությունը եւ կայուն խաղաղության հաստատումը:
Խոսելով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին՝ Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է հիմնահարցի կարգավորման առնչությամբ հայկական կողմի դիրքորոշումը եւ կարեւորել հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը:
Մոհամմադ Ջավադ Ջամալի Նոբանդեգանին նշել է, որ Իրանում հետեւում են Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին եւ դրական գնահատում հեղափոխությունից հետո իրականացվող փոփոխությունները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանականների դերը համագործակցության տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ակտիվացման կապակցությամբ:

7 ноября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян и член комиссии Т.Айрапетян встретились с делегацией, возглавляемой заместителем председателя Комиссии по безопасности и внешней политике парламента ИРИ Мохаммадом Джавадом Джамалом Нобандегани.
Приветствуя гостей, Р.Рубинян отметил, что Иран для Армении – важнейшее   государство и важнейший партнер. В этом контексте председатель комиссии подчеркнул необходимость активизации межпарламентских контактов.
В ходе встречи обсуждены вопросы развития армяно-иранского парламентского сотрудничества, а также проблемы урегулирования региональных конфликтов.
Парламентарии особо выделили утверждение мира и безопасности в регионе.
Коснувшись урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, Р.Рубинян представил позицию армянской стороны и подчеркнул важность прилагаемых усилий по исключительно мирному разрешению проблемы.
Мохаммад Джавад Джамал Нобандегани отметил, что в Иране следят за событиями в Армении и положительно оценивают осуществляемые после революции изменения.
В завершение встречи стороны подчеркнули роль парламентариев двух стран в оживлении взаимодействия в различных сферах.