Նոյեմբերի 25-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, խմբի անդամներ Վահե Էնֆիաջյանը, Էդմոն Մարուքյանը եւ Տաթեւիկ Հայրապետյանը  մանրամասներ են ներկայացրել ԱՄՆ կատարած առաջին պաշտոնական այցի վերաբերյալ:
Լիլիթ Մակունցը խոսել է ԱՄՆ-ի Սենատում եւ Ներկայացուցիչների պալատում տեղի ունեցած հանդիպումների, կոնգրեսականների հետ հաստատած կապերի մասին: Բարեկամական խմբի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ առանձին փորձագետների հետ հանդիպումներին՝ դրանք գնահատելով բավականին հետաքրքիր:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունները եւ համագործակցությունն ինստիտուցիոնալ մակարդակի վրա բարձրացնելուն առնչվող հարցեր: ՀՀ ԱԺ բարեկամական խումբը հանդես է եկել առաջարկով՝ թե Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի եւ թե մյուս կառույցների հետ ստորագրել փոխգործակցության հուշագիր՝ մասնավորապես մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղություններով:
Հայ խորհրդարանականները Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի  գործընկերներին նաեւ առաջարկել են ընդունել Հայաստանին աջակցող ակտ, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները խորհրդարանական հարթակում կունենան մի շարք ուղղություններով եւ ձեւաչափերով ամրակայուն փաստաթուղթ: Առաջարկը, ըստ Լիլիթ Մակունցի, ողջունել են ԱՄՆ գործընկերները: «Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունի հետ պատրաստվում ենք առաջ տանել այս գաղափարը եւ այն կյանքի կոչել: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատել այդ ուղղությամբ»,-նշել է բարեկամական խմբի ղեկավարը: Այցից հետո հայ խորհրդարանականները պատրաստվում են գրավոր առաջարկներ ուղարկել կոնգրեսականին:
Էդմոն Մարուքյանը կարեւորել է HDP (House democracy partnership)  ձեւաչափով համագործակցության խորացումը եւ ինստիտուցիոնալ մակարդակում հարաբերությունների զարգացումը: Նա այցը գնահատել է շատ հաջողված:
Վահե Էնֆիաջյանն ընդգծել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները ինստիտուցիոնալ մակարդակի հասցնելը եւ կարեւորել բոլոր հարթակներում արդարացի եւ հայանպաստ որոշումներ եւ լուծումներ ունենալը:
Տաթեւիկ Հայրապետյանը տեղեկացրել է, որ այցի ընթացքում հանդիպումներ են եղել նաեւ վերլուծական տարբեր կենտրոններում. վերլուծաբանների շրջանում մեծ է եղել հետաքրքրությունը Հայաստանի ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ:
Արցախյան հիմնահարցի առնչությամբ հայ խորհրդարանականները հստակ շեշտադրումներ են արել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից մեկն է: Լիլիթ Մակունցը նշել է, որ իրենք հրավիրել են կոնգրեսականներին Արցախի Հանրապետությունում կայանալիք համապետական ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար:
Հայ-ամերիկյան հարաբերությունների համատեքստում հայ խորհրդարանականները կարեւորել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ընդգծել, որ այդ կապերի շրջանակը պետք է ընդլայնել՝ ներառելով հայաստանյան օրակարգը:

At November 25 press conference, the Head of the RA NA Armenia-US Friendship Group Lilit Makunts, members of the RA NA Armenia-USA Friendship Group, members of the Group Vahe Enfiajyan, Edmon Marukyan and Tatevik Hayrapetyan presented details on their first official visit to the United States.
Lilit Makunts spoke about meetings held in the U.S. Senate and House of Representatives and ties established with Congress Members. The head of the Friendship Group also touched upon the meetings with certain experts, considering them quite interesting.
During the meetings issues on raising the Armenian-American relations and cooperation to institutional level were discussed. The RA NA Friendship Group made a proposal to sign a Memorandum of Cooperation with the Armenian National Committee of America (ANCA) and other structures, particularly in the spheres of human rights, strengthening of democratic institutions, as well as prevention of corruption.
The Armenian parliamentarians also proposed to their colleagues of the Senate and House of Representatives to pass an act in support of Armenia, as a result of which the Republic of Armenia and the United States would have a firm document in a number of directions and formats on the parliamentary platform. According to Lilit Makunts, the proposal was welcomed by the U.S. partners. “We are going to push this idea forward with Congressman Frank Pallone, and bring it to life. An agreement has been reached to work in that direction,” the Head of the Friendship Group noted. After the visit the Armenian parliamentarians are going to send written proposals to the Congressman.
Edmon Marukyan highlighted the deepening of cooperation in the HDP (House Democracy Partnership) format and development of relations at institutional level. He evaluated the visit very successful.
Vahe Enfiajyan underlined the importance of bringing relations with the U.S. to institutional level and emphasized making fair and pro-Armenian decisions and solutions on all platforms.
Tatevik Hayrapetyan informed that during the visit meetings were held in different analytical centers: there was a growing interest in the inner-political and foreign political developments in Armenia.
The Armenian parliamentarians made clear emphasis on the Artsakh issue, taking into consideration that the U.S. is one of the Co-Chairing countries of the OSCE Minsk Group. Lilit Makunts noted that they invited the Congress members to carry out an observation mission during the national elections in Artsakh Republic.
In the context of the Armenian-American relations, the Armenian parliamentarians attached importance to the recognition of the Armenian Genocide, underscored that the scope of these ties should be expanded, including the Armenian agenda.