Նոյեմբերի 21-ին Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ խորհրդին են ներկայացվել Ղազախստանում տեղի ունեցած նախագահական եւ Բելառուսում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական առաքելությունների զեկույցները:
Քննարկվել են հաջորդ տարի ԱՊՀ երկրներում տեղի ունենալիք համապետական ընտրություններում դիտորդական առաքելությունների ժամանակացույցը, Մեծ հայրենական պատերազմի 75-ամյակին նվիրված միջոցառումների ցանկը:
Խորհուրդը հաստատել է նոյեմբերի 22-ին անցկացվող ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիստի օրակարգը:
Արարատ Միրզոյանի առաջարկությամբ կոմիտեներում հավելյալ քննարկման ներկայացնելու համար լիագումար նիստի օրակարգից հանվել է էքստրեմիզմի բռնի դրսեւորման եւ ահաբեկչության պարագայում միջազգային հումանիտար իրավունքի գործադրման վերաբերյալ փաստաթուղթը:

On November 21, in Saint Petersburg the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan participated in the Meeting of the CIS Inter-Parliamentary Assembly Council.
Among other issues, the reports on the IPA CIS Observation Missions in the presidential elections in Kazakhstan and in the parliamentary elections in Belarus were presented to the Council.
The schedule of the Observation Missions in the national elections to be held in the CIS countries next year, and the list of the events dedicated to the 75th anniversary of the Great Patriotic War were discussed.
The Council approved the agenda of the IPA CIS Plenary Session on November 22.
By Ararat Mirzoyan’s proposal the document on the execution of the international humanitarian law in case of violent extremism and terrorism was removed from the agenda of the plenary session for additional discussion in the committees.