Նոյեմբերի 8-10-ը ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գերմանիայի Միջազգային Համագործակցության ընկերության  (GIZ/ԳՄՀԸ) «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հետ համագործակցությամբ Ծաղկաձորում կազմակերպել են «Պետական պարտք, ծրագրային բյուջետավորում եւ կանանց ու տղամարդկանց կարիքների զգայուն բյուջե» խորագրով աշխատաժողով:
Մասնակցել են ԱԺ մշտական հանձնաժողովների եւ խմբակցությունների պատգամավորներ, փորձագետներ, պատգամավորի օգնականներ, աշխատակազմի եւ ԳՄՀԸ ներկայացուցիչներ:
Աշխատաժողովին բացման խոսքով հանդես են եկել ԱԺ հաշվեքննության եւ աուդիտի ենթահանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Ուլիխանյանը եւ ԳՄՀԸ ,Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասումե ծրագրի տարածաշրջանային ղեկավար Յենս Պետերսեն-Թումզերը, այնուհետեւ ելույթ է ունեցել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը:
Զեկույցներով հանդես են եկել նաեւ ԳՄՀԸ-ի կողմից հրավիրված փորձագետներ Արտակ Քյուրումյանը, Կարինե Հարությունյանը եւ Մուշեղ Թումասյանը:
Աշխատաժողովի նպատակն էր Ազգային ժողովում ընթացող բյուջետային քննարկումների ընթացքում առավել մանրամասն անդրադառնալ բյուջետային գործընթացի առանցքային մի քանի հարցերի օրենսդրական կարգավորումներին, առկա առաջատար միջազգային փորձին: Մասնավորապես քննարկվել են Հայաստանի կողմից պետական պարտքի կառավարման գործընթացում ՀՀ կառավարության եւ Ազգային ժողովի լիազորություններին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ դիտարկվել են ներկա փուլում պետական պարտքի բացարձակ եւ հարաբերական ցուցանիշները:
Մասնակիցներն անդրադարձել են 2019 թվականից պաշտոնապես ներդրված ծրագրային բյուջետավորման գործընթացներին, գնահատել առկա խնդիրները, ինչպես նաեւ խոսել «Կանանց եւ տղամարդկանց կարիքների նկատմամբ զգայուն բյուջե» հասկացության մասին, որը համեմատաբար նոր տեսություն է, որի նպատակն է հանրային ֆինանսների պլանավորման գործում պետության կողմից կանանց եւ տղամարդկանց նկատմամբ հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերելը:
Մասնակիցները բարձր են գնահատել ԳՄՀԸ «Հանրային ֆինանսաների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հետ համագործակցությունը եւ կարեւորել խորհրդարանի կողմից բյուջետային վերահսկողության իրականացումը, այդ թվում՝ հանրային ֆինանսների արդյունավետ կառավարմանն ուղված համատեղ ջանքերը:

On November 8-10, the RA National Assembly Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs organized a workshop on Public Debt, Gender Sensitive Budgeting (or budgeting sensitive to needs of women) in Tsaghkadzor with the cooperation of the programme of the GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit/ German International Cooperation Company) Public Finance Management in the South Caucasus.
Deputies of the NA Standing Committees and Factions, experts, the deputy’s assistants, representatives of the Staff and the GIZ took part in it.
The Chair of the NA Audit Sub-Committee Tigran Ulikhanyan and the Regional Head of the Programme in the GIZ Public Finance Management in the South Caucasus Jens Petersen-Thumser made opening remarks. Afterwards the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Mane Tandilyan delivered a speech.
Experts Artak Kyurumyan, Karien Harutyunyan and Mushegh Tumasyan invited by the GIZ also made reports.
The goal of the workshop was to touch upon the legislative regulations of a number of key items of the budgetary process and the existing leading international experience during the ongoing budgetary debates in the National Assembly. They particularly discussed issues on the authorities of the RA Government and the National Assembly in the state debt management process by Armenia, as well as observed the absolute and relative indices of the state debt at the present phase.
The participants have referred to the programme budgeting processes officially invested since 2019, have evaluated the existing problems, as well as have talked about the notion Budgeting Sensitive to Needs of Men and Women which is comparatively new theory, and its goal is showing balanced approach to men and women by the state in public finance planning.
The attendees highly assessed the cooperation with the GIZ Public Finance Management in the South Caucasus and emphasized the implementing of budgetary control by the parliament, including the joint efforts aimed the effective public finance management.