«Աշխարհաքաղաքական գործընթացներին պետք է արձագանքենք միասնական». Վահե Էնֆիաջյան
Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում նոյեմբերի 19-ին կայացել է «Խորհրդարանական խմբակցությունների փոխգործակցության դերը քաղաքական կուսակցություններում եւ դաշինքներում՝ ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական համագործակցության մեջ» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովը:
Աշխատանքային քննարկումները միտված են եղել միջկուսակցական եւ միջխորհրդարանական փոխգործակցության ամրապանդմանը:
Համաժողովին ելույթ է ունեցել  ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը:
«Տիկնայք եւ պարոնայք, «Խորհրդարանական խմբակցությունների փոխգործակցության դերը քաղաքական կուսակցություններում եւ դաշինքներում` ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական համագործակցության մեջ» միջազգային խորհրդաժողովի հարգելի մասնակիցներ, հարգելի Սերգեյ Իվանովիչ, շնորհակալություն եմ հայտնում միջազգային խորհրդաժողովին հրավիրելու համար: Ողջունում եմ Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի բոլոր ներկաներին:
Հարգելի գործընկերներ, մեր միջեւ սերտ դաշնակցային, միջկուսակցական եւ միջխորհրդարանական հարաբերություններ են, որոնք բնութագրվում են փոխադարձ այցելությունների եւ հանդիպումների մեծ ինտենսիվությամբ՝ ամենաբարձր մակարդակներում:
Երկու բարեկամ երկրների միջեւ կնքվել են ավելի քան 250 միջպետական, միջկառավարական եւ միջգերատեսչական պայմանագրեր եւ համաձայնագրեր՝ ներառյալ Բարեկամության պայմանագիրը:
Սիրելի ընկերներ, այս տարի լրացավ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության եւ «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության համագործակցության հուշագրի ստորագրման 10 տարին: Մեր կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը բազմիցս շեշտել է, որ ժամանակն է ամրապնդել մեր բարեկամական հարաբերությունները, եւ որ մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր նախագծերը, ծրագրերը եւ աջակցությունը, քանի որ նման հարաբերությունները նպաստում են մեր երկրների բարգավաճմանը:
Մեր համագործակցությունն առաջնային է եւ ռազմավարական մոտեցում ունի: Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 12-ին՝ պարոն Նեւերովի գլխավորությամբ պաշտոնական այցի ընթացքում համաձայնություն է ձեռք բերվել ստեղծելու աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի միջխմբակային եւ միջկուսակցական կապերի, երիտասարդական ծրագրերի, ինչպես նաեւ միջազգային վայրերում գործընկերության խնդիրների լուծմամբ:
Աշխարհը զարգանում է, եւ այն խնդիրները, որոնց առջեւ մենք կանգնած ենք, նույնպես զարգանում են: Եվ ցանկացած դժվարություն կարելի է հաղթահարել միայն միասնական եւ գրագետ աշխատանքի շնորհիվ: Աշխարհաքաղաքական զարգացումները մեզ ասում են, որ մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած տեսակի փոփոխության:
Վերոնշյալը նաեւ բարձրաձայնել եմ սեպտեմբերի 27-28-ը Կալինինգրադում տեղի ունեցած՝ «Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության ամրապնդման հեռանկարները եւ հնարավորությունները» միջազգային գիտաժողովի իմ զեկույցում: Հիշեցնեմ, որ գիտաժողովին մասնակցում էին անվտանգության փորձագետներ, ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ միջազգային անվտանգության համագործակցության կառույցներ,  ավելի քան 30 եվրոպական պետություններ: Երկօրյա ակտիվ քննարկումներ տեղի ունեցան տարբեր երկրների քաղաքական կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Այնուհետեւ իմ եւ գործընկերներիս գաղափարները տեղ գտան՝ «21-րդ դարի Եվրոպայում անվտանգությունն ու համագործակցությունը» փաստաթղթերի հոդվածների ժողովածուի մեջ: Պարոն Կլիմովը կհաստատի, որ այսպիսի միջոցառումը թույլ է տալիս իրավիճակը դիտարկել այլ տեսանկյունից եւ գտնել նոր առաջարկներ եւ տեսլականներ:
Հարգելի գործընկերներ, մենք մշտապես կարեւորում ենք մեր համագործակցությունը, որը զարգանում է ամենաբարձր մակարդակով՝ մեր կուսակցության նախագահի՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ, փոխնախագահների, երկու հանձնաժողովների նախագահների եւ երկու կողմերի կուսակցական կառույցների ղեկավարների:
Վստահ եմ, որ պետք է ամրապնդենք երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը՝ դաշնակցային լայն փոխգործակցության, բոլոր ոլորտներում հարաբերությունների ինտենսիվ խորացման, կայուն խաղաղության, երաշխավորված անվտանգության ապահովման միջոցով, ինչպես Կովկասի տարածաշրջանում, այնպես էլ  ամբողջ աշխարհում:
Հարգելի գործընկերներ, թույլ տվեք եւս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել հրավերի եւ վստահության համար. այս խորհրդաժողովը լավագույն հարթակներից մեկն է միջխմբակցային եւ միջկուսակցական համագործակցությանն առնչվող հարցերի քննարկման համար:

Vahe Enfiajyan: We Should Jointly React to Geopolitical Processes
On November 19, in the capital of the Russian Federation Moscow the International Conference on the theme Role of Interaction between the Parliamentary Factions of Political Parties and Allies in Inter-Parliamentary Cooperation of the CIS Countries was held.
The working discussions were aimed at strengthening of the inter-party and inter-parliamentary cooperation.
The RA NA Vice President, the Deputy Chairman of the Prosperous Armenia Party Vahe Enfiajyan delivered a speech in the conference.
“Ladies and gentlemen, dear participants of the International Conference on the theme Role of Interaction between the Parliamentary Factions of Political Parties and Allies in Inter-Parliamentary Cooperation of the CIS Countries, dear Sergey Ivanovich, I thank you for inviting me to the International Conference. I welcome all the attendees of the State Duma of the Russian Federation.
Dear colleagues, we have close ally, inter-party and inter-parliamentary relations which are characterized with great intensiveness of mutual visits and meetings at the highest levels.
More than 250 inter-state, inter-governmental and inter-institutional treaties and agreements, including the Friendship Treaty were signed between two friendly countries.
Dear friends, this year we marked the ten years of signing the Memorandum of Cooperation between the Prosperous Armenia Party and Yedinaya Rossia (United Russia) Party. The Chairman of our party Gagik Tsarukyan has repeatedly stressed that it is time to strengthen our friendly relations, and we are ready to continue our projects, programmes and support, as such relations promote the prosperity of our countries.
Our cooperation is prior and has strategic approach. On October 12 of this year during the official visit of the delegation led by Mr Neverov an agreement was reached to create a working group, which would be involved with inter-faction and inter-party relations, youth programmes, as well as the solution of the partnership problems in the international venues.
The world develops, and the problems which we face also develop. And we can overcome any difficulty only due to united and literate work. The geopolitical developments tell us that we should always be ready for any kind of change.
I have also voiced about the above mentioned in my report of the International Conference the Prospects and Opportunities for Strengthening Security and Cooperation in Europe held in Kaliningrad on September 27-28. I will remind you that experts on security, organizations of Russia and international security cooperation, more than 30 European states took part in the Conference. Two-day active discussions took place with the participation of the representatives of political structures of different countries.
Afterwards my ideas and my colleagues’ ideas were mentioned in the collection of the documents, articles the Security and Cooperation in 21st Century Europe. Mr Klimov will confirm that such event allows observing the situation from other viewpoint and find new proposals and visions.
Dear colleagues, we always highlight our cooperation which develops at the highest level led by the Head of the Prosperous Armenia Faction Gagik Tsarukyan, Deputy Chairs, the two Committee Chairs and the heads of the two sides’ party structures.
I am sure that we should strengthen the friendship between the two countries’ peoples through ally wide cooperation, the intensive deepening of relations in all spheres, stable peace and the guaranteed security provision in the Caucasus Region, as well as in the whole world.
Dear colleagues, let me once again thank you for the invitation and trust: this Conference is one of the best platforms for the discussion of the issues on inter-faction and inter-party cooperation.