Ամփոփվել են ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքները
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ Հայկ Կոնջորյանի ղեկավարությամբ, փետրվարի 21-ից 22-ը Վիեննայում մասնակցել է վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին:
Փետրվարի 25-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության՝ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամներ Հայկ Կոնջորյանը, Համազասպ Դանիելյանը, Մարիա Կարապետյանը եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանն անդրադարձել են կատարված աշխատանքներին:
Պատվիրակության ղեկավարի ներկայացմամբ՝ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գեորգի Ծերեթելին բացման խոսքում անդրադարձել է Հայաստան կատարած այցին, կարեւորել երկրի ղեկավարների հետ ունեցած հանդիպումներն ու քննարկումները՝ Հայաստան եւ ԵԱՀԿ ԽՎ հետագա համագործակցության համատեքստում:
Պատվիրակությունն ակտիվորեն մասնակցել է հանձնաժողովների բոլոր քննարկումներին, միջազգային գործընկերներին է ներկայացրել տեղեկատվություն Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների, ժողովրդավարացմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ:
Հայկ Կոնջորյանի խոսքով՝ ԵԱՀԿ ԽՎ գործընկերները հրապարակային ելույթներում, մասնավոր զրույցներում վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարացման գործընթացներին:
Քննարկումներում,  ի թիվս մի շարք հարցերի, խոսվել է նաեւ Ղարաբաղյան հակամարտության մասին: Հայկական պատվիրակությունն անդրադարձել է առաջիկայում Արցախի Հանրապետությունում սպասվող ընտրություններին եւ ժողովրդավարացման գործընթացներին՝ եւս մեկ անգամ վերահաստատելով, որ Արցախում ժողովրդավարությունն անշրջելի է:
Մարիա Կարապետյանը նշել է, որ 2020 թվականի հունիսի 11-ին եւ 12-ին ՀՀ ԱԺ եւ ԵԱՀԿ կառույցների համագործակցությամբ Հայաստանում տեղի կունենա համաժողով: ՀՀ Ազգային ժողովը կհյուրընկալի տարբեր երկրների պատգամավորների՝ խորհրդարանական էթիկայի հարցերի քննարկման եւ համաշխարհային լավագույն փորձի փոխանակման նպատակով:
Համազասպ Դանիելյանը նշել է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն, ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ եւ ԵԽԽՎ-ն Ադրբեջանի Հանրապետությունում փետրվարին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում համատեղ դիտորդական առաքելություն են իրականացրել: Ընտրությունների գնահատականը բավականին խնդրահարույց է եղել: ԵԱՀԿ ԽՎ-ի դիտորդական առաքելությունը ներկայացնող ուկրաինացի մի պաշտոնյա՝ իր հայտարարության տեքստում, Ադրբեջանում ընտրությունների որակի բացասական եւ խնդրահարույց լինելու հանգամանքը որոշ առումով պայմանավորել է Լեռնային Ղարաբաղի չկարգավորված հակամարտությամբ: Համազասպ Դանիելյանը,  արտահերթ խոսքի իրավունքով, կոչ է արել պաշտոնյային շարունակել մնալ իր դիտորդական մանդատի շրջանակներում եւ չփորձել քաղաքական գնահատականներ տալ:
Փետրվարին լրացել է ՀՀ ԱԺ ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության գործունեության մեկ տարին: Ըստ Հայկ Կոնջորյանի՝ անցած մեկ տարին եւ՛ ճանաչողական էր եւ՛ մարտահրավերներով լի: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում ժողովրդավարացման գործընթացները հայկական պատվիրակության հաղթաթուղթն են միջազգային հանրության առջեւ:

On February 21-22, the RA NA Delegation to the OSCE PA led by Hayk Konjoryan took part in the works of the PA Winter Meeting in Vienna.
At February 25 press conference, the members of the RA NA Delegation to the OSCE PA, My Step Faction Hayk Konjoryan, Hamazasp Danielyan, Maria Karapetyan and the deputy of the Bright Armenia Faction Ani Samsonyan touched upon the works done.
By the presentation of the Head of the Delegation, the OSCE PA President George Tsereteli in his opening remarks referred to his visit to Armenia, emphasized the meetings and the discussions with the heads of the country in the context of Armenia and OSCE PA further cooperation.
The Delegation actively took part in all discussions of the Committees, presented information about the reforms going on in Armenia and the steps taken towards democratization to his international colleagues.
According to Hayk Konjoryan, in their public speeches, private talks his OSCE PA colleagues reaffirmed their support to the ongoing democratization processes in Armenia.
In the discussions, among a number of items, the participants also talked about Karabakh conflict. The Armenian Delegation touched upon the elections being expected in Artsakh Republic in the near future and the democratization processes, once again reaffirming that the democracy is irreversible in Artsakh.
Maria Karapetyan noted that on 11-12 June 2020 with the cooperation of the RA NA and OSCE organizations a Conference will be held in Armenia. The RA National Assembly will host the MPs of different countries for discussion of parliamentary ethics items and for exchange of world best experience.
Hamazasp Danielyan stated that the OSCE PA, the OSCE/ODIHR and PACE carried out joint Observation Mission during the snap parliamentary elections held in the Republic of Azerbaijan in February. The assessment of the elections was rather controversial. A Ukrainian official representing the OSCE PA Observation Mission in his statement text in certain aspect conditioned the fact of the quality of the elections in Azerbaijan negative and controversial by the non-regulated conflict of Nagonro Karabakh. By his right of extraordinary speech Hamazasp Danielyan called on the official to continue remaining within the frameworks of his observation mandate and not to try giving political assessments.
In February one year of the activities of the RA NA OSCE PA Delegation turned. According to Hayk Konjoryan, one year was both cognitive and full of challenges. He has underlined that the democratization processes in Armenia serve as a trump card of the Armenian Delegation before the international community.