ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Շվեդիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանը եւ խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Տիգրան Գալստյանը դեկտեմբերի 4-ին հանդիպել են Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության միջազգային զարգացման համագործակցության գլխավոր տնօրեն Յոհաննես Օլյելունդի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հռիփսիմե Գրիգորյանը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում, նշել է, որ Շվեդիան կարեւոր գործընկեր է Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհին: Պատգամավորը հատկապես կարեւորել է Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալության հետ այս տարվա հունիսից արդեն երկկողմ ձեւաչափով համագործակցությունը: Ընդգծելով ծրագրի 3 հիմնական ուղղությունների՝ շրջակա միջավայրի պահպանության, տնտեսական ինտեգրացիայի եւ  ժողովրդավարական բարեփոխումների կարեւորությունը, Հռիփսիմե Գրիգորյանը նշել է, որ ներկայում մշակվող ճանապարհային քարտեզի աշխատանքների օրենսդրությանն առնչվող հարցերում կընդգրկվեն նաեւ Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի եւ այլ պատգամավորներ:
Անդրադառնալով «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրին՝ Հռիփսիմե Գրիգորյանը խոսել է ծրագրի բաղադրիչների, այդ թվում՝ Ազգային ժողովի հետազոտական կարողությունների զարգացման, կանանց իրավազորման եւ հետօրենսդրական վերահսկողության մասին եւ կարեւորել այս փուլում ընթացող կարիքների գնահատման գործընթացը:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Տիգրան Գալստյանը նշել է, որ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը  նպաստելու է խորհրդարանի վերահսկողական, ընտրողների հետ աշխատանքի, նրանց հետ կապի, Ազգային ժողովի աշխատակազմի եւ հանձնաժողովների հետազոտական ու վերլուծական կարողությունների ուժեղացմանը: Տիգրան Գալստյանը կարեւորել է խորհրդարանում ժամանակակից տեխնիկայով հագեցած Փորձագիտական վերլուծական  կենտրոն, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային  գրադարան ունենալու անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ, այդ ուղղությամբ արդեն իսկ գործուն քայլեր են արվում:
Հանդիպման ընթացքում եւս մեկ անգամ հաստատվել է նախանշված համատեղ ծրագրերն իրականացնելու, համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:

Р.Григорян и Т.Галстян приняли делегацию МИД Швеции
4 декабря председатель группы дружбы Армения – Швеция Р.Григорян и руководитель-генеральный секретарь   Аппарата НС Т.Галстян встретились с делегацией, возглавляемой генеральным директором по развитию международного сотрудничества МИД Королевства Швеция Йоханнесом Олелундом.
Р.Григорян, приветствуя членов делегации в парламенте, отметила, что Швеция – важный партнер в проводимых в Армении демократических реформах. Депутат выделила налаженное с июня этого года сотрудничество в двустороннем формате с Агентством международного развития Швеции. Подчеркнув 3 основных направления программы (охрана окружающей среды, экономическая интеграция, демократические реформы) Р.Григорян   отметила, что по вопросам законодательства в работу по разработке дорожной карты будут вовлечены как члены группы дружбы Армения – Швеция, так и другие депутаты.
Коснувшись программы “Новая Армения – современный парламент”, Р.Григорян представила компоненты программы (развитие исследовательских возможностей НС, компетенция женщин, постзаконодательный контроль), подчеркнула важность на данном этапе процесса оценки текущих потребностей.
Руководитель-генеральный секретарь   Аппарата НС Т.Галстян отметил, что программа “Новая Армения – современный парламент” посодействует усилению надзорной функции НС, работы с избирателями и связей с ними, аналитико-исследовательских возможностей аппарата и комиссий парламента. Т.Галстян подчеркнул необходимость создания в парламенте оснащенного современной техникой экспертно-аналитического центра, а также электронной библиотеки, отметив, что в этом направлении   уже предпринимаются действенные шаги.
В ходе встречи вновь подтверждена готовность к реализации намеченных совместных программ, продолжению сотрудничества.