ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 5-ին ընդունել է Գվատեմալայի Հանրապետության խորհրդարանի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Գվատեմալայի հետ հարաբերությունների զարգացումը: ԱԺ նախագահը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ իրավապայմանագրային դաշտի ձեւավորումը: «Հատկանշական է, որ մենք պլանավորում ենք ստորագրել համաձայնագիր երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ եւ վստահ եմ, որ այդ համաձայնագիրը չի լինի զուտ խորհրդանշական փաստաթուղթ, այլ իսկապես հարաբերությունների զարգացման հիմք կհանդիսանա»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով, որ կան բազմաթիվ ուղղություններ, որտեղ հարաբերությունների զարգացման ներուժ կա, ինչպես նաեւ կարեւորել է միջազգային հարթակներում համագործակցությունը: Նա անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին՝ հույս հայտնելով, որ Գվատեմալայի խորհրդարանը պատեհ պահին կմիանա Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած եւ դատապարտած տասնյակ երկրներին: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգայնորեն ճանաչված միակ ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, եւ Հայաստանն իր միջազգային գործընկերներից ակնկալում է պաշտպանել այս ձեւաչափը՝ այդպիսով որդեգրել հավասարակշռված դիրքորոշում այս հարցում:
Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ կարեւորում է Գվատեմալայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների ամրապնդումը: Նա առանձնացրել է համագործակցության մի քանի ոլորտներ, մասնավորապես, կրթության, գյուղատնտեսության եւ զբոսաշրջության ոլորտները, անդրադարձել է իր երկրում վերջին տարիներին տեղի ունեցած զարգացումներին եւ կարեւորել փորձի փոխանակումը Հայաստանի հետ:
Արարատ Միրզոյանն առաջարկել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ստեղծել բարեկամական խմբեր, որոնք ներդրում կունենան հարաբերությունների զարգացման գործում:

А.Мирзоян принял делегацию во главе с первым вице-спикером парламента Республики Гватемала
5 декабря Председатель НС А.Мирзоян принял   делегацию во главе с первым вице-спикером  парламента Республики Гватемала   Фелипе Алехосом Лорензаной.
Приветствуя гостей, А.Мирзоян отметил, что Армения придает важность развитию отношений с Гватемалой. Он выделил необходимость создания договорно-правового поля.   “Примечательно, что мы планируем подписать соглашение между парламентами двух стран и я убежден: документ не будет лишь символическим, а действительно явится основой развития отношений”, - заверил А.Мирзоян, отметив, что есть множество направлений, где налицо потенциал развития связей. Спикер подчеркнул важность сотрудничества на международных площадках. Он обратился к процессу признания Геноцида армян, выразив надежду, что парламент Гватемалы в удобный момент примкнет к десяткам стран, признавших и осудивших преступление века.   На встрече затронута также Нагорно-Карабахская проблема. А.Мирзоян особо выделил, что единственный международно признанный формат мирного урегулирования НК-конфликта – Минская группа ОБСЕ, и Армения ожидает от своих международных партнеров защиты данного формата, тем самым придерживаясь взвешенной позиции в этом вопросе.
Фелипе Алехос Лорензана, поблагодарив  за прием, отметил, что осознает важность укрепления отношений между Гватемалой и Арменией. Он выделил несколько сфер сотрудничества, в частности, образование, сельское хозяйство и туризм, обратился к развитиям последних лет в своей стране и подчеркнул важность обмена опытом с РА.
А.Мирзоян предложил создать группы дружбы между парламентами обеих стран, способные внести вклад в развитие связей.