Հայտարարությունում ասվում է.
«1990 թվականի հունվարի 13-19-ը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում պետական իշխանությունների իմացությամբ եւ թողտվությամբ իրագործվել է հայ բնակչության համակարգված եւ զանգվածային կոտորած: Էթնիկ հողի վրա իրականացված բռնություններին զոհ են դարձել հարյուրավոր հայեր, թալանի եւ բռնագրավման է ենթարկվել հայերի ունեցվածքը: Ֆիզիկական ոչնչացման անմիջական սպառնալիքի ներքո Բաքվի ավելի քան քառորդ միլիոն տեղահանված հայությունը` որպես փախստական, բնակություն է հաստատել աշխարհի տարբեր երկրներում:
Հայերի զանգվածային կոտորածը Բաքվում արդյունք է դեռեւս 20-րդ դարասկզբին կովկասյան թաթարական ծայրահեղական ուժերի եւ հետագայում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված եւ ցայսօր շարունակվող հայերի նկատմամբ ռասայական խտրականության լայնածավալ քաղաքականության, որը հանգեցրել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայ ազգաբնակչության կտրուկ նվազմանը, իսկ 1980-ական թվականների ավարտին նոր թափ առնելով՝ կենսական վտանգի արդյունքում Բաքվի եւ Ադրբեջանական ԽՍՀ  այլ բնակավայրերի հայ բնակչության վերացմանը:
Արձանագրելով, որ հակառակ միջազգային հանրության եւ իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արձանագրված փաստերի՝ Ադրբեջանի իշխանությունները մինչ օրս ժխտում են իրենց ցեղասպան գործողությունները, նենգափոխում իրողությունները եւ խուսափում պատասխանատվությունից,
Ընդգծելով, որ Ադրբեջանում մինչ օրս շարունակվող պաշտոնական հայատյաց քաղաքականությունը եւ դրա համատեքստում իրականացված այս եւ այլ հանցագործությունները (Սումգայիթի եւ Կիրովաբադի ջարդեր, Արցախի՝ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ հայտնված Մարաղայի գյուղի հայ բնակչության կոտորած, 2016 թվականի ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից իրականացված ռազմական գործողություններ Արցախի քաղաքացիական բնակչության եւ գերեվարված զինծառայողների նկատմամբ), հայկական մշակութային ժառանգության հետեւողական վերացումը, ինչպես նաեւ Արցախի՝ ներկայումս Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո գտնվող տարածքների հայաթափումը, վկայում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների մոտ առկա է իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայերին եւ նրանց գոյության բոլոր հետքերը բնաջնջելու մտադրություն,
Հիմք ընդունելով Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին կոնվենցիայում (9 դեկտեմբերի 1948 թ.), Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում (10 դեկտեմբերի, 1948 թ.), Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայում (21 դեկտեմբերի, 1965 թ.), Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների մասին  միջազգային դաշնագրում (16 դեկտեմբերի 1966 թ.) եւ մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը վերաբերող միջազգային այլ փաստաթղթերում ամրագրված սկզբունքները, որոնք նաեւ ամրագրված են բոլոր ժողովրդավարական պետությունների ներպետական օրենսդրություններում,
Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովը ս.թ. հունվարի 18-ի համատեղ նիստի արդյունքներով՝
Ոգեկոչում է 30 տարի առաջ Բաքվում զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակը եւ բարձրաձայնում հայ բնակչության կորուստների արդարացի հատուցման իրավաչափությունը եւ արդիականությունը,
Դատապարտում է Ադրբեջանական Հանրապետությունում շարունակվող պետական հայատյաց քաղաքականությունը,
Անընդունելի է համարում այլատյացության, ծայրահեղականության ու ահաբեկչության ցանկացած դրսեւորում,
Վերահաստատում է, որ մարդկության դեմ հանցագործությունները չունեն վաղեմության ժամկետ եւ ընդգծում, որ անցյալում կատարված հանցագործությունների դատապարտումը նոր հանցագործությունների կանխարգելման կարեւորագույն գրավականն է,
Կոչ է անում  խորհրդարաններին եւ խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, իրավապաշտպան կառույցներին`
- դատապարտել Բաքվի հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ոճրագործությունները եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, որոնք սպառնալիք են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության եւ զարգացման համար,
- գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանց կանխարգելման ուղղությամբ,
Վերահաստատում է, որ Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետությունները, հանդիսանալով իր հայրենիքում հայ ժողովրդի խաղաղ կենսագործունեության երաշխավորները, պահանջատեր են հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած ոճրագործությունների դատապարտման եւ դրանց զոհերին եւ իրավահաջորդներին արդարացի հատուցում տրամադրելու համար»:

"С 13 по 19 января 1990 г. в столице Азербайджана Баку с ведома и попустительства государственных властей был осуществлен спланированный и массовый погром армянского населения. Сотни армян стали жертвами насилия по этническому признаку, имущество армян было разграблено и конфисковано. Более четверти миллиона армян Баку, депортированных под непосредственной угрозой физического истребления, в качестве беженцев обосновались в различных странах мира.
Массовый погром армян в Баку – результат развязанной экстремистскими силами кавказских татар в начале 20-го века и продолжаемой по сей день властями Азербайджана широкомасштабной политики расовой дискриминации в отношении армян, которая привела к резкому сокращению армянского населения на территориях, подконтрольных Азербайджану, а к концу 1980-х годов, получив новый размах, к исчезновению армянского населения в Баку и других населенных пунктах Азербайджанской ССР вследствие экзистенциальной угрозы.
Констатируя , что вопреки фактам, зафиксированным международным сообществом и правозащитными организациями, азербайджанские власти по сей день скрывают свои геноцидные действия, искажают реалии и уклоняются от ответственности;
Подчеркивая, что официальная антиармянская политика, продолжающаяся в Азербайджане по сей день, эти и прочие преступления, совершенные в ее контексте (погромы в Сумгаите и Кировабаде, резня армянского населения оккупированного Азербайджаном села Марага в Арцахе,  военные преступления, совершенные азербайджанскими вооруженными силами во время агрессии в апреле 2016 года против гражданского населения Арцаха и военнопленных), последовательное уничтожение армянского культурного наследия, а также зачистка от армян оккупированных Азербайджаном в настоящее время территорий Арцаха, свидетельствуют о намерении азербайджанских властей уничтожить армян и все следы их существования на подконтрольных им территориях;
На основании принципов, закрепленных в Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него (9 декабря 1948 года), Всеобщей декларации прав человека (10 декабря 1948 года), Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации (21 декабря 1965 года), Международном пакте о гражданских и политических правах (16 декабря 1966 г.) и в других международных документах, касающихся защиты прав человека и основных свобод, которые также закреплены во внутригосударственных законодательствах всех демократических государств;
Межпарламентская комиссия Армения - Арцах по итогам совместного заседания 18 января этого года:
Чтит память наших соотечественников, погибших в Баку 30 лет назад, и заявляет о законности и актуальности справедливого возмещения потерь армянского населения;
Осуждает антиармянскую государственную политику продолжающуюся в Азербайджанской Республике;
Считает неприемлемым любое проявление ксенофобии, экстремизма и терроризма;
Подтверждает , что преступления против человечества не имеют срока давности, и подчеркивает , что осуждение преступлений, совершенных в прошлом, является важнейшей гарантией предотвращения новых преступлений;
Призывает парламенты и парламентские ассамблеи, международные организации, правозащитные организации:
- осудить преступления, совершенные Азербайджаном против армянского населения Баку и нарушения международного гуманитарного права, которые угрожают не только армянскому народу, но и безопасности, стабильности и развитию всего региона
- принять эффективные меры для их предотвращения
Подтверждает , что Республика Армения и Республика Арцах, являясь гарантами мирной жизнедеятельности армянского народа на своей родине, выступают с требованием осуждения преступлений против армян и предоставления справедливой компенсации жертвам и их правопреемникам".