ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ «Ազգային Արժեք» մշակույթի համահայկական հիմնադրամի համատեղ նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 15-ին Աբովյանի «Կանանց եւ անչափահասների» քրեակատարողական հիմնարկում անցկացվել է «Կյանքը հրաշալի է» միջոցառումը:
Հիմնադրամի եւ խորհրդարանական հանձնաժողովի միջեւ կնքված համագործակցության հուշագրի համաձայն` միջոցառումներ կանցկացվեն Հայաստանի բոլոր ՔԿՀ-ներում, ինչպես նաեւ տարբեր հիվանդանոցներում, որտեղ բուժվում են երեխաներ:
Կանանց եւ անչափահասների քրեակատարողական հաստատությունում անցկացված մշակութային միջոցառման նպատակն էր՝ նկարչության միջոցով ազատությունից զրկվածներին փոխանցել լավատեսություն, ուժ եւ հավատ:
Հայտնի նկարիչ Աշոտ Թադեւոսյանը, ով հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է, կազմակերպել է միաժամանակյա նկարչության սեանս. Աշոտ Թադեւոսյանը նկարել է դատապարտյալ կանանց, իսկ դատապարտյալ կանայք՝ Աշոտ Թադեւոսյանին: Այդ ամենն ուղեկցվել է հայտնի քանոնահարուհի Մարիաննա Գեւորգյանի գեղեցիկ կատարմամբ:
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ «Ազգային Արժեք» մշակույթի համահայկական հիմնադրամի ներկայացուցիչներն ամփոփել են մրցույթի արդյունքները եւ լավագույն նկարների հեղինակ կանայք պարգեւատրվել են մրցանակներով, որոնք հանձնել են Աշոտ Թադեւոսյանը եւ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հանձնաժողովի եւ համահայկական հիմնադրամի հաջորդ միջոցառումը տեղի կունենա «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում:

15 декабря по инициативе Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам и Всеармянского фонда культуры “Азгаин Аржек” (“Национальная ценность”) в Уголовно-исполнительном учреждении (УИУ) для женщин и несовершеннолетних города Абовяна проведено совместное мероприятие “Жизнь прекрасна”.
Согласно Меморандуму о сотрудничестве, заключенному между фондом и парламентской комиссией,   мероприятия будут проводиться во всех УИУ Армении, а также в различных больницах, где лечатся дети.
Цель проведенного в УИУ для женщин и несовершеннолетних культурного мероприятия – посредством рисования вселить в лишенных свободы людей оптимизм, силу  и веру.
Председатель Совета попечителей фонда художник А.Тадевосян организовал сеанс одновременного рисования – он писал заключенных женщин, а последние рисовали самого художника. Творческий с еанс сопровождался мелодичной игрой на каноне М.Геворкян.
Представители Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам и Всеармянского фонда культуры “Азгаин Аржек” обобщили итоги конкурса, авторы лучших работ удостоились наград, врученных им А.Тадевосяном и Н.Зограбян.