Հունվարի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանի եւ Նիդերլանդների Թագավորությունում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանի համանախագահությամբ տեղի է ունեցել Հայաստան-Նիդերլանդներ բարեկամության շրջանակի հայկական կողմի անդրանիկ նիստը:
ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրել է, որ բարեկամության շրջանակը ձեւավորվել է 2019թվականի հոկտեմբերին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի` Նիդերլանդների Թագավորություն պաշտոնական այցի ընթացքում: Նպատակն է նպաստել երկու երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական, կրթական ու մշակույթային կապերի խորացմանը:
Կարեւորելով համագործակցության այս հարթակը՝ ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ ապրիլ ամսվա ընթացքում նախատեսվում է ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական  այցը Նիդերլանդների Թագավորություն:
Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան բացումը կնպաստի Հայաստանում տարբեր ծրագրերի իրականացմանը: Այս համատեքստում նա կարեւորել է ֆիլմարտադրության եւ մշակույթի ոլորտներում տարբեր միասնական նախաձեռնությունների իրագործումը:
Նիստի մասնակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ համագործակցության հնարավոր  ուղիների շուրջ: Պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը կարեւորել է մասնավորապես «Կինոյի մասին» օրենքի ընդունումը եւ Հայաստանի կողմից «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի «Մեդիա» բաղադրիչի վավերացումը: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ Նիդերլանդներում արդեն գրանցված է հայ կենդանասերների կազմակերպություն, որն օգնելու է Հայաստանում թափառող կենդանիների համար ապաստարանների ստեղծման եւ տարբեր ծառայությունների մատուցման աշխատանքների կատարմանը:
Նիստի մասնակիցները կարեւորել են նաեւ երկկողմ համագործակցության զարգացումը գյուղատնտեսության բնագավառում, ինչպես նաեւ մշակութային միջոցառումների անցկացումն ու տեղեկատվության փոխանակման անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Բալայանը հորդորել է  բարեկամության շրջանակի հայկական կողմի անդամներին մշակել եւ ներկայացնել երկու երկրների միջեւ համատեղ ծրագրերի իրականացմանն  ուղղված նախաձեռնություններ:

First Sitting of Armenian Side of Armenia-Netherlands Friendship Framework Held
On January 24, the first sitting of the Armenian side of Armenia-Netherlands Friendship Framework was held co-chaired by the RA NA Vice President Alen Simonyan and the RA Ambassador to the Kingdom of the Netherlands Tigran Balayan.
The NA Vice President reminded that the Friendship Framework was formed in October 2019 during the official visit of the RA NA President Ararat Mirzoyan to the Kingdom of the Netherlands. Its aim is to promote the deepening of political, economic, educational and cultural relations between the two countries.
Highlighting this platform of cooperation the NA Vice President has informed that the official visit of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan to the Kingdom of the Netherlands is designed in April.
According to Alen Simonyan, the opening of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands to Armenia will promote the implementation of different programmes in Armenia. In this context he stressed the implementation of different united initiatives in the spheres of film industry and culture.
The participants of the sitting exchanged ideas over the possible ways of bilateral cooperation. The deputy Naira Zohrabyan emphasized particularly the adoption of the law on Cinema and the ratification of Media component of Creative Europe programme. He has also informed that Armenian Animal Lovers' organization is already registered in the Netherlands which will help to create asylums for stray animals in Armenia and the implementation of the works to be rendered by different services.
The participants of the sitting also attached importance to the development of bilateral cooperation in the sphere of agriculture, as well as the holding of cultural events and the necessity of information exchange.
Ambassador Balayan urged the members of the Armenian side of the Friendship Framework to work out and present initiatives aimed at the implementation of the joint programmes.