Դանիայի Թագավորությունում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 19-ին այցելել է Դանիայի Արդյունաբերական կոնֆեդերացիա, որտեղ գլխավոր տնօրենի պարտականությունները կատարող Թոմաս Բուստրուպը եւ Միջազգային առեւտրի եւ շուկայի գծով տնօրեն Յենս Հոլստ Նիլսենը հայկական պատվիրակության անդամներին ներկայացրել են կառույցի գործունեության հիմնական ուղղությունները, Դանիայի գործարար միջավայրի հնարավորությունները, ինչպես նաեւ այլ շուկաների հետ գործարար կապերի հաստատման եւ զարգացման հեռանկարները:
Ազգային ժողովի պատվիրակությունն իր հերթին ներկայացրել է Հայաստանի բիզնես հնարավորություններն ու օրենսդրական բարենպաստ միջավայրը, այդ թվում` Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունից եւ ԵՄ-ի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում զարգացող համագործակցությունից բխող առավելությունները:
Դանիական կողմի հրավերով ԱԺ պատգամավորներն այցելել են նաեւ «Կանաչ պետություն» կոչվող հաստատություն, որտեղ մանրամասներ են ներկայացվել Դանիայի պետական, հասարակական եւ մասնավոր ոլորտների կազմակերպությունների համատեղ ջանքերի վերաբերյալ՝ ուղղված մինչեւ 2050 թվականը Դանիան ամբողջությամբ վերականգնվող էներգիայի անցնելուն: Ներկայացվել են այս ուղղությամբ վերջին 50 տարիներին Դանիայի անցած ճանապարհը եւ անելիքները:

19 февраля делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном, находящаяся в Королевстве Дании с официальным визитом,   посетила Промышленную конфедерацию Дании, где и.о.генерального директора Томас Буструп и директор по международной торговле и рынку Йенс Холст Нильсен представили членам армянской делегации основные векторы деятельности структуры, возможности бизнес-среды Дании, а также перспективы утверждения и развития деловых связей с другими рынками.
Делегация НС в свою очередь представила бизнес-возможности и благоприятную законодательную среду Армении, в том числе преимущества от сотрудничества, развивающегося в рамках членства Армении в ЕАЭС и Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
По приглашению датской стороны делегация НС посетила также учреждение “Зеленое государство”, где подробно были представлены совместные усилия организаций государственной, общественной и частной сфер по полному переходу Дании до 2050 г.   к возобновляемой энергии. Представлены пройденный Данией за последние 50 лет в этом направлении путь и планы.