Հունիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հաբիթաթի «Ջիմի Քարտեր աշխատանքային ծրագրի» ընդհանուր նախագահ Քեն Բենսոնին եւՎաշինգտոնում հայ առաքելական եկեղեցու պատվիրակ, էկումենիկ շարժման գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Վիգեն Այքազյանին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հաբիթաթի  շինարարական ծրագրերը Հայաստանում շարունակելուն վերաբերող խնդիրներ: Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Ազգային ժողովը միացել է ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Ջիմի Քարտերի շինարարական ծրագրին, որի շրջանակներում Նոր Խարբերդում արդեն մասնակցել է Ղազարյանների տան շինարարությանը: Նկատի ունենալով ծրագրի մարդասիրական առաքելությունը եւ Հայաստանում բնակապահովման խնդրի լուծման կարեւորությունը` Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Ազգային ժողովը մտադիր է շարունակել ծրագիրը` երկրորդ փուլում ընդգրկելով արդեն 100 բնակարանների կառուցումը Հայաստանի մարզերում, որոնց ցանկություն են հայտնել մասնակցելու Աժ պատգամավորները:
«Ջիմի Քարտեր աշխատանքային ծրագրի» ընդհանուր նախագահ Քեն Բենսոնը Աժ նախագահին պատմեց հունիսին Միչիգանի նահանգում Հաբիթաթի շինարարական աշխատանքների մասին, որոնց մասնակցել են Ն.Ս.Օ.Տ.Տ.Գարեգին Երկրորդ ամենայն հայոց կաթողիկոսը եւ ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Ջիմի Քարթերը: Նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ պարոն Քարթերը Հաբիթաթի շինարարական ծրագրերին մասնակցելու նպատակով կժամանի Հայաստան: Պարոն Բենսոնը պատրաստակամություն հայտնեց նպաստելու Հայաստանի մարզերում նախատեսված 100 բնակարանների շինարարությանը` ներգրավելով ամերիկյան Հաբիթաթի ուժերը եւս: Վաշինգտոնում հայ առաքելական եկեղեցու պատվիրակ, էկումենիկ շարժման գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Վիգեն Այքազյանի հավաստիացմամբ` շինարարությանը կմասնակցեն նաեւ ԱՄՆ-ում բնակվող հայերը:

29 июня Председатель НС РА Артур Багдасарян принял Всеобщего председателя “Рабочей программы Джимми Картера” организации “Абитат” Кена Бенсона и делегата от Армянской апостольской церкви в Вашингтоне, генерального директора бюро Экуменического движения Вигена Айказяна.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся продолжения строительных программ “Абитат” в Армении. Председатель НС А.Багдасарян отметил, что НС присоединилось к строительной программе бывшего президента США Джимми Картера, в рамках которой уже участвовало в строительстве дома Казарянов в Нор-Харберде. Учитывая гуманитарную миссию программы и важность решения проблемы обеспечения жильем в Армении, А.Багдасарян отметил, что НС намерено продолжать программу, на втором этапе включив строительство уже 100 жилищ в областях Армении, в котором выразили желание участвовать депутаты НС.
Всеобщий председатель “Рабочей программы Джимми Картера” Кен Бенсон рассказал Председателю НС о строительных работах “Абитат” в июне в штате Мичиган, в которых участвовали Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй и бывший президент США Джимми Картер. Достигнута предварительная договоренность о том, что г-н Картер  для участия в строительных работах  “Абитат” прибудет в Армению. Г-н Бенсон выразил готовность содействовать строительству в областях Армении 100 жилищ, включая также силы американского “Абитата”. По заверению делегата от Армянской апостольской церкви в Вашингтоне, генерального директора бюро Экуменического движения В.Айказяна, в строительстве будут участвовать также живущие в США армяне.