Ազգային ժողովում հյուրընկալվել են մի շարք մարզերի դպրոցների աշակերտներ
Նոյեմբերի 14-ին «Բաց դաս»-ի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողով են այցելել Հայաստանի մի շարք մարզերի  դպրոցների աշակերտներ եւ ուսուցիչներ:
Արարատի մարզի Մասիս քաղաքի թիվ 3 դպրոցի աշակերտների եւ ուսուցիչների հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը:
Նա կարեւորել է որակյալ կրթություն ունենալը եւ նշել, որ կրթված մարդն ավելի հեշտ է հաղթահարում ցանկացած դժվարություն: «Դժվարությամբ ձեռք բերված հաղթանակների բերկրանքն ավելի մեծ է»,- ասել է պատգամավորը:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափով ընթացող հանդիպման ընթացքում Ռուստամ Բաքոյանը պատասխանել է աշակերտների հնչեցրած` կրթական համակարգին, դպրոցների հիմնանորոգմանը, Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին վերաբերող հարցերին: Անդրադառնալով մեր երկրում իրականացված Թավշյա հեղափոխությանն ու իրականացվող ժողովրդավարական գործընթացներին՝ պատգամավորը նշել է, որ Հայաստանը աշխարհի ամենաժողովրդավարական երկրների ցանկում է:
Աշակերտները հետաքրքրվել են  օրենսդիր մարմնի գործառույթներով, ինչպես նաեւ  պատգամավորի գործունեությամբ: Ռուստամ Բաքոյանը պատրաստակամություն է հայտնել այցելելու դպրոց եւ նախանշված հարցերի վերաբերյալ անցկացնել «Բաց դաս»:
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում օրենսդիր մարմին են այցելել նաեւ «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության Շիրակի մարզի ներկայացուցիչները եւ Գեղարքունիքի մարզի Սեւան համայնքի Վլադիմիր Կարապետյանի անվան թիվ 3 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու մանկավարժները։
«Բաց դաս»-երը վարել են ԱԺ պատգամավորներ Նազելի Բաղդասարյանը եւ ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը։
Շիրակի մարզից ընտրված պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանն անդրադարձել է 2020թ--ի պետական բյուջեի նախագծին, ներկայացրել նախագծի մշակման, քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերը։ Նրա համոզմամբ՝ ընթացիկ տարվա բյուջեն աննախադեպ է հարկերի հավաքագրման տեսանկյունից, ինչը հնարավորություն է տվել գալիք տարվա երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթում ներառել բարձր եկամուտներ եւ ծախսեր։ Կարեւոր է համարվել կենսաթոշակների եւ աշխատավարձերի նախատեսվող բարձրացումը։
Անդրադառնալով օրենդրական բարեփոխումներին՝ նա ընդգծել է Սահմանադրության, Ընտրական օրենսգրքի, Կուսակցությունների մասին օրենքի առաջիկայում նախատեսվող փոփոխությունների եւ նոր Քրեական օրենսգրքի մշակման կարեւորությունը։ «Օրենսդրական բարեփոխումները միտված են գործարարության գործունեության թափանցիկության եւ հաշվետվողականության բարձրացմանը»,- ասել է Նազելի Բաղդասարյանը։ Նա դպրոցականներին խորհուրդ է տվել երբեք չփոխել սեփական արժեհամակարգը եւ լինել սկզբունքային։
Վարազդատ Կարապետյանն աշակերտներին ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, մշտական եւ ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողովների գործառույթները, օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակման, քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերը։ Նա անդրադարձ է կատարել բնապահպանական հարցերին, կարեւորել խմելու ջրի եւ օդի մաքրության պահպանումը, ինչպես նաեւ տեղեկացրել է, որ Եվրամիության հետ իրականացվում է ծրագիր, որով փորձ է արվում նվազեցնել եւ կանխել շահագործվող հանքերի պատճառած բնապահպանական վնասները։ «Ձեր ապագան կապված է օդի եւ ջրի մաքրության պահպանման հետ»,- ասել է մշտական հանձնաժողովի նախագահը։
Խորհրդարան այցելած հյուրերը ԱԺ նիստերի  դահլիճի օթյակից հետեւել են հերթական նիստի աշխատանքներին, ԱԺ թանգարանում ծանոթացել օրենսդիր իշխանության պատմությանը։

Pupils of a Number of Marzes Hosted in National Assembly
On November 14, within the framework of the Open Lesson the pupils and teachers of schools of a number of marzes of Armenia visited the RA National Assembly.
The deputy of the RA NA My Step Faction Rustam Bakoyan met with the pupils and teachers of School N 3 of Masis town of Ararat Marz.
He has highlighted the fact of having qualified education and has noted that the educated person easily overcomes any difficulty. “The joy of victories reached with difficulty is bigger,” the MP said.
During the meeting going on in Q & A format Rustam Bakoyan answered to the pupils’ questions regarding the educational system, the capital repairing of schools and the ongoing reforms in Armenia. Touching upon the Velvet revolution implemented in our country and the democratic process the MP has noted that Armenia is on the list of the most democratic countries of the world.
The pupils were interested in the functions of the legislative body, as well as the MP’s activity. Rustam Bakoyan expressed readiness to visit the school and conduct an Open Lesson on the indicated questions.
Within the framework of the RA NA Open Lesson representatives of Shirak Marz of the organization Youth Achievements of Armenia and the pupils and pedagogues of Vladimir Karapetyan N 3 Basic School of Sevan Community of Gegharkunik Marz also visited the legislative body.
The NA deputy Nazeli Baghdasaryan and the Chair of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Varazdat Karapetyan conducted the Open Lessons.
The MP from Shirak Marz Nazeli Baghdasaryan referred to the draft state budget for 2020, presented the procedures for the draft revision, debate and adoption. To her conviction, the current budget is unprecedented in terms of the tax collecting, which gives an opportunity to include high incomes and expenditures in the basic financial document of the country for the coming year. The rise of the pensions and salaries being designed was considered important.
Regarding the legislative reforms, she underlined the importance of the Constitution, the Electoral Code, the law on Parties being envisaged in the near future and the importance of the revision of the new Criminal Code. “The legislative reforms are aimed at the rise of the transparency and accountability of the business activity,” Nazeli Baghdasaryan said. She advised the schoolchildren never to change their own value of systems and follow their principles. Varazdat Karapetyan presented to the pupils the structure of the parliament, the functions of the Standing and Ad hoc Committees, the procedures for the draft revision, debate and adoption. He has reflected upon the environmental issues, emphasized the reservation of drinking water and cleanness of air, as well as has informed that a programme is implemented with the European Union, which tries to reduce and prevent the ecological damages caused to the operating mines. “Your future is connected with the cleanness of air and water,” the Chair of the Standing Committee said.
The guests who visited the parliament followed the works of the regular sitting from the box of the NA Session Hall and got acquainted with the history of the legislative power in the NA Museum.